Al-Muddaththir · 18/56
Översättning Translitteration — Sura Al-Muddaththir
إِنَّهُ فَكَّرَ وَقَدَّرَ ۝١٨
Innahoo fakkara wa qaddar
📖 På Svenska
Han tänker skarpt och överväger [hur han skall angripa dessa budskap] -

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • فَكَّرَ (fakkara): Han tänkte och funderade inom sig själv.
  • وَقَدَّرَ (wa qaddara): Han planerade och förberedde i sitt sinne vad han skulle säga.

Tolkning av versen:

Denna vers syftar på en av de värsta fiendskaparna mot Profeten Muhammed (frid vare med honom) – al-Walid ibn al-Mughirah. Han var en inflytelserik man bland Quraysh, och när han hörde Koranens verser, funderade han djupt inom sig själv för att hitta ett sätt att motarbeta och förkasta denna gudomliga uppenbarelse. Han tänkte och övervägde noga, och planerade i sitt inre vilka ord och anklagelser han skulle rikta mot Koranen för att försöka underminera dess sanning och avskräcka människor från att tro på den. Han förberedde sina argument och granskade dem i sitt sinne, men hans onda avsikter och arrogans ledde honom till att fabricera lögner och påstå att Koranen var mänsklig magi och inget annat än ord som Profeten (frid vare med honom) hade lärt sig från andra människor. Denna vers visar hur han använde sitt förstånd på ett förkastligt sätt, inte för att söka sanningen, utan för att försvara sitt högmod och sin ställning bland sitt folk.

Lärdomar och budskap:

  1. Människan har fått förstånd och tankeförmåga, men dessa gåvor ska användas för att söka sanningen och närma sig Gud, inte för att bekämpa den eller rättfärdiga falskhet.
  2. Den som använder sin intelligens för att motarbeta Guds vägledning kommer att förlora både i denna värld och i det kommande livet, oavsett hur övertygande hans argument kan tyckas vara för andra.
  3. Koranen är en gudomlig uppenbarelse som ingen människa kan efterlikna, och alla försök att förringa den kommer att misslyckas – sanningen är starkare än alla påhitt och lögner.
  4. Denna vers påminner oss om vikten av att rena våra avsikter och använda våra förmågor i det som är gott och rättfärdigt, så att vi inte hamnar i samma tillstånd som dem som förkastade sanningen av ren envishet och högmod.


📜 Vers 16-20 — Sura Al-Muddaththir

16كَلَّا ۖ إِنَّهُ كَانَ لِآيَاتِنَا عَنِيدًا
Nej! Denne inbitne motståndare till Våra budskap,
17سَأُرْهِقُهُ صَعُودًا
skall Jag låta utstå [ett straff tyngre än] klättringen uppför [en hal och brant bergvägg].
18إِنَّهُ فَكَّرَ وَقَدَّرَ
Han tänker skarpt och överväger [hur han skall angripa dessa budskap] -
19فَقُتِلَ كَيْفَ قَدَّرَ
måtte han förgås för dessa tankar,
20ثُمَّ قُتِلَ كَيْفَ قَدَّرَ
ja, måtte han förgås för dessa [onda] tankar. -
Al-MuddaththirKoranregister
56Vers
MekkanskRevelation
18Vers

Översättning — Al-Muddaththir 18

Sura Al-Muddaththir Vers 18 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Han tänker skarpt och överväger [hur han skall angripa dessa…

Sura Vers 18/56 — Sura Al-Muddaththir المدثر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Muddaththir Lyssna, Sura Al-Muddaththir Översättning, Sura Al-Muddaththir mp3, Sura Al-Muddaththir pdf. Vers 16–20. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers