Mishary Rashid Alafasy
✓
Mahmoud Khalil Al-Husary
✓
Abdurrahman As-Sudais
✓
Mohamed Siddiq Al-Minshawi
✓
Abdul Basit Abdul Samad
✓
Ali Al-Hudhaify
✓
Ahmed ibn Ali al-Ajamy
✓
Abu Bakr Ash-Shaatree
✓
Muhammad Ayyoub
✓
Abdullah Basfar
✓
Abdullah Al-Juhani
✓
Maher Al Muaiqly
✓
Översättning — Tafsir
Förklaring av viktiga ord i versen:
- "Fa'dhanū" (فَأْذَنُوا): Betyder att vara medveten om och vara säker på.
- "Ḥarb" (حَرْب): Krig eller strid.
- "Ru'ūs amwālikum" (رُءُوسُ أَمْوَالِكُمْ): Era kapitalbelopp, det vill säga det ursprungliga beloppet som ni lånade ut.
Tolkning av versen:
Om ni inte avstår från det som Allah har förbjudit er, det vill säga ocker (ribā), och inte lyder Hans befallning att lämna det som återstår av ockret, så var säkra på att ni förklarar krig mot Allah och Hans Sändebud. Detta är en allvarlig varning som visar hur allvarlig synden med ocker är. Men om ni ångrar er och vänder tillbaka till er Herre genom att avstå från ocker, då har ni rätt till era ursprungliga kapitalbelopp – varken mer eller mindre. Ni ska varken orsaka orättvisa mot andra genom att ta ut mer än ert kapital, eller utsättas för orättvisa genom att få mindre än vad ni har lånat ut. Denna rättvisa princip säkerställer att ingen part kränks.
Lärdomar och budskap från versen:
- Ocker är en så allvarlig synd att den som fortsätter med det efter förmaning anses föra krig mot Allah och Hans Sändebud. Detta visar hur stor betydelse rättvisa och ekonomisk ärlighet har i islam.
- Islam uppmuntrar till ånger och ger alltid en väg tillbaka. Den som ångrar sig får behålla sitt kapital och sin värdighet utan att förlora något.
- Rättvisa är islams grundpelare – varken att ta mer än sin rätt eller att ge mindre än andras rätt är acceptabelt.
- Versen lär oss att ekonomiska transaktioner måste bygga på tydlighet och rättvisa, vilket skapar trygghet och harmoni i samhället.
- Denna vers visar islams omsorg om att skydda människors egendom och att förhindra att de svaga utnyttjas av de starka genom ocker och orättvisa vinster.
📜 Vers 277-281 — Sura Al-Baqara
Översättning — Al-Baqara 279
Sura Al-Baqara Vers 279 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Gör ni inte det skall ni veta att ni befinner…Sura Vers 279/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 277–281. På Svenska: Dansk.
Sura Al-Baqara
Koranen
Monday, September 28, 2026
Don't forget us in your sincere prayers


