Ya-Sin · 40/83
Oversettelse Translitterasjon — Sure Ya-Sin
لَا الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ ۚ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ ۝٤٠
Lash shamsu yambaghee lahaaa an tudrikal qamara wa lal lailu saabiqun nahaar; wa kullun fee falaki yasbahoon
📖 På Norsk
Det er ikke solen gitt å innhente månen, og heller ikke kan natten løpe fra dagen. Enhver av dem svever i sin sfære.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord i verset:

  • «Falak» (فلك): betyr himmelhvelvingen eller banen som himmellegemene beveger seg i, som en sirkelrund bane.
  • «Yasbahūn» (يسبحون): betyr å svømme eller bevege seg jevnt og kontinuerlig i sin bane.

Tolkning av verset:

Dette verset viser oss Guds fullkomne orden og presise system i skaperverket. Solen kan ikke innhente månen og trenge inn i dens bane, for hver av dem har sin egen faste bane som de ikke overskrider. Månen kan heller ikke slukke solens lys eller forandre dens kurs. På samme måte kan ikke natten komme før dagen og trenge inn på den før dens tid er over, og dagen kan ikke overskride sin fastsatte tid. Alt dette skjer i henhold til en nøyaktig beregning fra Den Allmektige.

Solen og månen beveger seg i sine egne baner, og natten og dagen veksler i en presis rekkefølge uten forstyrrelser. Alle himmellegemene – solen, månen, stjernene og planetene – svømmer i sine egne baner som Gud har bestemt for dem, og de avviker ikke fra dem. Dette er et bevis på Guds visdom og makt, og et tegn på at Han alene er skaperen og opprettholderen av all eksistens.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Verset viser oss Guds fullkomne skaperverk og Hans presise system, som aldri svikter. Dette styrker vår tro på at Gud er den eneste som fortjener tilbedelse.
  2. Det lærer oss at alt i universet er underlagt Guds lov og orden, og at ingenting skjer tilfeldig. Dette gir oss trygghet og ro i hjertet.
  3. Verset oppfordrer oss til å meditere over skaperverket og dets underverk, noe som fører oss nærmere Gud og øker vår takknemlighet for Hans utallige velsignelser.
  4. Det minner oss om at vi som mennesker også har våre faste rammer og grenser i livet, og at vi bør følge Guds veiledning slik himmellegemene følger sine baner – med lydighet og presisjon.


📜 Vers 38-42 — Sure Ya-Sin

38وَالشَّمْسُ تَجْرِي لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ۚ ذَٰلِكَ تَقْدِيرُ الْعَزِيزِ الْعَلِيمِ
Og solen, den vandrer til sitt hvilested. Dette er bestemmelsen til den Mektige, den Allvitende.
39وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّىٰ عَادَ كَالْعُرْجُونِ الْقَدِيمِ
Og månen, for den har Vi bestemt etapper, til den kommer igjen som en krokete palmegren.
40لَا الشَّمْسُ يَنبَغِي لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّيْلُ سَابِقُ النَّهَارِ ۚ وَكُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ
Det er ikke solen gitt å innhente månen, og heller ikke kan natten løpe fra dagen. Enhver av dem svever i sin sfære.
41وَآيَةٌ لَّهُمْ أَنَّا حَمَلْنَا ذُرِّيَّتَهُمْ فِي الْفُلْكِ الْمَشْحُونِ
Et jærtegn for dem er at Vi fraktet menneskebarn i den fullastede arken.
42وَخَلَقْنَا لَهُم مِّن مِّثْلِهِ مَا يَرْكَبُونَ
Og Vi har skapt noe lignende for dem nå, som de kan gå om bord i.
Ya-SinKoranregister
83Vers
MekkanskRevelation
40Vers

Oversettelse — Ya-Sin 40

Sure Ya-Sin Vers 40 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Det er ikke solen gitt å innhente månen, og heller…

Sure Vers 40/83 — Sure Ya-Sin يس (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ya-Sin Lytt, Sure Ya-Sin Oversettelse, Sure Ya-Sin mp3, Sure Ya-Sin pdf. Vers 38–42. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers