Ya-Sin · 37/83
Oversettelse Translitterasjon — Sure Ya-Sin
وَآيَةٌ لَّهُمُ اللَّيْلُ نَسْلَخُ مِنْهُ النَّهَارَ فَإِذَا هُم مُّظْلِمُونَ ۝٣٧
Wa Aayatul lahumul lailu naslakhu minhun nahaara fa-izaa hum muzlimoon
📖 På Norsk
Et jærtegn for dem er natten. Vi trekker dagen til side for den, og se, de er i mørke.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • نَسْلَخُ: Vi drar av / fjerner, som når man drar huden av et dyr. Her betyr det at vi fjerner dagslyset fra natten.
  • مُظْلِمُونَ: De som er innhyllet i mørke, dvs. de som befinner seg i nattens mørke.

Tolkning av verset:

Og et tegn for dem, som viser Guds enhet og Hans fullkomne makt, er natten. Vi trekker dagslyset ut av den, slik at lyset forsvinner og mørket senker seg. Når solen går ned, blir natten til stede, og menneskene befinner seg plutselig i mørke. Dette skjer ved Guds ordre og vilje – Han er den som kontrollerer dag og natt, lys og mørke. Poenget er at mørket er det opprinnelige, og dagslyset er noe som blir lagt over det. Når Gud fjerner lyset, vender tingen tilbake til sin opprinnelige tilstand – mørket. Dette er en tydelig påminnelse om Guds makt og Hans evne til å skape og forandre, og det viser at Han alene fortjener tilbedelse.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Verset viser Guds fullkomne makt og Hans evne til å styre universet – Han som kontrollerer dag og natt, lys og mørke, er verdig til å tilbes alene.
  • Det minner oss om at livet og døden, lyset og mørket, er i Guds hender. Akkurat som Han fjerner lyset og lar natten komme, kan Han også ta livet og gi det tilbake.
  • Dette verset oppfordrer oss til å reflektere over naturen rundt oss, fordi alt i skapelsen er tegn som fører oss nærmere Gud og styrker vår tro.
  • Det lærer oss ydmykhet – vi er avhengige av Guds nåde, og vi bør takke Ham for alle Hans velsignelser, som dagslyset og alt godt vi nyter godt av.


📜 Vers 35-39 — Sure Ya-Sin

35لِيَأْكُلُوا مِن ثَمَرِهِ وَمَا عَمِلَتْهُ أَيْدِيهِمْ ۖ أَفَلَا يَشْكُرُونَ
så de kan spise av dens frukt og sine henders arbeid. Vil de da ikke vise takknemlighet?
36سُبْحَانَ الَّذِي خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا يَعْلَمُونَ
Ære være Ham, som skapte alt parvis, det jorden frembringer, og dem selv, og det de ikke kjenner til.
37وَآيَةٌ لَّهُمُ اللَّيْلُ نَسْلَخُ مِنْهُ النَّهَارَ فَإِذَا هُم مُّظْلِمُونَ
Et jærtegn for dem er natten. Vi trekker dagen til side for den, og se, de er i mørke.
38وَالشَّمْسُ تَجْرِي لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ۚ ذَٰلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ
Og solen, den vandrer til sitt hvilested. Dette er bestemmelsen til den Mektige, den Allvitende.
39وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّىٰ عَادَ كَالْعُرْجُونِ الْقَدِيمِ
Og månen, for den har Vi bestemt etapper, til den kommer igjen som en krokete palmegren.
Ya-SinKoranregister
83Vers
MekkanskRevelation
37Vers

Oversettelse — Ya-Sin 37

Sure Ya-Sin Vers 37 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Et jærtegn for dem er natten. Vi trekker dagen til…

Sure Vers 37/83 — Sure Ya-Sin يس (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ya-Sin Lytt, Sure Ya-Sin Oversettelse, Sure Ya-Sin mp3, Sure Ya-Sin pdf. Vers 35–39. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers