Al-An'am · 148/165
Översättning Translitteration — Sura Al-An'am
سَيَقُولُ الَّذِينَ أَشْرَكُوا لَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكْنَا وَلَا آبَاؤُنَا وَلَا حَرَّمْنَا مِن شَيْءٍ ۚ كَذَٰلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ حَتَّىٰ ذَاقُوا بَأْسَنَا ۗ قُلْ هَلْ عِندَكُم مِّنْ عِلْمٍ فَتُخْرِجُوهُ لَنَا ۖ إِن تَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ أَنتُمْ إِلَّا تَخْرُصُونَ ۝١٤٨
Sayaqoolul lazeena ashrakoo law shaaa`al laahu maaa ashraknaa wa laaa aabaa`unaa wa laa harramnaa min shai`; kazaalika kazzabal lazeena min qablihim hattaa zaaqoo baasanaa; qul hal `indakum min `ilmin fatukh rijoohu lanaa in tattabi`oona illaz zanna wa in antum illaa takhhrusoon
📖 På Svenska
DE SOM sätter medhjälpare vid Guds sida kommer att säga: "Om Gud hade velat skulle varken vi eller våra förfäder ha satt något vid Hans sida och vi skulle inte ha förbjudit något [som Han har förklarat lovligt]." Också deras föregångare förnekade [sanningen] till dess de fick erfara Vår vrede. Säg: "Om ni har [verklig] kunskap, säg oss då vad ni vet. Men ni följer bara lösa antaganden och förmodar [än det ena, än det andra]."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Bä'sanā" (بأسنا): Vår bestraffning och vårt straff som Vi sänder över de orättfärdiga.
  • "Takhrusūn" (تخرصون): Ni ljuger och gissar utan grund, ni påstår saker utan kunskap.

Tolkning av versen:

De som avgudar andra vid sidan av Allah kommer att säga som en ursäkt och invändning: "Om Allah hade velat att vi inte skulle avguda andra än Honom, och att inte heller våra fäder skulle ha gjort det, och att vi inte skulle ha förbjudit något av det som vi själva har förbjudit (som vissa djur och grödor), så skulle vi inte ha gjort det." De använder alltså Guds vilja och förutbestämmelse som ett argument för att rättfärdiga sin avgudadyrkan och sina egna påhittade förbud.

Allah bemöter detta genom att förklara att detta är en gammal ursäkt som tidigare folk också använde. De förnekade sina sändebud på samma sätt och höll fast vid sin otro och sina påhitt, ända tills de fick smaka på Vår bestraffning. Detta visar att deras påstående om Guds vilja inte är en sann ursäkt, utan snarare en envishet och ett förnekande av sanningen.

Säg till dem, o Muhammed: "Har ni någon verklig kunskap eller ett bevis från Allah som visar att Han är nöjd med att ni avgudar andra och att ni själva bestämmer vad som är tillåtet och förbjudet? Om ni har det, så visa det för oss!" Men de har inget sådant bevis. De följer bara sina egna antaganden och gissningar, och de ljuger när de påstår att Allah har beordrat dem att göra detta. Sanningen är att de inte har någon vägledning, utan bara följer sina egna begär och inbillningar.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Att skylla på Guds vilja för att rättfärdiga synd är en gammal och felaktig ursäkt. Allah har gett människan förstånd och fri vilja, och Han har sänt sändebud för att vägleda. Ingen kan använda Guds vilja som en ursäkt för att förneka sanningen eller fortsätta i synd.
  2. Guds vilja är inte detsamma som Hans tillfredsställelse. Allt som sker i universum sker genom Guds vilja, men Han är endast nöjd med det som Han har befallt och älskar. Att något händer betyder inte att Allah accepterar det eller är nöjd med den som gör det.
  3. Människan får inte själv bestämma vad som är tillåtet och förbjudet. Detta är en rättighet som endast tillkommer Allah. Den som påstår att något är förbjudet eller tillåtet utan bevis från Allahs uppenbarelse, ljuger och följer sina egna begär.
  4. Att följa antaganden och gissningar leder till fördärv. Islam uppmanar människan att söka kunskap och sanning, och varnar för att följa tomma spekulationer och ogrundade påståenden, särskilt i frågor som rör tro och religion.
  5. Historien upprepar sig för dem som förnekar sanningen. De tidigare folken använde samma argument och mötte samma öde – Guds bestraffning. Detta är en varning för alla som följer samma väg av envishet och högmod.
  6. Versens budskap är en inbjudan till ärlighet och eftertanke. Den uppmanar människan att inte lura sig själv med falska ursäkter, utan att ödmjukt söka sanningen och följa den väg som Allah har visat genom sina sändebud och sin uppenbarelse.


📜 Vers 146-150 — Sura Al-An'am

146وَعَلَى الَّذِينَ هَادُوا حَرَّمْنَا كُلَّ ذِي ظُفُرٍ ۖ وَمِنَ الْبَقَرِ وَالْغَنَمِ حَرَّمْنَا عَلَيْهِمْ شُحُومَهُمَا إِلَّا مَا حَمَلَتْ ظُهُورُهُمَا أَوِ الْحَوَايَا أَوْ مَا اخْتَلَطَ بِعَظْمٍ ۚ ذَٰلِكَ جَزَيْنَاهُم بِبَغْيِهِمْ ۖ وَإِنَّا لَصَادِقُونَ
Vi förbjöd dem som bekände den judiska tron [köttet av] alla djur försedda med klor; Vi förbjöd dem också fett av nötboskap och får, utom det som finns i ryggar och inälvor eller är blandat med benen. Så straffade Vi dem för den orätt de begick. Detta som Vi säger är sanningen!
147فَإِن كَذَّبُوكَ فَقُل رَّبُّكُمْ ذُو رَحْمَةٍ وَاسِعَةٍ وَلَا يُرَدُّ بَأْسُهُ عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمِينَ
Om de kallar dig lögnare, svara då: "Er Herres barmhärtighet når överallt, men ingen kan skydda de obotfärdiga syndarna mot Hans straff."
148سَيَقُولُ الَّذِينَ أَشْرَكُوا لَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكْنَا وَلَا آبَاؤُنَا وَلَا حَرَّمْنَا مِن شَيْءٍ ۚ كَذَٰلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ حَتَّىٰ ذَاقُوا بَأْسَنَا ۗ قُلْ هَلْ عِندَكُم مِّنْ عِلْمٍ فَتُخْرِجُوهُ لَنَا ۖ إِن تَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ أَنتُمْ إِلَّا تَخْرُصُونَ
DE SOM sätter medhjälpare vid Guds sida kommer att säga: "Om Gud hade velat skulle varken vi eller våra förfäder ha satt något vid Hans sida och vi skulle inte ha förbjudit något [som Han har förklarat lovligt]." Också deras föregångare förnekade [sanningen] till dess de fick erfara Vår vrede. Säg: "Om ni har [verklig] kunskap, säg oss då vad ni vet. Men ni följer bara lösa antaganden och förmodar [än det ena, än det andra]."
149قُلْ فَلِلَّهِ الْحُجَّةُ الْبَالِغَةُ ۖ فَلَوْ شَاءَ لَهَدَاكُمْ أَجْمَعِينَ
Säg: "Det är Gud som har det avgörande argumentet; om Han hade velat skulle Han ha väglett er alla."
150قُلْ هَلُمَّ شُهَدَاءَكُمُ الَّذِينَ يَشْهَدُونَ أَنَّ اللَّهَ حَرَّمَ هَٰذَا ۖ فَإِن شَهِدُوا فَلَا تَشْهَدْ مَعَهُمْ ۚ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَالَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ وَهُم بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ
Säg: "Kalla fram era vittnen som kan bekräfta att Gud har förbjudit detta." Om de vittnar, vittna då inte tillsammans med dem och foga dig inte efter vad de önskar och tycker som påstår att Våra budskap är lögn och som inte tror på ett evigt liv och sätter andra vid sin Herres sida."
Al-An'amKoranregister
165Vers
MekkanskRevelation
148Vers

Översättning — Al-An'am 148

Sura Al-An'am Vers 148 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : DE SOM sätter medhjälpare vid Guds sida kommer att säga:…

Sura Vers 148/165 — Sura Al-An'am الأنعام (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-An'am Lyssna, Sura Al-An'am Översättning, Sura Al-An'am mp3, Sura Al-An'am pdf. Vers 146–150. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers