Al-Baqara · 121/286
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Baqara
الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ أُولَٰئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ ۗ وَمَن يَكْفُرْ بِهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ ۝١٢١
Allazeena aatainaahumul Kitaaba yatloonahoo haqqa tilaawatiheee ulaaa`ika yu`minoona bi; wa mai yakfur bihee fa ulaaa`ika humul khaasiroon
📖 På Norsk
De som Vi har gitt skriften, og som leser den som den skal leses, disse tror på den. Men de som ikke tror på den, de er taperne.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • «Kitāb» (الْكِتَابَ): Her siktes det til de hellige skriftene som ble åpenbart til jødene og de kristne, som Toraen og Evangeliet.
  • «Ḥaqqa tilāwatihī» (حَقَّ تِلَاوَتِهِ): Å lese den på rett måte, det vil si å følge den i handling, tro på dens sannheter og ikke forvrenge eller skjule dens innhold.

Tolkning av verset:

Dette verset omtaler en gruppe blant folkene som fikk skriftene (jøder og kristne) som leser sine hellige bøker på en oppriktig og korrekt måte. De leser dem slik de ble åpenbart, uten å forvrenge ordene eller skjule sannheten. De tror på alt det som står i dem, inkludert budskapet om Guds sendebud, og de anerkjenner at profeten Muḥammad – fred og velsignelser være med ham – er den endelige sendebudet som er omtalt i deres egne skrifter. Disse menneskene, som handler i tråd med sin kunnskap og følger lyset fra sine bøker, vil oppnå sann tro på det som ble åpenbart til profeten Muḥammad. De vil tro på ham og på Koranen, fordi deres egne skrifter bekrefter sannheten av hans budskap.

Når det gjelder dem som forvrenger skriftene sine, skjuler sannheten og nekter å tro på profeten Muḥammad og det han brakte, så er disse de virkelige taperne. De har byttet bort veiledningen mot villfarelse og har påført seg selv det største tapet, både i dette livet og i det hinsidige.

Visdom og lærdommer fra verset:

  • Oppriktig lesning og etterfølgelse av Guds åpenbarte bøker fører til sann tro og rettledning, uansett hvilken tid eller hvilket folk man tilhører.
  • Sannheten er én og sammenhengende; alle Guds åpenbarte bøker bekrefter hverandre og peker mot samme budskap.
  • Å forvrenge eller skjule sannheten er en stor synd som fører til tap og fortapelse, mens oppriktighet og ærlighet fører til frelse og suksess.
  • Verset oppmuntrer oss til å lese Koranen med ettertanke og handling, ikke bare med tungen, slik at vi blir blant dem som tror og vinner.


📜 Vers 119-123 — Sure Al-Baqara

119إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا ۖ وَلَا تُسْأَلُ عَنْ أَصْحَابِ الْجَحِيمِ
Vi har utsendt deg med sannheten, som gledesbringer og advarer. Du skal ikke avkreves regnskap for Ildens folk.
120وَلَن تَرْضَىٰ عَنكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ۗ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَىٰ ۗ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ ۙ مَا لَكَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ
Jøder og kristne vil aldri bli fornøyd med deg før du følger deres lære. Si: «Guds ledelse er ledelsen.» Om du følger deres meninger etter all den viten du har fått, da vil du ikke ha noen venn eller hjelper overfor Gud.
121الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْكِتَابَ يَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ أُولَٰئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ ۗ وَمَن يَكْفُرْ بِهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ
De som Vi har gitt skriften, og som leser den som den skal leses, disse tror på den. Men de som ikke tror på den, de er taperne.
122يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُوا نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ
Israels barn, kom i hu den nåde som Jeg viste dere, og at Jeg utvalgte dere fremfor all verden.
123وَاتَّقُوا يَوْمًا لَّا تَجْزِي نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَيْئًا وَلَا يُقْبَلُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلَا تَنفَعُهَا شَفَاعَةٌ وَلَا هُمْ يُنصَرُونَ
Frykt den dag når ingen kan tre i en annens sted, når ingen løsepenger godtas, og ingen godtas for å tale en annens sak, når ingen hjelp kan gis dem.
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
121Vers

Oversettelse — Al-Baqara 121

Sure Al-Baqara Vers 121 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De som Vi har gitt skriften, og som leser den…

Sure Vers 121/286 — Sure Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Baqara Lytt, Sure Al-Baqara Oversettelse, Sure Al-Baqara mp3, Sure Al-Baqara pdf. Vers 119–123. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers