Al-Isra · 4/111
Översättning Translitteration — Sura Al-Isra
وَقَضَيْنَا إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا ۝٤
Wa qadainaaa ilaa Baneee Israaa`eela fil Kitaabi latufsidunna fil ardi marratain; wa lata`lunna`uluwwan kabeeraa
📖 På Svenska
Genom uppenbarelsen gav Vi Israels barn en varning: "Två gånger kommer ni att störa ordningen och fördärva sederna på jorden och visa ett högmod utan gräns."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Qadaynā (وَقَضَيْنَا): Vi meddelade och kungjorde med bestämdhet.
  • Ilā Banī Isrā'īl (إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ): Till Israels barn (ättlingarna till Jakob, fred vare med honom).
  • Fī al-Kitāb (فِي الْكِتَابِ): I Torahn (Tawrat) som uppenbarades för dem.
  • Latufsidunna (لَتُفْسِدُنَّ): Ni ska förvisso orsaka fördärv och korruption.
  • Marratayni (مَرَّتَيْنِ): Två gånger.
  • Walata'lunna (وَلَتَعْلُنَّ): Och ni ska förvisso upphöja er.
  • Ulūwwan kabīran (عُلُوًّا كَبِيرًا): Med stor högmod och förtryck.

Tolkning av versen:

I denna vers berättar Allah för oss att Han i Torahn som gavs till Israels barn tydligt kungjorde och meddelade dem att de med säkerhet skulle komma att orsaka fördärv och korruption på jorden två gånger. Detta fördärv skulle ske i det heliga landet och i närheten av Jerusalem (Bayt al-Maqdis), genom orättvisor, olydnad mot Allah, dödande av profeter, samt genom att de skulle upphöja sig själva med stor arrogans och förtryck mot människorna. De skulle överskrida alla gränser i sitt högmod och sin ondska, och de skulle vägra att lyda Allahs bud. Detta var ett fastslaget beslut från Allah som skulle verkställas, och det var en varning till dem om konsekvenserna av deras handlingar.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs kunskap och förkunnelse: Allah känner till allt som kommer att ske, och Han meddelade Israels barn i sin uppenbarade skrift vad de skulle göra. Detta lär oss att Allahs kunskap är fullkomlig och att Hans ord är sanning.
  2. Korruption och högmod leder till undergång: Versen visar att spridande av fördärv på jorden och högmod inför Allah och människor är handlingar som leder till Guds vrede och straff. Detta är en varning till alla människor att avhålla sig från sådant beteende.
  3. Vikten av att ta lärdom av historien: Genom att berätta om tidigare folks öden uppmanar oss Allah att reflektera över historien och undvika de misstag som andra begått. Detta stärker tron och vägleder oss till rättfärdighet.
  4. Allahs rättvisa: Versen bekräftar att Allahs dom är rättvis och att Han låter varje folk skörda frukterna av sina handlingar. Detta inger hopp hos de troende att rättvisan alltid segrar, och det avskräcker från synd.
  5. Uppmaning till ödmjukhet: Genom att nämna Israels barns högmod och arrogans lär oss versen vikten av ödmjukhet inför Allah och människor. Ödmjukhet är en dygd som för människan närmare sin Herre och leder till framgång i båda världarna.


📜 Vers 2-6 — Sura Al-Isra

2وَآتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَجَعَلْنَاهُ هُدًى لِّبَنِي إِسْرَائِيلَ أَلَّا تَتَّخِذُوا مِن دُونِي وَكِيلًا
Och Vi gav Moses uppenbarelsen och gjorde den till vägledning för Israels barn [och förmanade dem:] "Tag ingen annan än Mig till beskyddare,
3ذُرِّيَّةَ مَنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ ۚ إِنَّهُ كَانَ عَبْدًا شَكُورًا
ni ättlingar till dem som Vi räddade tillsammans med Noa [i arken]! Han var en tacksam tjänare!"
4وَقَضَيْنَا إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا
Genom uppenbarelsen gav Vi Israels barn en varning: "Två gånger kommer ni att störa ordningen och fördärva sederna på jorden och visa ett högmod utan gräns."
5فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَّنَا أُولِي بَأْسٍ شَدِيدٍ فَجَاسُوا خِلَالَ الدِّيَارِ ۚ وَكَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا
När detta skedde första gången, sände Vi några av Våra tjänare mot er, starka och djärva krigare, och de förföljde er in i era bostäder [för att döda er alla till sista man]. Så uppfylldes Guds löfte.
6ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِيرًا
Därefter [återupprättade] Vi [ert rike och] gav er på nytt makt över dem och skänkte er rikedom och talrika söner och gav er ökad [militär] styrka.
Al-IsraKoranregister
111Vers
MekkanskRevelation
4Vers

Översättning — Al-Isra 4

Sura Al-Isra Vers 4 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Genom uppenbarelsen gav Vi Israels barn en varning: "Två gånger…

Sura Vers 4/111 — Sura Al-Isra الإسراء (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Isra Lyssna, Sura Al-Isra Översättning, Sura Al-Isra mp3, Sura Al-Isra pdf. Vers 2–6. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers