Muhammad · 38/38
Översättning Translitteration — Sura Muhammad
هَا أَنتُمْ هَٰؤُلَاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ ۖ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ ۚ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاءُ ۚ وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُم ۝٣٨
haaa antum haaa`ulaaa`i tud`awna litunfiqoo fee sabeelillaahi faminkum many yabkhalu wa many yabkhal fa innamaa yabkhalu `an nafsih; wallaahu Ghaniyyu wa antumul fuqaraaa`; wa in tatwal law yastabdil qawman ghairakum summa laa yakoonooo amsaalakum
📖 På Svenska
[Troende!] När ni [nu] uppmanas att ge av vad ni äger för Guds sak, ger några av er prov på snålhet; men med sin snålhet skadar den snåle bara sig själv; [glöm inte att] Gud är den Rike [som inte behöver era gåvor], men ni är de fattiga [som behöver Honom i allt]. Om ni vänder er [ifrån Honom], skall Han låta andra människor inta er plats, och de kommer inte att likna er.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Tabkhal" (تبخل): Att vara snål, att hålla tillbaka det som bör ges.
  • "Al-Ghaniyy" (الغني): Den som är rik och inte behöver något eller någon.
  • "Al-Fuqarā'" (الفقراء): De fattiga, de som är i behov av andra.
  • "Tawallaw" (تتولوا): Att vända sig bort, att avfalla från lydnad och lämna det som befallts.

Tolkning av versen:

O ni som tror! Ni är de som kallas att spendera av era rikedomar för Guds sak – för jihad och för att stödja Hans religion. Ni uppmanas inte att ge bort allt ni äger, utan endast det som är ålagt er. Ändå finns det bland er de som håller tillbaka och är snåla med att ge. Men den som är snål, han är i själva verket snål mot sig själv – han berövar sig själv den stora belöningen och välsignelsen som Gud har lovat dem som spenderar i Hans väg. Hans snålhet skadar inte Gud det minsta.

Gud är den Rike, den som inte behöver era utgifter eller er lydnad. Han är oberoende av allt, medan ni är de fattiga – ni är i behov av Honom i alla era angelägenheter, i era hjärtan, i er tro och i ert liv. Allt gott ni har kommer från Honom, och er välfärd ligger i att lyda Honom och närma er Honom genom att ge av det Han har skänkt er.

Och om ni vänder er bort från tron och lydnaden, och vägrar att spendera i Guds väg, så kommer Gud att förgöra er och ersätta er med ett annat folk – ett folk som är bättre än ni, som lyder Honom och Hans sändebud, som kämpar i Hans väg med sina rikedomar och sina liv. Dessa människor kommer inte att vara som ni – de kommer inte att vara snåla eller vända sig bort från sanningen, utan de kommer att vara lydiga och uppoffrande.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Att ge för Guds sak är en välsignelse för givaren, inte en förlust. Den som spenderar i Guds väg vinner i själva verket för sig själv – han får belöning i detta liv och i det eviga livet.
  2. Gud är inte i behov av våra gärningar eller våra pengar. Vår lydnad och vårt givande är för vår egen skull, för att rena våra själar och höja vår grad hos Honom.
  3. Snålhet är en självskadande egenskap. Den som håller tillbaka det som Gud har befallt honom att ge, skadar bara sig själv – han går miste om Guds belöning och Hans nåd.
  4. Islam uppmuntrar till generositet och uppoffring. Denna vers är en vacker påminnelse om att vår rikedom är en anförtrodd gåva från Gud, och att vi genom att ge av den visar tacksamhet och kärlek till vår Skapare.
  5. Guds hjälp är inte bunden till en viss grupp människor. Om ett folk vänder sig bort från Guds väg, kan Han ersätta dem med andra som är bättre och mer lydiga. Detta är en varning och en uppmuntran att vara bland dem som Gud älskar – de som är generösa, lydiga och uppoffrande.


📜 Vers 36-38 — Sura Muhammad

36إِنَّمَا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ ۚ وَإِن تُؤْمِنُوا وَتَتَّقُوا يُؤْتِكُمْ أُجُورَكُمْ وَلَا يَسْأَلْكُمْ أَمْوَالَكُمْ
Detta jordiska liv är [inte mycket mer än] lek och flyktig glädje, men om ni tror [på Gud] och fruktar Honom, skall Han ge er full lön. Han begär inte att ni [offrar för Hans sak allt] vad ni äger.
37إِن يَسْأَلْكُمُوهَا فَيُحْفِكُمْ تَبْخَلُوا وَيُخْرِجْ أَضْغَانَكُمْ
Begärde Han detta av er och förvandlade er till barfota [tiggare], skulle er snålhet ta överhanden och så skulle Han driva fram det sämsta inom er.
38هَا أَنتُمْ هَٰؤُلَاءِ تُدْعَوْنَ لِتُنفِقُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَمِنكُم مَّن يَبْخَلُ ۖ وَمَن يَبْخَلْ فَإِنَّمَا يَبْخَلُ عَن نَّفْسِهِ ۚ وَاللَّهُ الْغَنِيُّ وَأَنتُمُ الْفُقَرَاءُ ۚ وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُم
[Troende!] När ni [nu] uppmanas att ge av vad ni äger för Guds sak, ger några av er prov på snålhet; men med sin snålhet skadar den snåle bara sig själv; [glöm inte att] Gud är den Rike [som inte behöver era gåvor], men ni är de fattiga [som behöver Honom i allt]. Om ni vänder er [ifrån Honom], skall Han låta andra människor inta er plats, och de kommer inte att likna er.
MuhammadKoranregister
38Vers
MedinensiskRevelation
38Vers

Översättning — Muhammad 38

Sura Muhammad Vers 38 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Troende!] När ni [nu] uppmanas att ge av vad ni…

Sura Vers 38/38 — Sura Muhammad محمد (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Muhammad Lyssna, Sura Muhammad Översättning, Sura Muhammad mp3, Sura Muhammad pdf. Vers 36–38. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers