An-Nahl · 61/128
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nahl
وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَكَ عَلَيْهَا مِن دَابَّةٍ وَلَٰكِن يُؤَخِّرُهُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ۖ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً ۖ وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ ۝٦١
Wa law yu`aakhizul laahun naasa bizulminhim maa taraka `alaihaa min daaabbatinw wa laakiny yu`akhkhiruhum ilaaa ajalim musamman fa izaa jaaa`a ajaluhum laa yastaakhiroona saa`atanw wa laa yastaqdimoon
📖 På Norsk
Om Gud skulle ta menneskene fatt for deres ondskap, ville det ikke være et krek tilbake på jorden. Men Han gir dem en bestemt frist! Når deres tid kommer, kan de ikke forsinke den en eneste time, og heller ikke påskynde den.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Betydningen av enkelte ord i verset:

  • يُؤَاخِذُ: Å straffe eller holde noen ansvarlig for deres handlinger.
  • بِظُلْمِهِم: På grunn av deres urettferdighet og synd, som inkluderer vantro og overtredelser.
  • دَابَّةٍ: Ethvert levende vesen som beveger seg på jorden, enten det er mennesker eller dyr.
  • أَجَلٍ مُسَمًّى: En fastsatt og kjent tid som Allah har bestemt for alt.
  • لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ: De kan verken utsette eller fremskynde tidspunktet, selv ikke et eneste øyeblikk.

Tolkning av verset:

Hvis Allah skulle straffe menneskene umiddelbart for deres urettferdighet, vantro og synder, ville Han ikke etterlatt noe levende vesen på jordens overflate – verken mennesker eller dyr – på grunn av den ødeleggelsen som deres synder ville medført. Men Allah, i Sin nåde og mildhet, utsetter straffen for dem til et fastsatt tidspunkt som Han har bestemt for deres liv og skjebner. Når dette tidspunktet kommer, kan de verken utsette det eller fremskynde det, selv ikke med et eneste øyeblikk. Dette viser at Allahs dom er uunngåelig og presis, og at ingen kan unnslippe eller endre den.


Lærdommer og innsikter fra verset:

  1. Allahs tålmodighet og nåde: Verset lærer oss at Allah er tålmodig og gir menneskene mulighet til å angre og vende tilbake til Ham, selv om de begår store synder. Dette er en invitasjon til å utnytte tiden før dommen faller.
  2. Alvoret i urettferdighet: Verset advarer oss mot å undervurdere konsekvensene av urettferdighet og synd, fordi selv naturen og dyrene kan bli rammet av menneskenes overtredelser.
  3. Viktigheten av å forberede seg: Siden livets slutt er fastsatt og uunngåelig, oppfordrer verset oss til å leve i lydighet mot Allah og forberede oss for møtet med Ham, uten å utsette gode gjerninger.
  4. Allahs fullkomne rettferdighet: Verset bekrefter at Allahs straff er rettferdig og kommer på det nøyaktige tidspunktet som Han har bestemt. Dette styrker troen på at ingen handling går ubemerket hen, og at Allahs plan alltid er perfekt.
  5. Håp og optimisme: Selv om verset advarer, gir det også håp – fordi Allahs utsettelse av straff er en mulighet for omvendelse og forbedring. Dette gjør islam til en religion som kombinerer frykt for Allah med håp i Hans nåde.


📜 Vers 59-63 — Sure An-Nahl

59يَتَوَارَىٰ مِنَ الْقَوْمِ مِن سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ ۚ أَيُمْسِكُهُ عَلَىٰ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرَابِ ۗ أَلَا سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ
Han gjemmer seg bort fra folk for den dårlige nyhet han har fått. Skal han beholde det i vanære eller grave det ned i sanden? Hvor dårlig er deres vurdering.
60لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ مَثَلُ السَّوْءِ ۖ وَلِلَّهِ الْمَثَلُ الْأَعْلَىٰ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
De som ikke tror på det hinsidige, står for det som dårlig er. Men Gud står for det høyeste. Han er den Mektige, den Vise.
61وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَكَ عَلَيْهَا مِن دَابَّةٍ وَلَٰكِن يُؤَخِّرُهُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ۖ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً ۖ وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ
Om Gud skulle ta menneskene fatt for deres ondskap, ville det ikke være et krek tilbake på jorden. Men Han gir dem en bestemt frist! Når deres tid kommer, kan de ikke forsinke den en eneste time, og heller ikke påskynde den.
62وَيَجْعَلُونَ لِلَّهِ مَا يَكْرَهُونَ وَتَصِفُ أَلْسِنَتُهُمُ الْكَذِبَ أَنَّ لَهُمُ الْحُسْنَىٰ ۖ لَا جَرَمَ أَنَّ لَهُمُ النَّارَ وَأَنَّهُم مُّفْرَطُونَ
De tilskriver Gud det de selv ikke liker, og deres tunger taler løgn, så de skal få det beste? Men det er ingen tvil om at de har Ilden i vente, og dit kommer de fort!
63تَاللَّهِ لَقَدْ أَرْسَلْنَا إِلَىٰ أُمَمٍ مِّن قَبْلِكَ فَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَهُوَ وَلِيُّهُمُ الْيَوْمَ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
Ved Gud! Vi har sendt sendebud til folkene før deg. Men Satan fikk folks adferd til å fortone seg prydelig for dem. Han er leder for dem den dag i dag, men de vil få en smertelig straff.
An-NahlKoranregister
128Vers
MekkanskRevelation
61Vers

Oversettelse — An-Nahl 61

Sure An-Nahl Vers 61 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Om Gud skulle ta menneskene fatt for deres ondskap, ville…

Sure Vers 61/128 — Sure An-Nahl النحل (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nahl Lytt, Sure An-Nahl Oversettelse, Sure An-Nahl mp3, Sure An-Nahl pdf. Vers 59–63. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers