At-Tawba · 61/129
Översättning Translitteration — Sura At-Tawba
وَمِنْهُمُ الَّذِينَ يُؤْذُونَ النَّبِيَّ وَيَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ ۚ قُلْ أُذُنُ خَيْرٍ لَّكُمْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَيُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِينَ وَرَحْمَةٌ لِّلَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ ۚ وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ ۝٦١
Wa minhumul lazeena yu`zoonan nabiyya wa yaqooloona huwa uzun; qul uzunu khairil lakum yu`minu billaahi wa yu`minu lilmu mi neena wa rahmatul lillazeena aamanoo minkum; wallazeena yu`zoona Rasoolal laahi lahum `azaabun aleem
📖 På Svenska
OCH DET finns de bland dem som förtalar Profeten och [spydigt] säger: "Han är idel öra." Säg: "Ja, han är idel öra [för det som gäller] ert bästa. Han tror på Gud [och Hans ord] och han litar på de troendes uppriktighet och [genom honom flödar] nåd över dem av er som har tron. Men på dem som talar illa om Guds Sändebud [väntar] ett plågsamt straff."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ord och uttryck i versen:

  • "Udhun" (أُذُن): betyder bokstavligen "öra", men i detta sammanhang används det metaforiskt för någon som lyssnar på allt som sägs och accepterar det utan urskiljning.
  • "Yu/minu lillah" (يُؤْمِنُ بِاللَّهِ): tror på Allah.
  • "Yu/minu lil-mu'minin" (وَيُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِينَ): tror på de troende, det vill säga accepterar deras ord och vittnesmål.
  • "Adhabun alim" (عَذَابٌ أَلِيمٌ): ett smärtsamt och plågsamt straff.

Tolkning av versen:

Bland hycklarna finns de som orsakar Profeten (frid vare med honom) skada genom sina ord och säger: "Han är ett öra" – det vill säga, han lyssnar på allt som sägs till honom och tror på allt, utan att skilja mellan sanning och lögn. De menade att de kunde komma till honom, förneka det de sagt och svära på att de inte gjort det, och han skulle tro dem.

Allah befaller Profeten (frid vare med honom) att svara dem: Om han är ett öra, så är han ett öra för gott – han lyssnar på sanningen och det som är nyttigt. Han tror på Allah och vittnar om hans enhet, och han accepterar de uppriktiga troendes ord, inte hycklarnas. Hans lyssnande är inte en svaghet, utan en barmhärtighet för dem som tror bland er, eftersom hans sändning var en vägledning och en nåd som förde dem från mörker till ljus.

Därefter kommer en skarp varning: De som orsakar Allahs sändebud skada, genom ord eller handling, kommer att få ett smärtsamt straff i detta liv och i det nästa.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Profetens (frid vare med honom) höga status: Att skada honom är en allvarlig synd som leder till ett plågsamt straff, vilket visar hans rang hos Allah och vikten av att ära och respektera honom.
  2. Att lyssna på gott är en dygd: Att vara lyhörd för sanningen och de troendes ord är en välsignelse, inte en svaghet. Profeten (frid vare med honom) var en förebild i att lyssna på det som är rätt och gott.
  3. Barmhärtighet som kärna i budskapet: Profetens (frid vare med honom) sändning var en barmhärtighet för de troende, och hans närvaro var en källa till vägledning och nåd.
  4. Varning mot hyckleri: Versen avslöjar hycklarnas onda avsikter och varnar för att deras handlingar inte kommer att förbli ostraffade, vilket uppmanar varje muslim att vara uppriktig i sin tro och sina handlingar.
  5. Kärlek till Profeten (frid vare med honom): Versen ingjuter i de troendes hjärtan en djup kärlek och vördnad för Profeten (frid vare med honom) och lär dem att försvara hans ära och följa hans vägledning.


📜 Vers 59-63 — Sura At-Tawba

59وَلَوْ أَنَّهُمْ رَضُوا مَا آتَاهُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ سَيُؤْتِينَا اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَرَسُولُهُ إِنَّا إِلَى اللَّهِ رَاغِبُونَ
Det vore bättre om de nöjde sig med vad Gud och Hans Sändebud ger dem och sade: "Vi litar till Gud för våra behov och Gud skall av godhet ge oss [vad vi behöver - ge oss det] genom Sitt Sändebud. Vi sätter vårt hopp till Gud.
60۞ إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللَّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ ۖ فَرِيضَةً مِّنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ
Offergåvorna är avsedda enbart för de fattiga och de nödställda och för dem som har hand om insamlandet av dem och för att vinna hjärtan [för tron] och för att friköpa människor ur fångenskap och slaveri och [för att lätta] de skuldtyngdas [bördor] och för [kampen för] Guds sak och för vandringsmannen. Detta har Gud föreskrivit; Gud är allvetande, vis.
61وَمِنْهُمُ الَّذِينَ يُؤْذُونَ النَّبِيَّ وَيَقُولُونَ هُوَ أُذُنٌ ۚ قُلْ أُذُنُ خَيْرٍ لَّكُمْ يُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَيُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِينَ وَرَحْمَةٌ لِّلَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ ۚ وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ رَسُولَ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
OCH DET finns de bland dem som förtalar Profeten och [spydigt] säger: "Han är idel öra." Säg: "Ja, han är idel öra [för det som gäller] ert bästa. Han tror på Gud [och Hans ord] och han litar på de troendes uppriktighet och [genom honom flödar] nåd över dem av er som har tron. Men på dem som talar illa om Guds Sändebud [väntar] ett plågsamt straff."
62يَحْلِفُونَ بِاللَّهِ لَكُمْ لِيُرْضُوكُمْ وَاللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَقُّ أَن يُرْضُوهُ إِن كَانُوا مُؤْمِنِينَ
De svär inför er vid Gud att de vill vara er till lags, men det är snarare Gud och Hans Sändebud som de bör vara till lags om de är troende.
63أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّهُ مَن يُحَادِدِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَأَنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدًا فِيهَا ۚ ذَٰلِكَ الْخِزْيُ الْعَظِيمُ
Vet de då inte att helvetets eld [väntar] dem som sätter sig upp mot Gud och Hans Sändebud? Där skall de förbli till evig tid - [ett elände och] en förnedring utan like!
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
61Vers

Översättning — At-Tawba 61

Sura At-Tawba Vers 61 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : OCH DET finns de bland dem som förtalar Profeten och…

Sura Vers 61/129 — Sura At-Tawba التوبة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura At-Tawba Lyssna, Sura At-Tawba Översättning, Sura At-Tawba mp3, Sura At-Tawba pdf. Vers 59–63. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers