Yunus · 45/109
Oversettelse Translitterasjon — Sure Yunus
وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ كَأَن لَّمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّنَ النَّهَارِ يَتَعَارَفُونَ بَيْنَهُمْ ۚ قَدْ خَسِرَ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِلِقَاءِ اللَّهِ وَمَا كَانُوا مُهْتَدِينَ ۝٤٥
Wa Yawma yahshuruhum ka al lam yalbasooo illaa saa`atam minan nahaari yata`aarafoona bainahum; qad khasiral lazeena kazzaboo biliqaaa`il laahi wa maa kaanoo muhtadeen
📖 På Norsk
Den dag Han samler dem, er det som de bare har ventet en times tid, og de gjenkjenner hverandre. De har tapt som fornektet møtet med Gud, og ikke var på rett vei.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • يَحْشُرُهُمْ: Samler dem og fører dem sammen på oppstandelsens dag.
  • يَلْبَثُوا: Forblir eller oppholder seg (i denne verden eller i gravene).
  • يَتَعَارَفُونَ: De kjenner igjen hverandre, slik de gjorde i verden.
  • خَسِرَ: Ledet et stort tap, som er tapet av frelse og evig lykke.
  • بِلِقَاءِ اللهِ: Møtet med Allah på oppstandelsens dag for regnskap og belønning.

Tolkning av verset:

Allah minner oss om den dagen da Han samler alle mennesker for regnskap og dom. På den dagen vil de føle at livet i denne verden og oppholdet i gravene var så kort at det nesten ikke var mer enn én time av en dag. De vil kjenne igjen hverandre i begynnelsen, akkurat som de gjorde i verden, men denne gjensynsgleden vil raskt bli avbrutt av de fryktelige hendelsene på oppstandelsens dag, og all kjennskap vil opphøre. De som fornektet møtet med Allah og ikke trodde på oppstandelsen, har virkelig lidt et stort tap – de har tapt frelsen og evig lykke. De var ikke blant dem som ble ledet til sannheten, verken i denne verden eller i det hinsidige, fordi de valgte fornektelse og vantro.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Livets korthet: Dette verset lærer oss at livet i denne verden er svært kort sammenlignet med det evige livet i det hinsidige. Derfor bør vi ikke la oss lure av verdens gleder og midlertidige nytelser, men heller prioritere det som gir varig lykke.
  2. Alvoret i møtet med Allah: Troen på møtet med Allah og oppstandelsens dag er en grunnleggende del av troen. Den som tviler på dette, har misforstått livets hensikt og vil lide et stort tap.
  3. Viktigheten av rettledning: Suksess ligger i å følge Allahs rettledning og Hans sendebud. Den som vender seg bort fra denne rettledningen, vil ikke finne veien til frelse, verken i denne verden eller i det hinsidige.
  4. Oppvåkning før det er for sent: Verset oppfordrer oss til å tenke over livets korthet og forberede oss til den dagen da vi skal stå foran Allah. Det er en påminnelse om å utnytte tiden i denne verden til gode gjerninger og anger før døden kommer.


📜 Vers 43-47 — Sure Yunus

43وَمِنْهُم مَّن يَنظُرُ إِلَيْكَ ۚ أَفَأَنتَ تَهْدِي الْعُمْيَ وَلَوْ كَانُوا لَا يُبْصِرُونَ
Og noen blant dem ser hen til deg. Men vil du vise en blind veien, skjønt han intet innser?
44إِنَّ اللَّهَ لَا يَظْلِمُ النَّاسَ شَيْئًا وَلَٰكِنَّ النَّاسَ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ
Gud gjør ikke menneskene den minste urett, men menneskene gjør urett som slår tilbake på dem selv.
45وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ كَأَن لَّمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّنَ النَّهَارِ يَتَعَارَفُونَ بَيْنَهُمْ ۚ قَدْ خَسِرَ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِلِقَاءِ اللَّهِ وَمَا كَانُوا مُهْتَدِينَ
Den dag Han samler dem, er det som de bare har ventet en times tid, og de gjenkjenner hverandre. De har tapt som fornektet møtet med Gud, og ikke var på rett vei.
46وَإِمَّا نُرِيَنَّكَ بَعْضَ الَّذِي نَعِدُهُمْ أَوْ نَتَوَفَّيَنَّكَ فَإِلَيْنَا مَرْجِعُهُمْ ثُمَّ اللَّهُ شَهِيدٌ عَلَىٰ مَا يَفْعَلُونَ
Være seg at Vi lar deg se noe av det Vi har stilt dem i utsikt, eller at Vi kaller deg hjem, til Oss vender de tilbake. Gud er så vitne for det de bedriver.
47وَلِكُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولٌ ۖ فَإِذَا جَاءَ رَسُولُهُمْ قُضِيَ بَيْنَهُم بِالْقِسْطِ وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ
Hvert folk har sitt sendebud. Når så deres sendebud ankommer, blir alt avgjort i rettferdighet blant dem, og de lider ingen urett.
YunusKoranregister
109Vers
MekkanskRevelation
45Vers

Oversettelse — Yunus 45

Sure Yunus Vers 45 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Den dag Han samler dem, er det som de bare…

Sure Vers 45/109 — Sure Yunus يونس (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Yunus Lytt, Sure Yunus Oversettelse, Sure Yunus mp3, Sure Yunus pdf. Vers 43–47. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers