Al-Baqara · 263/286
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Baqara
۞ قَوْلٌ مَّعْرُوفٌ وَمَغْفِرَةٌ خَيْرٌ مِّن صَدَقَةٍ يَتْبَعُهَا أَذًى ۗ وَاللَّهُ غَنِيٌّ حَلِيمٌ ۝٢٦٣
Qawlum ma`roofunw wa maghfiratun khairum min sadaqatiny yatba`uhaaa azaa; wallaahu Ghaniyyun Haleem
📖 På Norsk
Godt ord og tilgivelse er bedre enn en gave fulgt av vondord. Gud er selvtilstrekkelig, mild.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk i verset:

  • Qawlun ma'ruf: Et vennlig og godt ord, eller en høflig avvisning av en tigger.
  • Maghfira: Å tilgi og overse den andres feil eller påtrengende oppførsel.
  • Sadaqa: Frivillig gave eller almisse gitt for Guds skyld.
  • Adha: Skade, krenkelse eller sårende ord som følger etter gaven, som å bebreide eller minne om gaven.
  • Ghaniyy: Den Rike, som ikke trenger noe fra sine skapninger.
  • Halim: Den Milde, som ikke haster med å straffe.

Tolkning av verset:

Et vennlig ord og en tilgivelse er bedre enn en almisse som etterfølges av sårende ord eller bebreidelser. Dersom en tigger kommer til deg, og du ikke har noe å gi, så er et høflig avslag eller et oppmuntrende ord bedre enn å gi noe og deretter ydmyke eller krenke mottakeren med ord eller handlinger. Å tilgi den som har vært påtrengende i sin bønn er også bedre enn å gi og deretter skade ved å minne om gaven (man) eller kritisere. Allah er rik og trenger ikke menneskenes gaver, men Han er mild og straffer ikke dem som gir med sårende ettervirkninger, umiddelbart. Han gir dem tid til å angre og vende tilbake til rettferdighet.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Islams etikk løfter frem vennlighet og respekt i alle handlinger, selv i veldedighet.
  • Å bevare en persons verdighet er viktigere enn selve gaven; en gave som ydmyker, mister sin verdi.
  • Allah ser på hjertets intensjon, ikke bare den ytre handlingen. En gave med rene hensikter er mer verdt enn en gave med skjulte baktanker.
  • Verset oppmuntrer til tilgivelse og overbærenhet, som er kjennetegn på en sterk og moden tro.
  • Allahs egenskaper (Rik og Mild) gir håp om at Han aksepterer oppriktige handlinger og gir rom for forbedring, noe som inspirerer troende til å strebe etter det beste i sine gjerninger.


📜 Vers 261-265 — Sure Al-Baqara

261مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّائَةُ حَبَّةٍ ۗ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Det er med dem som gir av det de eier for Guds sak, som med et korn som gir syv aks med hundre korn i hvert. For Gud gir den Han vil mangedobbelt. Gud er storslagen, vis.
262الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ لَا يُتْبِعُونَ مَا أَنفَقُوا مَنًّا وَلَا أَذًى ۙ لَّهُمْ أَجْرُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
De som gir av det de eier for Guds sak, og ikke følger opp sin gave med å trekke den frem, eller med å gi vondt fra seg, deres lønn er hos Herren. Frykt skal ikke hvile over dem, ei heller sorg.
263۞ قَوْلٌ مَّعْرُوفٌ وَمَغْفِرَةٌ خَيْرٌ مِّن صَدَقَةٍ يَتْبَعُهَا أَذًى ۗ وَاللَّهُ غَنِيٌّ حَلِيمٌ
Godt ord og tilgivelse er bedre enn en gave fulgt av vondord. Gud er selvtilstrekkelig, mild.
264يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُم بِالْمَنِّ وَالْأَذَىٰ كَالَّذِي يُنفِقُ مَالَهُ رِئَاءَ النَّاسِ وَلَا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۖ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ صَفْوَانٍ عَلَيْهِ تُرَابٌ فَأَصَابَهُ وَابِلٌ فَتَرَكَهُ صَلْدًا ۖ لَّا يَقْدِرُونَ عَلَىٰ شَيْءٍ مِّمَّا كَسَبُوا ۗ وَاللَّهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ
Dere som tror, gjør ikke deres gaver til intet ved å trekke dem frem eller ved vondord, som en som gir bort noe av sitt for å bli sett av folk, men ikke tror på Gud og på dommens dag. Han er som en glatt steinhelle, dekket av jord. Så kommer rikelig regn, og den ligger der naken. Slike har intet oppnådd med sin (tilsynelatende) fortjenstfulle handling. Gud leder ikke vantro folk.
265وَمَثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَتَثْبِيتًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهَا ضِعْفَيْنِ فَإِن لَّمْ يُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ ۗ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ
Med de derimot som gir av det de eier, for å oppnå Guds velbehag og for å styrke seg selv, de er som en have på et høydedrag. Når rikelig regn faller, gir den dobbelt høst. Og hvis regn ikke faller, så er det dugg. Gud ser hva dere gjør.
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
263Vers

Oversettelse — Al-Baqara 263

Sure Al-Baqara Vers 263 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Godt ord og tilgivelse er bedre enn en gave fulgt…

Sure Vers 263/286 — Sure Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Baqara Lytt, Sure Al-Baqara Oversettelse, Sure Al-Baqara mp3, Sure Al-Baqara pdf. Vers 261–265. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers