Oversettelse — Tafsir
Forklaring av enkeltord:
- يَوَدُّ: ønsker, elsker, har lyst på.
- أَهْلِ الْكِتَابِ: jøder og kristne som har fått åpenbarte skrifter.
- الْمُشْرِكِينَ: avgudsdyrkere, de som tilber noe annet enn Allah.
- خَيْرٍ: her menes det som er godt, som åpenbaring, kunnskap, seier eller gode nyheter.
- يَخْتَصُّ: velger ut, gir spesielt til noen.
- رَحْمَتِهِ: Hans nåde, som her betyr profetskap og åpenbaring.
- ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ: Eier av den store gavmildheten og overfloden av godhet.
Tolkning av verset:
Dette verset avslører sannheten om hva som skjuler seg i hjertene til de vantro – både blant skriftfolkene (jøder og kristne) og avgudsdyrkerne. De ønsker ikke at det skal sendes ned noe godt til dere muslimer fra deres Herre, verken åpenbaring, kunnskap, seier eller noe annet gode. Dette var tydelig da muslimene oppfordret jødene til å tro på profeten Muhammed (fred være med ham), men de svarte at det de ble kalt til ikke var bedre enn det de selv hadde – selv om de i sitt indre visste at det var sannheten.
Allah avviser deres ønsker og understreker at Han alene bestemmer hvem Han vil gi Sin nåde. Han velger ut den Han vil blant Sine tjenere til å motta profetskap, åpenbaring og tro. Dette er ikke noe mennesker kan bestemme eller forhindre. Allah er Eieren av den store gavmildheten – all godhet kommer fra Ham alene, og intet gode kan oppnås uten Hans vilje. Blant Hans store gaver er utsendelsen av profeten Muhammed og nedsendelsen av Koranen.
Lærdommer og visdom fra verset:
- Allahs visdom overgår menneskers ønsker: De vantro kan mislike og motsette seg Allahs plan, men deres ønsker forandrer ingenting. Allah gjennomfører det Han vil.
- Profetskap og åpenbaring er en spesiell nåde fra Allah: Ingen kan kreve eller fortjene dette – det er rent utvalg fra Allahs side, basert på Hans visdom.
- Troen er en gave: Å bli ledet til tro og få kunnskap om Allah er en stor velsignelse som ingen kan oppnå uten Allahs hjelp. Dette bør fylle oss med takknemlighet.
- Misunnelse og hat fører ingensteds: De vantros hat mot muslimene kommer fra misunnelse over at Allah ga dem denne æren. Dette minner oss om å beskytte våre hjerter mot misunnelse og heller ønske det gode for andre.
- Allahs gavmildhet er uendelig: Verset avsluttes med å minne om Allahs store gavmildhet – dette gir håp og oppmuntring til alle som søker Hans godhet, uansett hindringer fra andre.
- Muslimenes stolthet og trygghet: Som muslimer skal vi være trygge på at Allahs støtte og nåde ikke avhenger av hva andre ønsker eller mener. Vår oppgave er å være trofaste og takknemlige.
📜 Vers 103-107 — Sure Al-Baqara
Oversettelse — Al-Baqara 105
Sure Al-Baqara Vers 105 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Ikke ønsker de vantro, verken blant skriftfolket eller blant hedningene,…Sure Vers 105/286 — Sure Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Baqara Lytt, Sure Al-Baqara Oversettelse, Sure Al-Baqara mp3, Sure Al-Baqara pdf. Vers 103–107. På Norsk: Svenska.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








