Al-Falaq · 1/5
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Falaq
قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ ۝١
Qul a`uzoo bi rabbil-falaq
📖 På Norsk
Si: «Jeg søker tilflukt hos morgengryets Herre,

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk i verset:

  • قُلْ (si): En befaling til profeten Muhammed (fred være med ham) om å formidle det som følger.
  • أَعُوذُ (jeg søker beskyttelse): Å søke tilflukt og beskyttelse hos noen som er mektigere enn en selv.
  • بِرَبِّ (med Herren): Herren, som er skaperen, eieren og opprettholderen av alt.
  • الْفَلَقِ (morgenrøden): Dette er morgenen, og det kalles "flaq" fordi mørket sprekker og åpner seg for lyset.

Tolkning av verset:

Dette verset er en befaling fra Allah til profeten Muhammed (fred være med ham) om å si: "Jeg søker beskyttelse og tilflukt hos Allah, som er Herren over morgenrøden." Morgenrøden er det tidspunktet da mørket sprekker og lyset bryter frem, og dette er et tegn på Allahs makt og evne til å skape lys etter mørke. Å søke beskyttelse hos Allah, som har kontroll over denne overgangen fra natt til dag, er en anerkjennelse av at Han alene er den som kan gi trygghet og beskyttelse mot alt ondt. Dette verset innleder en surah som handler om å søke Allahs beskyttelse mot ulike former for ondskap, og det understreker at Allah er den eneste sanne beskytteren.

Lærdommer og budskap fra verset:

  • Verset lærer oss at vi alltid skal søke beskyttelse hos Allah, ikke hos andre skapninger, fordi Han alene er Herren over alt som finnes.
  • Allahs skapelse av morgenrøden etter nattens mørke er et bevis på Hans uendelige makt, og dette styrker troen på at Han også kan beskytte oss mot alt ondt.
  • Å søke Allahs beskyttelse er en handling av ydmykhet og tillit til Ham, og det viser at vi er avhengige av Ham i alle livets forhold.
  • Dette verset oppmuntrer oss til å starte dagen med å søke Allahs beskyttelse, slik at vi kan møte dagens utfordringer med trygghet og tro.


📜 Vers 1-3 — Sure Al-Falaq

1قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
Si: «Jeg søker tilflukt hos morgengryets Herre,
2مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
mot ondt fra det Han har skapt,
3وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
mot ondt fra mørket når det bryter inn,
Al-FalaqKoranregister
5Vers
MekkanskRevelation
1Vers

Oversettelse — Al-Falaq 1

Sure Al-Falaq Vers 1 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Si: «Jeg søker tilflukt hos morgengryets Herre,

Sure Vers 1/5 — Sure Al-Falaq الفلق (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Falaq Lytt, Sure Al-Falaq Oversettelse, Sure Al-Falaq mp3, Sure Al-Falaq pdf. Vers 1–3. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers