Ibrahim · 48/52
Översättning Translitteration — Sura Ibrahim
يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ ۖ وَبَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ ۝٤٨
Yawma tubaddalul ardu ghairal ardi wassamaawaatu wa barazoo lillaahil Waahidil Qahhaar
📖 På Svenska
[Hans löfte skall infrias] den Dag då jorden förvandlas till en annan jord och himlarna [till andra himlar] och då [alla] skall stiga fram inför den Ende Guden, som härskar över allt med oinskränkt makt.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Yawma tubaddal": Den dag då jorden byts ut.
  • "Al-ard": Jorden.
  • "As-samawat": Himlarna (plural av himmel).
  • "Barazu": De träder fram / de kommer ut (ur sina gravar).
  • "Al-Wahid": Den Ende, Den som är unik i sin fullkomlighet.
  • "Al-Qahhar": Den Allhärskande, Den som övervinner allt och inte kan övervinnas.

Tolkning av versen:

Denna vers handlar om den dag då Guds straff drabbar fienderna – och det är uppståndelsens dag. Den dagen byts denna jord ut mot en annan jord, som enligt profetiska berättelser är vit och ren som silver, utan några spår av synd eller smuts. På samma sätt byts himlarna ut mot andra himlar; solen och månen förlorar sitt ljus, och himlen blir som smält olja eller glödande koppar. Alla människor – från de första till de sista – träder då fram ur sina gravar med sina kroppar och sina gärningar, och de ställs inför Allah, den Ende, den Allhärskande. Ingen har makt eller skydd den dagen utom Han. Han är unik i sin storhet, sina namn, sina egenskaper och sina handlingar. Han är den som krossar allt motstånd, den som segrar över allt och aldrig besegras. Alla skapelser – goda som onda – uppenbaras inför Honom, redo för räkenskap och dom.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Jordens och himlarnas förgänglighet: Denna vers påminner oss om att den värld vi lever i inte är evig. Allt vi ser – jorden, himlen, solen och månen – kommer att förändras och försvinna. Därför ska vi inte fästa våra hjärtan vid denna världens ting, utan sträva efter det eviga livet.
  2. Allahs makt och allhärskande väsen: När allt annat förändras och förstörs, förblir Allah oförändrad i sin makt och storhet. Han är den Ende som ingen kan undfly och den Allhärskande som ingen kan trotsa. Detta ingjuter ödmjukhet i våra hjärtan och får oss att vända oss till Honom i allt.
  3. Uppståndelsens verklighet: Versen bekräftar att uppståndelsen är sann och att alla människor kommer att träda fram inför sin Herre. Den som tror på denna dag lever sitt liv med medvetenhet och ansvar, medan den som förnekar den lever i villfarelse.
  4. Rättvisans fullbordan: Den dagen kommer varje själ att få sin fulla lön – gott för gott och ont för ont. Detta ger tröst till de rättfärdiga och varning till de orättfärdiga, och det visar att Guds rättvisa är fullkomlig och oundviklig.
  5. Uppmaning till beredskap: Eftersom vi inte vet när denna dag kommer, uppmanar versen oss att alltid vara beredda genom tro, goda handlingar och uppriktig omvändelse. Den som förbereder sig för den dagen har vunnit, och den som försummar den har förlorat allt.


📜 Vers 46-50 — Sura Ibrahim

46وَقَدْ مَكَرُوا مَكْرَهُمْ وَعِندَ اللَّهِ مَكْرُهُمْ وَإِن كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ
De smidde onda planer, men Gud kände deras planer och [skulle ha omintetgjort dem] även om man med deras hjälp hade kunnat flytta berg.
47فَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ ذُو انتِقَامٍ
TRO INTE att Gud bryter det löfte Han gav Sina sändebud; Gud är allsmäktig och hämnden är Hans.
48يَوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَيْرَ الْأَرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ ۖ وَبَرَزُوا لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ
[Hans löfte skall infrias] den Dag då jorden förvandlas till en annan jord och himlarna [till andra himlar] och då [alla] skall stiga fram inför den Ende Guden, som härskar över allt med oinskränkt makt.
49وَتَرَى الْمُجْرِمِينَ يَوْمَئِذٍ مُّقَرَّنِينَ فِي الْأَصْفَادِ
Och den Dagen skall du få se de obotfärdiga syndarna, kedjade vid varandra,
50سَرَابِيلُهُم مِّن قَطِرَانٍ وَتَغْشَىٰ وُجُوهَهُمُ النَّارُ
iförda kläder av beck, med ansiktena skymda av eld.
IbrahimKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
48Vers

Översättning — Ibrahim 48

Sura Ibrahim Vers 48 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Hans löfte skall infrias] den Dag då jorden förvandlas till…

Sura Vers 48/52 — Sura Ibrahim إبراهيم (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Ibrahim Lyssna, Sura Ibrahim Översättning, Sura Ibrahim mp3, Sura Ibrahim pdf. Vers 46–50. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers