Al-Kahf · 85/110
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Kahf
فَأَتْبَعَ سَبَبًا ۝٨٥
Fa atba`a sababaa
📖 På Norsk
Og han slo inn på en vei,

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av viktige ord og uttrykk:

  • سَبَبًا (sababan): betyr en vei, et middel, eller en metode som fører til et mål. I denne sammenhengen refererer det til de fysiske og praktiske midlene som Dhul-Qarnayn fikk tilgang til for å gjennomføre sine reiser og oppdrag.

Tolkning av verset:

Etter at Allah hadde gitt Dhul-Qarnayn makt, myndighet og midler på jorden, tok han fatt på en reise mot vest. Han fulgte en konkret og praktisk vei som førte ham til målet sitt. Dette var ikke en tilfeldig eller målløs ferd, men en planlagt og målrettet reise der han brukte de midlene og mulighetene han hadde fått, for å oppnå det han ønsket. Han la ut på denne reisen med alvor, besluttsomhet og flid, og fulgte de naturlige og geografiske forholdene som førte ham mot solnedgangens side (vest).

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Viktigheten av å bruke midler og årsaker: Islam oppfordrer muslimer til å ta i bruk de praktiske midlene og verktøyene som er tilgjengelige for dem, samtidig som de stoler på Allah. Dhul-Qarnayn er et forbilde på dette – han satt ikke passiv, men handlet aktivt og brukte det han hadde fått.
  2. Målrettethet og besluttsomhet: Verset viser at en sann leder og en troende person må ha klare mål og jobbe systematisk for å nå dem. Dhul-Qarnayn visste hva han ville, og han fulgte den rette veien for å komme dit.
  3. Allahs gave og menneskets ansvar: Når Allah gir noen makt og ressurser, er det en prøvelse og et ansvar. Dhul-Qarnayn brukte sine ressurser til å spre rettferdighet og hjelpe folk, noe som er en vakker modell for hvordan makt bør brukes i tjeneste for det gode.
  4. Reise og utforskning som en del av sivilisasjonens fremgang: Verset antyder at det å utforske verden, forstå dens forhold og møte ulike folk er en del av den islamske sivilisasjonens ånd, så lenge det skjer med rettferdighet og gode hensikter.


📜 Vers 83-87 — Sure Al-Kahf

83وَيَسْأَلُونَكَ عَن ذِي الْقَرْنَيْنِ ۖ قُلْ سَأَتْلُو عَلَيْكُم مِّنْهُ ذِكْرًا
Folk spør deg om Dhul-Qarnayn. Si: «Jeg vil fremføre for dere en fortelling om ham.»
84إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا
Vi gav ham makt på jorden, og åpnet en utvei for ham til alt.
85فَأَتْبَعَ سَبَبًا
Og han slo inn på en vei,
86حَتَّىٰ إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ وَوَجَدَ عِندَهَا قَوْمًا ۗ قُلْنَا يَا ذَا الْقَرْنَيْنِ إِمَّا أَن تُعَذِّبَ وَإِمَّا أَن تَتَّخِذَ فِيهِمْ حُسْنًا
til han kom dit solen går ned. Han fant at den gikk ned i et gjørmete vannhull, og et folk som bodde ved det. Vi sa: «Dhul-Qarnayn, enten får du avstraffe dem, eller du får vise dem godhet.»
87قَالَ أَمَّا مَن ظَلَمَ فَسَوْفَ نُعَذِّبُهُ ثُمَّ يُرَدُّ إِلَىٰ رَبِّهِ فَيُعَذِّبُهُ عَذَابًا نُّكْرًا
Og han svarte: «Den som gjør det onde, vil vi avstraffe. Så vil han bringes tilbake til sin Herre, og Han vil gi ham en svær straff.
Al-KahfKoranregister
110Vers
MekkanskRevelation
85Vers

Oversettelse — Al-Kahf 85

Sure Al-Kahf Vers 85 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Og han slo inn på en vei,

Sure Vers 85/110 — Sure Al-Kahf الكهف (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Kahf Lytt, Sure Al-Kahf Oversettelse, Sure Al-Kahf mp3, Sure Al-Kahf pdf. Vers 83–87. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers