Az-Zukhruf · 40/89
Oversættelse Translitteration — Sura Az-Zukhruf
أَفَأَنتَ تُسْمِعُ الصُّمَّ أَوْ تَهْدِي الْعُمْيَ وَمَن كَانَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ ۝٤٠
Afa anta tusmi`us summa aw tahdil `umya wa man kaana fee dalaalim mubeen
📖 På Dansk
Du stille døve høre; du stille blinde se de er fjerneste astray

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ord- og udtryksforklaringer:

  • الصُّمّ (as-sum): De døve – her ment som dem, hvis hjerter er lukket for at høre sandheden.
  • الْعُمْيَ (al-ʿumy): De blinde – her ment som dem, hvis hjerter er blinde for at se sandheden og dens tegn.
  • ضَلَالٍ مُّبِينٍ (ḍalāl mubīn): En klar og tydelig vildfarelse, hvor sandheden er åbenbar, men de alligevel vender sig bort fra den.

Tolkning af verset:

Dette vers henvender sig til profeten Muhammed (fred og velsignelser være med ham) og trøster ham i hans store iver efter at lede sit folk til troen. Allah siger: Kan du, o Profet, få dem, hvis hjerter er blevet døve for sandheden, til at høre? Kan du lede dem, hvis hjerter er blevet blinde for sandhedens lys, til den rette vej? Og kan du lede dem, der befinder sig i en åbenlys og klar vildfarelse, bort fra deres vildskab? Svaret er selvfølgelig nej – dette er ikke din opgave. Din opgave er kun at formidle budskabet klart og tydeligt. Det er Allah alene, der styrer hjerterne; Han leder, hvem Han vil, og lader fare, hvem Han vil, i overensstemmelse med Sin visdom og retfærdighed. Verset understreger, at selvom profeten (fred og velsignelser være med ham) gjorde sit yderste for at få dem til at tro, så er hjertets vejledning udelukkende i Allahs hånd. Dette er en formildelse og en formaning til profeten om ikke at sørge for meget over dem, der ikke tror, for han har opfyldt sin pligt ved at formidle budskabet.

Udledte visdomme og frugter fra verset:

  • At vejledning til tro er en gave fra Allah alene, og ingen – uanset hvor ophøjet hans rang er – kan tvinge et hjerte til at tro. Dette lærer os ydmyghed over for Allahs magt og visdom.
  • At profeten (fred og velsignelser være med ham) er et forbillede i tålmodighed og udholdenhed i da'wah (indbydelse til Islam); han gjorde sit bedste, men accepterede med sindsro, at resultatet ligger hos Allah.
  • At en muslims pligt er at formidle sandheden på den bedste måde, men ikke at bære byrden af andres valg – dette befrier den troende fra fortvivlelse og giver håb om, at Allahs nåde kan nå enhver, når Han ønsker det.
  • At verset opmuntrer til at fokusere på dem, der er modtagelige for vejledning, og ikke spilde kræfter på dem, der med vilje har lukket deres hjerter – en visdom i prioriteringen af da'wah.
  • At troen er en hjertesag, ikke kun en fornuftssag; derfor bør vi bede Allah om at åbne vores hjerter og holde os fast på den rette vej, for uden Hans hjælp kan ingen opnå sandheden.


📜 Vers 38-42 — Sura Az-Zukhruf

38حَتَّىٰ إِذَا جَاءَنَا قَالَ يَا لَيْتَ بَيْنِي وَبَيْنَكَ بُعْدَ الْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ الْقَرِينُ
Hvornår han kommer indenfor os han sie Ohio Jeg ønske du var idet fjerneste mig idet to østerne. hvad usle ledsager
39وَلَن يَنفَعَكُمُ الْيَوْمَ إِذ ظَّلَمْتُمْ أَنَّكُمْ فِي الْعَذَابِ مُشْتَرِكُونَ
Det ikke trøste jer den dag overtrædere som begge af du dele gengældelsen
40أَفَأَنتَ تُسْمِعُ الصُّمَّ أَوْ تَهْدِي الْعُمْيَ وَمَن كَانَ فِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ
Du stille døve høre; du stille blinde se de er fjerneste astray
41فَإِمَّا نَذْهَبَنَّ بِكَ فَإِنَّا مِنْهُم مُّنتَقِمُونَ
Vi lader du omkommer det ikke vi sikkert requite dem
42أَوْ نُرِيَنَّكَ الَّذِي وَعَدْنَاهُمْ فَإِنَّا عَلَيْهِم مُّقْتَدِرُونَ
Vi udfolde jer (gengældelsen) vi lovede dem. Vi er fulde kontrol dem
Az-ZukhrufKoranregister
89Vers
MekkanskRevelation
40Vers

Oversættelse — Az-Zukhruf 40

Sura Az-Zukhruf Vers 40 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Du stille døve høre; du stille blinde se de er…

Sura Vers 40/89 — Sura Az-Zukhruf الزخرف (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Az-Zukhruf Lyt, Sura Az-Zukhruf Oversættelse, Sura Az-Zukhruf mp3, Sura Az-Zukhruf pdf. Vers 38–42. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers