An-Nisa · 5/176
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nisa
وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ الَّتِي جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ قِيَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِيهَا وَاكْسُوهُمْ وَقُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا ۝٥
Wa laa tu`tus sufahaaa`a amwaalakumul latee ja`alal laahu lakum qiyaamanw-warzuqoohum feehaa waksoohum wa qooloo lahum qawlam ma`roofaa
📖 På Norsk
Gi ikke de mentalt uføre hånd om eiendom, som Gud har gitt dere til forvaltning, men underhold dem og kle dem derav, og tal til dem på en verdig måte.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • السُّفَهَاء: De som er uforstandige og ikke klarer å forvalte penger på en fornuftig måte – enten det er menn, kvinner eller barn.
  • قِيَامًا: Det som holder livet oppe og opprettholder menneskenes interesser og levebrød.
  • قَوْلًا مَّعْرُوفًا: Gode, vennlige og passende ord som er kjent som gode blant folk.

Tolkning av verset:

Dere formyndere og verger skal ikke overgi formuen – som dere forvalter på vegne av dem som ikke er i stand til å forvalte den selv – til de uforstandige blant menn, kvinner og barn, for de vil ødelegge den og bruke den på feil måte. Denne formuen er nettopp det som opprettholder menneskers liv og næring, og den er grunnlaget for deres eksistens og velferd. Dere skal derimot sørge for å dekke deres behov fra denne formuen – gi dem mat og klær – og dere skal tale til dem på en vennlig og god måte, med vakre ord og løfter om at de skal få sin formue når de blir modne og i stand til å forvalte den på en fornuftig måte.

Lærdommer og visdom fra verset:

Dette verset lærer oss at islam er en religion som ivaretar både den enkeltes og samfunnets interesser på en balansert måte. Det viser islams omsorg for de svake og hjelpeløse, og at man ikke skal overlate ansvar til dem som ikke er i stand til å bære det. Verset oppfordrer oss til å være gode forvaltere av det Allah har betrodd oss, og til å behandle andre med vennlighet og respekt – selv når vi må nekte dem noe. Det minner oss også om at rikdom er en velsignelse fra Allah som skal brukes med visdom, og at vi skal ta vare på hverandre i fellesskapet med tålmodighet og kjærlighet. Dette er et vakkert bilde på islams rettferdighet og barmhjertighet, som ønsker å bygge et trygt og harmonisk samfunn for alle.



📜 Vers 3-7 — Sure An-Nisa

3وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَىٰ فَانكِحُوا مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاءِ مَثْنَىٰ وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ ۖ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَلَّا تَعُولُوا
Hvis dere er redde for ikke å gjøre rett mot de foreldreløse, ta til ekte det som passer dere av kvinner, to, tre eller fire. Men hvis dere er redde for ikke å kunne gjennomføre full likhet, så nøy dere med én, eller med deres slavinner. Det er det mest nærliggende for å unngå å gjøre urett.
4وَآتُوا النِّسَاءَ صَدُقَاتِهِنَّ نِحْلَةً ۚ فَإِن طِبْنَ لَكُمْ عَن شَيْءٍ مِّنْهُ نَفْسًا فَكُلُوهُ هَنِيئًا مَّرِيئًا
Gi kvinnene til egen disposisjon den brudegave de har krav på. Men hvis de selv finner for godt å overlate dere en del av den, så disponer den med god samvittighet.
5وَلَا تُؤْتُوا السُّفَهَاءَ أَمْوَالَكُمُ الَّتِي جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ قِيَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِيهَا وَاكْسُوهُمْ وَقُولُوا لَهُمْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا
Gi ikke de mentalt uføre hånd om eiendom, som Gud har gitt dere til forvaltning, men underhold dem og kle dem derav, og tal til dem på en verdig måte.
6وَابْتَلُوا الْيَتَامَىٰ حَتَّىٰ إِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَإِنْ آنَسْتُم مِّنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُوا إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ ۖ وَلَا تَأْكُلُوهَا إِسْرَافًا وَبِدَارًا أَن يَكْبَرُوا ۚ وَمَن كَانَ غَنِيًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ ۖ وَمَن كَانَ فَقِيرًا فَلْيَأْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ ۚ فَإِذَا دَفَعْتُمْ إِلَيْهِمْ أَمْوَالَهُمْ فَأَشْهِدُوا عَلَيْهِمْ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِيبًا
Sett de foreldreløse på prøve, inntil de når gifteferdig alder. Om dere da finner sunn dømmekraft hos dem, så overlat dem deres eiendom. Forbruk den ikke i sløsing og hast før de vokser til. Den velstående bør avstå, og den fattige bør forbruke i rimelighet. Når dere overlater dem deres eiendom, så sørg for vitner overfor dem. Gud strekker til for avregning.
7لِّلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِّمَّا تَرَكَ الْوَالِدَانِ وَالْأَقْرَبُونَ وَلِلنِّسَاءِ نَصِيبٌ مِّمَّا تَرَكَ الْوَالِدَانِ وَالْأَقْرَبُونَ مِمَّا قَلَّ مِنْهُ أَوْ كَثُرَ ۚ نَصِيبًا مَّفْرُوضًا
Det tilkommer menn en andel av det foreldre og nære slektninger etterlater, likeledes kvinner, enten det er meget eller lite, en bestemt andel.
An-NisaKoranregister
176Vers
MedinensiskRevelation
5Vers

Oversettelse — An-Nisa 5

Sure An-Nisa Vers 5 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Gi ikke de mentalt uføre hånd om eiendom, som Gud…

Sure Vers 5/176 — Sure An-Nisa النساء (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nisa Lytt, Sure An-Nisa Oversettelse, Sure An-Nisa mp3, Sure An-Nisa pdf. Vers 3–7. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers