Al-Mursalat · 24/50
Översättning Translitteration — Sura Al-Mursalat
وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُكَذِّبِينَ ۝٢٤
Wailuny yawma `izil lilmukazzibeen
📖 På Svenska
Förlorarna denna Dag är de som förkastade sanningen!

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordförklaringar:

  • "Wayl" (وَيْلٌ): ett uttryck för förödelse, undergång och ett svårt straff. Det är ett hot om lidande och fördärv.
  • "Yawma-idhin" (يَوْمَئِذٍ): den dagen, det vill säga Domedagen (Qiyamah).
  • "Lil-mukadhdhibin" (لِلْمُكَذِّبِينَ): för dem som förnekar och avvisar sanningen.

Tolkning av versen:

Denna vers är en varning och ett hot från Allah till dem som förnekar Hans makt och Hans förmåga att återuppväcka de döda och hålla räkenskap. "Wayl" (förödelse och undergång) väntar dem på Domedagen, den dag då sanningen blir uppenbar och varje själ får se konsekvenserna av sina handlingar. De som i detta liv förnekade Allahs budskap, Hans profeter och Hans förmåga att skapa och återskapa, kommer att möta ett straff som är outsägligt svårt. Denna vers upprepas flera gånger i samma sura som en påminnelse och en varning, för att ingen ska kunna säga att de inte blivit varnade.

Lärdomar och budskap:

  • Varningen i versen visar på Allahs rättvisa: ingen som förnekar sanningen kommer att undgå konsekvenserna, och ingen orättvisa kommer att lämnas utan åtgärd.
  • Den inger hopp hos de troende, eftersom den bekräftar att sanningen till slut segrar och att lögnens folk kommer att få sitt straff.
  • Den uppmanar människan att reflektera över Allahs makt i skapelsen och återskapelsen, vilket stärker tron och får hjärtat att ödmjuka sig inför sin Herre.
  • Den påminner om att denna värld är tillfällig och att det verkliga livet är i det eviga, vilket får den troende att sträva efter det som är gott och rättfärdigt.


📜 Vers 22-26 — Sura Al-Mursalat

22إِلَىٰ قَدَرٍ مَّعْلُومٍ
till en fastställd tidpunkt
23فَقَدَرْنَا فَنِعْمَ الْقَادِرُونَ
Så har Vi fogat det - och hur förträffligt har Vi inte fogat det!
24وَيْلٌ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُكَذِّبِينَ
Förlorarna denna Dag är de som förkastade sanningen!
25أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ كِفَاتًا
Har Vi inte gjort jorden till en behållare [som rymmer]
26أَحْيَاءً وَأَمْوَاتًا
levande och döda?
Al-MursalatKoranregister
50Vers
MekkanskRevelation
24Vers

Översättning — Al-Mursalat 24

Sura Al-Mursalat Vers 24 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Förlorarna denna Dag är de som förkastade sanningen!

Sura Vers 24/50 — Sura Al-Mursalat المرسلات (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Mursalat Lyssna, Sura Al-Mursalat Översättning, Sura Al-Mursalat mp3, Sura Al-Mursalat pdf. Vers 22–26. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers