Yunus · 73/109
Oversettelse Translitterasjon — Sure Yunus
فَكَذَّبُوهُ فَنَجَّيْنَاهُ وَمَن مَّعَهُ فِي الْفُلْكِ وَجَعَلْنَاهُمْ خَلَائِفَ وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا ۖ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِينَ ۝٧٣
Fakazzaboohu fanajjainaahu wa mamm`ahoo fil fulki wa ja`alnaahum khalaaa`ifa wa aghraqnal lazeena kazzaboo bi aayaatinaa fanzur kaifa kaana `aaqibatul munzareen
📖 På Norsk
Men de kalte ham løgner. Så reddet Vi ham og dem som var med ham i Arken, og lot dem overta (på jorden). Og Vi druknet dem som forkastet Vårt ord. Se, hva enden ble for dem som ble advart!

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord i verset:

  • الْفُلْكِ: skipet (Noahs ark).
  • خَلَائِفَ: etterfølgere som overtok jorden etter de som ble ødelagt.
  • الْمُنذَرِينَ: de som ble advart (av Guds sendebud) om straffen, men som ikke trodde.

Tolkning av verset:

Folket til Noah fortsatte å avvise ham og fornektet det han kom med av sannhet og tegn fra Gud. De nektet å tro på hans advarsler om Guds straff. Da vendte Gud seg bort fra dem og reddet Noah og de troende som var med ham i skipet. Gud gjorde dem til etterfølgere på jorden etter at de vantro ble utslettet, slik at de kunne befolke den og leve i den. De som fortsatte å fornekte Guds tegn og budskap, ble druknet i vannet som en rettferdig straff for deres stahet og arroganse. Verset avslutter med en oppfordring til ettertanke: Se, du som leser eller hører, hvordan enden ble for dem som ble advart av Guds sendebud, men som valgte å ikke tro — de ble totalt tilintetgjort, mens de troende ble frelst og æret.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Dette verset viser at Guds løfte om seier for de troende og straff for de vantro alltid er sant, uansett tid og sted.
  • Det minner oss om at sannheten til slutt seirer, selv om motstanderne er mange og mektige.
  • Historien om Noah og hans folk lærer oss viktigheten av tålmodighet og standhaftighet i å formidle budskapet, selv når folk avviser og spotter.
  • Verset oppfordrer oss til å reflektere over historien og ta lærdom av den, slik at vi ikke gjentar samme feil som tidligere folk.
  • Det styrker troen på at Gud alltid beskytter sine rettskafne tjenere og gir dem en god ende, både i denne verden og i det hinsidige.


📜 Vers 71-75 — Sure Yunus

71۞ وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ نُوحٍ إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ يَا قَوْمِ إِن كَانَ كَبُرَ عَلَيْكُم مَّقَامِي وَتَذْكِيرِي بِآيَاتِ اللَّهِ فَعَلَى اللَّهِ تَوَكَّلْتُ فَأَجْمِعُوا أَمْرَكُمْ وَشُرَكَاءَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُنْ أَمْرُكُمْ عَلَيْكُمْ غُمَّةً ثُمَّ اقْضُوا إِلَيَّ وَلَا تُنظِرُونِ
Les opp for dem beretningen om Noa, da han sa til sitt folk: «Mitt folk, om mitt nærvær og min påminning om Guds tegn er tungt for dere, så forlater jeg meg på Gud. Ta en bestemmelse om dere og deres medguder, så blir ikke lenger deres sak en plage for dere. La meg få vite hva det blir til, og la meg ikke vente!
72فَإِن تَوَلَّيْتُمْ فَمَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ ۖ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ ۖ وَأُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْمُسْلِمِينَ
Om dere vender ryggen, så har jeg ikke bedt om lønn. Min lønn er Guds sak. Jeg er pålagt å være av dem som gir seg Gud i vold.»
73فَكَذَّبُوهُ فَنَجَّيْنَاهُ وَمَن مَّعَهُ فِي الْفُلْكِ وَجَعَلْنَاهُمْ خَلَائِفَ وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا ۖ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِينَ
Men de kalte ham løgner. Så reddet Vi ham og dem som var med ham i Arken, og lot dem overta (på jorden). Og Vi druknet dem som forkastet Vårt ord. Se, hva enden ble for dem som ble advart!
74ثُمَّ بَعَثْنَا مِن بَعْدِهِ رُسُلًا إِلَىٰ قَوْمِهِمْ فَجَاءُوهُم بِالْبَيِّنَاتِ فَمَا كَانُوا لِيُؤْمِنُوا بِمَا كَذَّبُوا بِهِ مِن قَبْلُ ۚ كَذَٰلِكَ نَطْبَعُ عَلَىٰ قُلُوبِ الْمُعْتَدِينَ
Senere, etter ham, sendte Vi sendebud til deres folk, og de kom til dem med klar beskjed. Men de kunne umulig tro på det de tidligere hadde forkastet. Slik forsegler Vi deres hjerter som går over grensen.
75ثُمَّ بَعَثْنَا مِن بَعْدِهِم مُّوسَىٰ وَهَارُونَ إِلَىٰ فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِ بِآيَاتِنَا فَاسْتَكْبَرُوا وَكَانُوا قَوْمًا مُّجْرِمِينَ
Så, etter dem, sendte Vi Moses og Aron til Farao og hans råd med Våre tegn. Men de viste hovmod og var syndige folk.
YunusKoranregister
109Vers
MekkanskRevelation
73Vers

Oversettelse — Yunus 73

Sure Yunus Vers 73 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Men de kalte ham løgner. Så reddet Vi ham og…

Sure Vers 73/109 — Sure Yunus يونس (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Yunus Lytt, Sure Yunus Oversettelse, Sure Yunus mp3, Sure Yunus pdf. Vers 71–75. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers