Al-Imran · 135/200
Översättning Translitteration — Sura Al-Imran
وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَىٰ مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ ۝١٣٥
Wallazeena izaa fa`aloo faahishatan aw zalamooo anfusahum zakarul laaha fastaghfaroo lizunoobihim; wa mai yaghfiruz zunooba illal laahu wa lam yusirroo `alaa maa fa`aloo wa hum ya`lamooo
📖 På Svenska
de som, om de begår en skamlös handling eller [på annat sätt] tillfogat sig själva orätt, minns Gud och ber Honom om förlåtelse för sina synder - vem kan förlåta synderna utom Gud? - och som inte fortsätter att begå sådana handlingar mot bättre vetande.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Fāḥishah (فاحشة): En mycket allvarlig synd, en handling som är ytterst ful och överskrider Guds gränser.
  • Zalamū anfusahum (ظلموا أنفسهم): De har varit orättvisa mot sig själva genom att begå synder som är mindre än de allvarligaste.
  • Āṣarrū (أصرّوا): Att envist och medvetet fortsätta med synden utan att ångra sig.

Tolkning av den ädla versen:

Denna välsignade vers beskriver de rättfärdigas egenskaper – de som Allah älskar och som är bland de gudfruktiga. Dessa människor är inte syndfria, men när de begår en allvarlig synd eller orättvisa mot sig själva genom mindre överträdelser, skyndar de sig att minnas Allah. De påminner sig om Hans löfte om belöning för de lydiga och Hans varning om straff för de olydiga. Denna medvetenhet får deras hjärtan att vakna, och de vänder sig omedelbart till sin Herre i uppriktig ånger, ber om förlåtelse för sina synder och erkänner att ingen kan förlåta synder utom Allah ensam. De vet med full visshet att Allahs nåd är oändlig och att Han accepterar den ångerfulles bot.

Dessutom är deras ånger inte en tom handling – de envisas inte i synden. De lämnar den omedelbart och återvänder till lydnad, medvetna om att deras handling var en synd och att Allah förlåter alla synder för den som uppriktigt ångrar sig. Denna kunskap och medvetenhet skyddar dem från att upprepa synden, och de fortsätter på rättelsens väg med hopp om Allahs barmhärtighet.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Islam är en religion av hopp och nåd: Ingen människa är ofelbar, men dörren till ånger står alltid öppen. Allah förlåter alla synder, oavsett hur stora de är, för den som vänder sig till Honom uppriktigt.
  2. Medvetenhet om Allah är nyckeln till rättelse: Den som minns Allah i stunder av svaghet och synd, och påminner sig om Hans varning och löfte, kommer att finna vägen tillbaka till Honom. Detta visar att tron inte är en börda utan en räddning.
  3. Sann ånger kräver handling: Att be om förlåtelse är inte tillräckligt om man fortsätter i synden. Den uppriktiga ångern innebär att lämna synden, besluta sig för att inte återvända till den och sträva mot det som är rätt.
  4. Allahs barmhärtighet är oändlig: Versen lär oss att ingen synd är för stor för Allahs förlåtelse, och att vi aldrig ska misströsta om Hans nåd. Detta ingjuter hopp i hjärtat och uppmuntrar människor att alltid söka sig till Allah, oavsett hur långt de har gått vilse.
  5. Kunskap skyddar från envishet i synd: Den som vet att en handling är synd och att Allah förlåter, kommer inte att vara likgiltig inför sina misstag. Kunskapen om Allahs egenskaper – Hans barmhärtighet och Hans rättvisa – är en stark drivkraft för att leva ett rent och lydigt liv.


📜 Vers 133-137 — Sura Al-Imran

133۞ وَسَارِعُوا إِلَىٰ مَغْفِرَةٍ مِّن رَّبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِينَ
Och tävla med varandra om er Herres förlåtelse och ett paradis, lika vidsträckt som himlarna och jorden, som står berett att ta emot de gudfruktiga,
134الَّذِينَ يُنفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ ۗ وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
de som ger åt andra såväl i välfärdens dagar som i tider av brist och som lägger band på sin vrede och förlåter sina medmänniskor - Gud älskar dem som gör det goda och det rätta -
135وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنفُسَهُمْ ذَكَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ يُصِرُّوا عَلَىٰ مَا فَعَلُوا وَهُمْ يَعْلَمُونَ
de som, om de begår en skamlös handling eller [på annat sätt] tillfogat sig själva orätt, minns Gud och ber Honom om förlåtelse för sina synder - vem kan förlåta synderna utom Gud? - och som inte fortsätter att begå sådana handlingar mot bättre vetande.
136أُولَٰئِكَ جَزَاؤُهُم مَّغْفِرَةٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِينَ
Den lön [som väntar] dem skall vara deras Herres förlåtelse och lustgårdar, vattnade av bäckar, där de skall förbli till evig tid - en härlig belöning för dem som arbetat och strävat!
137قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلِكُمْ سُنَنٌ فَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ
FÖRE ER tid har [andra] seder och levnadsmönster varit förhärskande [och i sin tur avlöst dem som tidigare rådde]. Gå därför ut i världen och se [spåren som visar] hur slutet blev för dem som påstod att sanningen är lögn.
Al-ImranKoranregister
200Vers
MedinensiskRevelation
135Vers

Översättning — Al-Imran 135

Sura Al-Imran Vers 135 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : de som, om de begår en skamlös handling eller [på…

Sura Vers 135/200 — Sura Al-Imran آل عمران (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Imran Lyssna, Sura Al-Imran Översättning, Sura Al-Imran mp3, Sura Al-Imran pdf. Vers 133–137. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers