Al-Mutaffifin · 16/36
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Mutaffifin
ثُمَّ إِنَّهُمْ لَصَالُو الْجَحِيمِ ۝١٦
Summa innahum lasaa lul jaheem
📖 På Norsk
og så skal de havne i helvete.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord som trenger forklaring:

  • لَصَالُو: betyr "de som skal inn i" eller "de som skal oppleve" ilden, og det indikerer at de vil bli utsatt for flammene direkte.
  • الْجَحِيمِ: et av navnene på helvete, og det refererer til den enorme ilden som er preget av intens hete og pine.

Tolkning av verset:

Etter at de vantro og synderne har blitt avskåret fra å se sin Herre på dommens dag, som er den største straffen, kommer dette verset for å bekrefte den neste straffen: De vil definitivt bli kastet inn i helvetes flammer og oppleve dens intense hete uten noen beskyttelse eller mellomledd. Dette er ikke bare en trussel, men en sikker realitet som vil ramme dem på grunn av deres fornektelse av dommens dag og deres avvisning av Guds åpenbaringer. De som lo av sannheten i denne verden og kalte den for "gamle fabler", vil nå oppleve sannheten på den hardeste måten. Dette verset understreker at straffen er uunngåelig og at ingen kan redde dem fra den, fordi de selv valgte å fornekte og synde.

Lærdommer og visdom:

  • Dette verset lærer oss at Guds straff er rettferdig og uunngåelig for dem som bevisst avviser sannheten og fortsetter i synd.
  • Det minner oss om at livet i denne verden er en prøve, og at konsekvensene av våre valg vil bli tydelige på dommens dag.
  • Verset styrker troen på at Gud er rettferdig, og at ingen urett vil forbli ustraffet, noe som gir håp til de undertrykte og advarsel til de urettferdige.
  • Det oppfordrer oss til å søke Guds nåde og beskyttelse ved å følge Hans veiledning, slik at vi kan unngå denne fryktelige skjebnen og oppnå Hans tilfredshet og paradiset.


📜 Vers 14-18 — Sure Al-Mutaffifin

14كَلَّا ۖ بَلْ ۜ رَانَ عَلَىٰ قُلُوبِهِم مَّا كَانُوا يَكْسِبُونَ
Nei så sannelig, det de har bedrevet, har rustet fast på deres hjerter!
15كَلَّا إِنَّهُمْ عَن رَّبِّهِمْ يَوْمَئِذٍ لَّمَحْجُوبُونَ
Sannelig, på hin dag skal de stenges ute fra Herren,
16ثُمَّ إِنَّهُمْ لَصَالُو الْجَحِيمِ
og så skal de havne i helvete.
17ثُمَّ يُقَالُ هَٰذَا الَّذِي كُنتُم بِهِ تُكَذِّبُونَ
Så lyder det: «Dette er det dere fornektet!»
18كَلَّا إِنَّ كِتَابَ الْأَبْرَارِ لَفِي عِلِّيِّينَ
Så sannelig, de frommes bok er i Illiyun.
Al-MutaffifinKoranregister
36Vers
MekkanskRevelation
16Vers

Oversettelse — Al-Mutaffifin 16

Sure Al-Mutaffifin Vers 16 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : og så skal de havne i helvete.

Sure Vers 16/36 — Sure Al-Mutaffifin المطففين (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Mutaffifin Lytt, Sure Al-Mutaffifin Oversettelse, Sure Al-Mutaffifin mp3, Sure Al-Mutaffifin pdf. Vers 14–18. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers