Al-An'am · 82/165
Översättning Translitteration — Sura Al-An'am
الَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُولَٰئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ ۝٨٢
Allazeena aamanoo wa lam yalbisooo eemaanahum bizulmin ulaaa`ika lahumul amnu wa hum muhtadoon
📖 På Svenska
[Det är] de som tror och inte låter sin tro förmörkas av orätt som de begår. De kan känna sig trygga; de har funnit den rätta vägen."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck i versen:

  • "وَلَمْ يَلْبِسُوا" – betyder: och inte blandade eller sammanblandade.
  • "بِظُلْمٍ" – här avses specifikt shirk (avgudadyrkan), vilket är den största orättvisan och synden. Detta förtydligas av profeten Ibrahim (frid vare med honom) i versen: "Min son, avguda inte Allah; avgudadyrkan är en väldig orättvisa" (Luqman: 13).
  • "الْأَمْنُ" – betyder: trygghet, säkerhet och frid från all rädsla och fruktan.

Tolkning av versen:

Denna ädla vers är ett tydligt och avgörande uttalande från Allah om villkoret för sann trygghet och vägledning. Allah förklarar att de som verkligen tror på Honom, Hans sändebud och det Han har uppenbarat, och som inte blandar sin tro med någon form av shirk – vare sig det är öppen avgudadyrkan eller dold sådan som att visa upp sig för andra (riya) – dessa är de som förtjänar trygghet och säkerhet i detta liv och i det kommande. De ska inte frukta något ont, och de ska inte känna sorg över det de har gått miste om i världen. De är de rätt vägledda, som Allah har fört till den raka vägen, och de har nått framgång och lycka.

Versens sammanhang är viktig: Den kom som ett svar på profeten Ibrahims (frid vare med honom) ord till sitt folk, när han sade: "Hur kan jag frukta det ni avgudar vid sidan av Allah, när ni inte fruktar att ni avgudar andra vid sidan av Allah utan att Han har gett er något bevis för det? Vilken av de två grupperna har störst rätt till trygghet, om ni bara visste?" Då svarade Allah: "De som tror och inte blandar sin tro med orättvisa – de har tryggheten, och de är rätt vägledda."


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Tro och handling hör samman: Sann tro är inte bara ord på tungan, utan den måste åtföljas av handlingar som överensstämmer med Allahs lag och av att man avhåller sig från det som Allah har förbjudit.
  2. Renhet i tro är nyckeln till trygghet: Den som renar sin tro från allt som motsäger den – särskilt shirk – får en inre frid och trygghet som ingen världslig makt kan ge. Detta är en gåva från Allah till de troende.
  3. Shirk är den största orättvisan: Versen lär oss att shirk inte bara är en synd, utan en orättvisa mot Allah, mot en själv och mot skapelsen. Därför är det den enda synd som Allah inte förlåter om man dör i den utan att ha ångrat sig.
  4. Trygghet och vägledning hör ihop: Den som har sann trygghet från Allah är också vägledd, och den som är vägledd har trygghet. De två egenskaperna är oskiljaktiga hos de troende.
  5. Islam ger människan sann frid: Denna vers visar att islam inte bara är en religion av ritualer, utan en väg till inre lugn, trygghet och lycka – både i detta liv och i det eviga livet. Den som söker sann frid och lycka finner den genom att rena sin tro och följa Allahs vägledning.


📜 Vers 80-84 — Sura Al-An'am

80وَحَاجَّهُ قَوْمُهُ ۚ قَالَ أَتُحَاجُّونِّي فِي اللَّهِ وَقَدْ هَدَانِ ۚ وَلَا أَخَافُ مَا تُشْرِكُونَ بِهِ إِلَّا أَن يَشَاءَ رَبِّي شَيْئًا ۗ وَسِعَ رَبِّي كُلَّ شَيْءٍ عِلْمًا ۗ أَفَلَا تَتَذَكَّرُونَ
[Då] hans stamfränder ville tvista med honom sade han: "Vill ni tvista med mig om Gud sedan Han gett mig vägledning? Jag har ingenting att frukta från det som ni sätter vid Hans sida, om inte min Herre vill att något [ont] skall drabba mig. Han omfattar allt med Sin kunskap - vill ni inte tänka över [detta]
81وَكَيْفَ أَخَافُ مَا أَشْرَكْتُمْ وَلَا تَخَافُونَ أَنَّكُمْ أَشْرَكْتُم بِاللَّهِ مَا لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ عَلَيْكُمْ سُلْطَانًا ۚ فَأَيُّ الْفَرِيقَيْنِ أَحَقُّ بِالْأَمْنِ ۖ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
Hur skulle jag kunna frukta de [gudabilder] som ni tillber vid sidan av Gud? Och ni har inte tvekat att sätta medgudar vid Hans sida, vilket Han inte har gett Sitt tillstånd till! [Säg nu] vilken av [våra] två grupper som har rätt att känna sig trygg - om ni vet det.
82الَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُولَٰئِكَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ
[Det är] de som tror och inte låter sin tro förmörkas av orätt som de begår. De kan känna sig trygga; de har funnit den rätta vägen."
83وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَيْنَاهَا إِبْرَاهِيمَ عَلَىٰ قَوْمِهِ ۚ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاءُ ۗ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ
Dessa är Våra argument, som Vi gav Abraham när han tvistade med sina stamfränder. Vi låter den Vi vill växa i visdom, steg för steg. Din Herre är vis [och Han] har kännedom om allt.
84وَوَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ ۚ كُلًّا هَدَيْنَا ۚ وَنُوحًا هَدَيْنَا مِن قَبْلُ ۖ وَمِن ذُرِّيَّتِهِ دَاوُودَ وَسُلَيْمَانَ وَأَيُّوبَ وَيُوسُفَ وَمُوسَىٰ وَهَارُونَ ۚ وَكَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ
Och Vi skänkte honom [avkomlingar], Isak och Jakob, som Vi vägledde [liksom] Vi förut väglett Noa. Och bland hans efterkommande var också David och Salomo, Job och Josef, Moses och Aron - så belönar Vi dem som gör det goda och det rätta -
Al-An'amKoranregister
165Vers
MekkanskRevelation
82Vers

Översättning — Al-An'am 82

Sura Al-An'am Vers 82 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Det är] de som tror och inte låter sin tro…

Sura Vers 82/165 — Sura Al-An'am الأنعام (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-An'am Lyssna, Sura Al-An'am Översättning, Sura Al-An'am mp3, Sura Al-An'am pdf. Vers 80–84. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers