Aw taqooloo law annaaa unzila `alainal kitaabu lakunnaaa ahdaa minhum; faqad jaaa`akum baiyinatum mir Rabbikum wa hudanw wa rahmah; faman azlamu mimman kazzaba bi Aayaatil laahi wa sadaf `anhaa; sanajzil lazeena yasdifoona `an Aayaatinaa sooo`al `azaabi bimaa kaanoo yasdifoon
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Eller: «Om skriften var blitt åpenbart for oss, ville vi vært bedre ledet enn dem!» Men nå er det kommet en klar beskjed fra Herren, og ledelse og nåde. Hvem gjør vel større urett enn den som forkaster Guds ord, og vender seg bort fra det? Vi skal belønne dem som vender seg bort fra Vårt ord med en slem straff for deres bortvending.
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
eller säga: "Om uppenbarelsen hade kommit till oss skulle vi helt säkert ha följt dess vägledning bättre än de." Ni har alltså nu fått ett klart bevis från er Herre och vägledning och nåd. Vem är då mer orättfärdig än den som kallar Guds budskap för lögn och drar sig undan [när de framförs]? Dem som drar sig undan Våra budskap skall Vi straffa för detta med ett svårt lidande!
Baiyina (بَيِّنَةٌ): Et klart og tydelig bevis som etterlater ingen tvil.
Huda (هُدًى): Veiledning og rettledning til sannheten.
Rahma (رَحْمَةٌ): Nåde og barmhjertighet fra Allah.
Sadafa (صَدَفَ): Å vende seg bort fra noe, avvise det og avstå fra det.
Tolkning av verset:
Allah forteller oss at Han har sendt ned dette verset for at ingen skal kunne komme med unnskyldninger på dommens dag. Noen av de vantro araberne hadde sagt: "Hvis en bok ble sendt ned til oss, slik den ble sendt til jødene og de kristne, ville vi ha vært mer rettledet enn dem." Allah svarer på dette ved å si at det nå har kommet til dem et klart bevis fra deres Herre – nemlig Koranen, som ble åpenbart til profeten Muhammed (fred og velsignelser være med ham) på deres eget språk, arabisk. Dette beviset er også en veiledning som viser dem sannheten, og en nåde for dem som følger den.
Deretter stiller Allah et retorisk spørsmål: Hvem er mer urettferdig enn den som benekter Allahs tegn og vender seg bort fra dem? Ingen er mer urettferdig enn en slik person, fordi de har fått sannheten presentert for seg, men likevel avviser den. Allah lover at de som vender seg bort fra Hans tegn, vil få en smertefull straff – den verste form for straff i helvete – som en rettferdig konsekvens av deres egne handlinger og deres bevisste avvisning av sannheten.
Lærdommer og budskap:
Ingen unnskyldning er gyldig etter at Allahs budskap har nådd fram til en person. De som hevdet at de ville ha fulgt sannheten hvis en bok ble sendt til dem, fikk nettopp denne boken, og de hadde ingen unnskyldning igjen.
Koranen er et fullstendig bevis fra Allah, en veiledning og en nåde for hele menneskeheten. Den er tilgjengelig for alle, og ingen kan si at de ikke har fått sannheten presentert.
Å vende seg bort fra Allahs tegn er en av de største urettferdighetene en person kan begå, og konsekvensen er alvorlig – både i denne verden og i det hinsidige.
Allahs straff er rettferdig og passer til handlingene. De som bevisst avviser sannheten, vil få et resultat som speiler deres egen holdning.
Dette verset oppfordrer oss til å ta imot Allahs veiledning med åpne hjerter og ikke la stolthet eller stahet hindre oss i å følge sannheten.
Eller: «Om skriften var blitt åpenbart for oss, ville vi vært bedre ledet enn dem!» Men nå er det kommet en klar beskjed fra Herren, og ledelse og nåde. Hvem gjør vel større urett enn den som forkaster Guds ord, og vender seg bort fra det? Vi skal belønne dem som vender seg bort fra Vårt ord med en slem straff for deres bortvending.
Eller: «Om skriften var blitt åpenbart for oss, ville vi vært bedre ledet enn dem!» Men nå er det kommet en klar beskjed fra Herren, og ledelse og nåde. Hvem gjør vel større urett enn den som forkaster Guds ord, og vender seg bort fra det? Vi skal belønne dem som vender seg bort fra Vårt ord med en slem straff for deres bortvending.
Venter de vel at englene skal komme til dem? Eller at Herren skal komme? Eller et Herrens jærtegn? Den dag da et Herrens jærtegn inntreffer, da nytter det ingen å tro som ikke har trodd før, eller ikke har gjort noe godt i sin tro. Si: «Bare vent! Se, også Vi venter!»
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.