Al-Qamar · 3/55
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Qamar
وَكَذَّبُوا وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءَهُمْ ۚ وَكُلُّ أَمْرٍ مُّسْتَقِرٌّ ۝٣
Wa kazzaboo wattaba`ooo ahwaaa`ahum; wa kullu amrim mustaqirr
📖 På Norsk
De fornekter sannhet og følger egne meninger, men alle ting står fast.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk som trenger forklaring:

  • «Kadhdhabū» (كَذَّبُوا): De fornektet og avviste sannheten som kom til dem.
  • «Ahwā'ahum» (أَهْوَاءَهُمْ): Deres egne ønsker og lyster, som førte dem bort fra sannheten.
  • «Mustaqirr» (مُسْتَقِرّ): Fast og avgjort, noe som vil inntreffe og bli stående ved sin rette plass.

Tolkning av verset:

De fornektet sannheten som ble brakt til dem av profeten – fred og velsignelser være med ham – og de fulgte sine egne ønsker og innfall i stedet for å følge Guds veiledning. Deres fornektelse var ikke basert på bevis eller fornuft, men på ren følelse og egne interesser. Og hver sak – enten den er god eller ond – vil til slutt finne sin faste og endelige plass hos den som fortjener den, på dommens dag. Da vil de troende få sin belønning i paradiset, og de vantro vil få sin straff i helvete. Ingenting av det de gjorde vil gå tapt, og all deres fornektelse vil bli møtt med rettferdighet.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Å følge egne ønsker og lyster i stedet for sannheten er en av de største årsakene til å falle i fornektelse og villfarelse.
  • Guds dom er uunngåelig; ingen handling forblir uten konsekvens, og alt vil bli avgjort på dommens dag.
  • Verset gir håp til de troende om at rettferdigheten vil seire, og advarer de vantro om at deres fornektelse ikke vil forbli ustraffet.
  • Det minner oss om at vi må være bevisste på våre valg i livet, og ikke la våre ønsker overstyre vår fornuft og vår tro på sannheten.


📜 Vers 1-5 — Sure Al-Qamar

1اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَانشَقَّ الْقَمَرُ
Timen kommer nær. Månen spalter seg.
2وَإِن يَرَوْا آيَةً يُعْرِضُوا وَيَقُولُوا سِحْرٌ مُّسْتَمِرٌّ
Men om de får se et jærtegn, vender de seg bort og sier: «Mer trolldom!»
3وَكَذَّبُوا وَاتَّبَعُوا أَهْوَاءَهُمْ ۚ وَكُلُّ أَمْرٍ مُّسْتَقِرٌّ
De fornekter sannhet og følger egne meninger, men alle ting står fast.
4وَلَقَدْ جَاءَهُم مِّنَ الْأَنبَاءِ مَا فِيهِ مُزْدَجَرٌ
Det er kommet til deres kunnskap meddelelser med et avskrekkende innhold,
5حِكْمَةٌ بَالِغَةٌ ۖ فَمَا تُغْنِ النُّذُرُ
med dyp visdom, men advarsler hjelper ikke.
Al-QamarKoranregister
55Vers
MekkanskRevelation
3Vers

Oversettelse — Al-Qamar 3

Sure Al-Qamar Vers 3 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De fornekter sannhet og følger egne meninger, men alle ting…

Sure Vers 3/55 — Sure Al-Qamar القمر (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Qamar Lytt, Sure Al-Qamar Oversettelse, Sure Al-Qamar mp3, Sure Al-Qamar pdf. Vers 1–5. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers