An-Nisa · 104/176
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nisa
وَلَا تَهِنُوا فِي ابْتِغَاءِ الْقَوْمِ ۖ إِن تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ يَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ ۖ وَتَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ مَا لَا يَرْجُونَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا ۝١٠٤
Wa laa tahinoo fibtighaaa`il qawmi in takoonoo taalamoona fa innahum yaalamoona kamaa taalamoona wa tarjoona minal laahi maa laa yarjoon; wa kaanal laahu `Aleeman Hakeemaa
📖 På Norsk
Men bli ikke lei av å være etter de vantro! Om dere lider, så lider også de på samme måte som dere. Men dere håper på noe fra Gud, som de ikke har håp om. Og Gud vet, er vis.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • تَهِنُوا: Bli svake, vise slapphet eller miste motet.
  • ابْتِغَاءِ الْقَوْمِ: Å søke fienden, det vil si å forfølge og kjempe mot dem.
  • تَأْلَمُونَ: Dere føler smerte eller lider (av sår og tap).
  • تَرْجُونَ: Dere håper på eller forventer.

Tolkning av verset:

Dere troende! Vis ikke svakhet eller slapphet i jakten på fienden og i kampen mot dem. Hvis dere føler smerte på grunn av sår, tap eller vanskeligheter i krigen, så må dere vite at fiendene deres også føler smerte og lider på samme måte som dere – de opplever også død, skader og tap. Men dere skiller dere fra dem ved at dere håper på belønning fra Allah, på seier og på Hans støtte, mens de ikke har noe slikt håp, fordi de ikke tror på oppstandelsen eller på Allahs belønning. Derfor er dere mer verdige til å være tålmodige og utholdende enn dem. Allah er allvitende om alle deres tilstander og handlinger, og Han er vis i Sin styring og i det Han pålegger og forbyr.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Troen gir den troende en indre styrke og et håp som gjør at han tåler vanskeligheter og smerte bedre enn den som ikke tror.
  2. Smerte og prøvelser er felles for alle mennesker, men forskjellen ligger i målet og hensikten – den troende kjemper for Allahs skyld og håper på Hans belønning.
  3. Verset oppmuntrer til tålmodighet og utholdenhet, og lærer oss at vi ikke skal gi opp selv når forholdene blir vanskelige.
  4. Allahs kunnskap og visdom omfatter alt – Han vet hva som er best for Sine tjenere, og Hans lover er alltid bygget på visdom og rettferdighet.
  5. Dette verset styrker den troendes håp og motivasjon, og minner om at seieren til slutt tilhører dem som er tålmodige og har sterk tro.


📜 Vers 102-106 — Sure An-Nisa

102وَإِذَا كُنتَ فِيهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلَاةَ فَلْتَقُمْ طَائِفَةٌ مِّنْهُم مَّعَكَ وَلْيَأْخُذُوا أَسْلِحَتَهُمْ فَإِذَا سَجَدُوا فَلْيَكُونُوا مِن وَرَائِكُمْ وَلْتَأْتِ طَائِفَةٌ أُخْرَىٰ لَمْ يُصَلُّوا فَلْيُصَلُّوا مَعَكَ وَلْيَأْخُذُوا حِذْرَهُمْ وَأَسْلِحَتَهُمْ ۗ وَدَّ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِكُمْ وَأَمْتِعَتِكُمْ فَيَمِيلُونَ عَلَيْكُم مَّيْلَةً وَاحِدَةً ۚ وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ إِن كَانَ بِكُمْ أَذًى مِّن مَّطَرٍ أَوْ كُنتُم مَّرْضَىٰ أَن تَضَعُوا أَسْلِحَتَكُمْ ۖ وَخُذُوا حِذْرَكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُّهِينًا
Så når du er blant de troende og foreslår bønnen for dem, skal en gruppe av gangen stå frem hos deg, og de skal bære sine våpen. Når de faller ned i bønn, skal de andre stå bak dere. Derpå skal en ny gruppe, som ikke har deltatt i bønnen, komme frem og be sammen med deg. De må vise aktsomhet og bære sine våpen. De vantro så gjerne at dere neglisjerte våpen og utrustning så de plutselig kunne overfalle dere. Dog er det ingen synd å legge bort våpnene om dere plages av regn eller er syke. Men vis aktsomhet! Sannelig, Gud har beredt de vantro en ydmykende straff.
103فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلَاةَ فَاذْكُرُوا اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِكُمْ ۚ فَإِذَا اطْمَأْنَنتُمْ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ ۚ إِنَّ الصَّلَاةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا
Når dere har fullført bønnen, så kom Gud i hu, stående, sittende eller liggende. Når dere så er i sikkerhet, utfør bønnen på normal måte. Bønnen påhviler de troende som en forskrift med angitte tider.
104وَلَا تَهِنُوا فِي ابْتِغَاءِ الْقَوْمِ ۖ إِن تَكُونُوا تَأْلَمُونَ فَإِنَّهُمْ يَأْلَمُونَ كَمَا تَأْلَمُونَ ۖ وَتَرْجُونَ مِنَ اللَّهِ مَا لَا يَرْجُونَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا
Men bli ikke lei av å være etter de vantro! Om dere lider, så lider også de på samme måte som dere. Men dere håper på noe fra Gud, som de ikke har håp om. Og Gud vet, er vis.
105إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَيْكَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاكَ اللَّهُ ۚ وَلَا تَكُن لِّلْخَائِنِينَ خَصِيمًا
Vi har åpenbart for deg skriften med sannheten, så du kan dømme mellom folk ved det Gud har vist deg. Vær ingen forkjemper for svikefulle.
106وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ ۖ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا
Be Gud om tilgivelse. Gud er tilgivende, nådig.
An-NisaKoranregister
176Vers
MedinensiskRevelation
104Vers

Oversettelse — An-Nisa 104

Sure An-Nisa Vers 104 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Men bli ikke lei av å være etter de vantro!…

Sure Vers 104/176 — Sure An-Nisa النساء (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nisa Lytt, Sure An-Nisa Oversettelse, Sure An-Nisa mp3, Sure An-Nisa pdf. Vers 102–106. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers