Al-'Ankabut · 61/69
Översättning Translitteration — Sura Al-'Ankabut
وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ ۖ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ ۝٦١
Wa la`in sa altahum man khalaqas samaawaati wal arda wa sakhkharash shamsa wal qamara la yaqoolunnal laahu fa ann yu`fakoon
📖 På Svenska
Och om du frågar [människorna]: "Vem är det som har skapat himlarna och jorden och underordnat solen och månen [under Sina lagar]?" svarar de säkerligen: "Det är Gud." Hur förvirrade är inte deras begrepp!

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Sakhkhara" (سَخَّرَ): Att göra något tjänligt och underordnat, så att det följer en bestämd ordning utan avvikelse.
  • "Fa-annā yu'fakūn" (فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ): Hur kan de vändas bort från sanningen? Det vill säga: Hur kan de avledas från att tro på Allah och dyrka Honom ensam, trots att de erkänner att Han är Skaparen?

Tolkning av versen:

Om du, Muhammad, frågar dessa avgudadyrkare: Vem har skapat himlarna och jorden i denna fantastiska ordning? Vem har underordnat solen och månen, så att de följer sina bestämda banor och tjänar människornas intressen? Då kommer de omedelbart att svara: Allah har skapat dem. De erkänner detta med sina tungor, eftersom deras förnuft och naturliga instinkt bekräftar att dessa mäktiga skapelser måste ha en Skapare som är allsmäktig och vis. Trots detta erkännande vänder de sig bort från att dyrka Honom ensam och tillber istället avgudar som varken kan skada eller gagna dem. Frågan i versen är en förebråelse och ett klander mot deras motsägelsefulla hållning: Hur kan de, efter att ha erkänt att Allah är Skaparen av allt, ändå vända sig bort från Hans dyrkan och ägna sig åt annat än Honom? Detta är verkligen en märklig och förvånansvärd avvikelse från sanningen.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Versen visar att människans naturliga läggning (fitrah) erkänner att Allah är Skaparen av allt, och att detta erkännande är en stark bevisning mot dem som förnekar eller avgudar andra.
  2. Den påminner oss om att solen och månen, med deras exakta rörelser och välsignelser, är tydliga tecken på Allahs storhet och visdom, vilka bör leda människan till att tro och lyda Honom.
  3. Versen uppmanar oss att vara konsekventa i vår tro: Om vi erkänner att Allah är Skaparen, måste vi också rikta all vår dyrkan och tillbedjan till Honom ensam, utan någon som helst partner.
  4. Den varnar för att följa sina egna önskningar och traditioner som strider mot förnuftet och den naturliga insikten, för det leder till att man vänder sig bort från sanningen.
  5. Versen ingjuter hopp hos den troende att sanningen är tydlig och att människor, även om de förnekar, innerst inne vet att Allah är Skaparen – vilket öppnar dörren för dialog och vägledning genom att påminna dem om det de redan erkänner.


📜 Vers 59-63 — Sura Al-'Ankabut

59الَّذِينَ صَبَرُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ
de som höll ut i motgången och som satte sin lit till sin Herre!
60وَكَأَيِّن مِّن دَابَّةٍ لَّا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
Hur många varelser saknar inte förmåga att sörja för sig själva! Gud sörjer för dem liksom för er. Han är Den som hör allt, vet allt.
61وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ ۖ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
Och om du frågar [människorna]: "Vem är det som har skapat himlarna och jorden och underordnat solen och månen [under Sina lagar]?" svarar de säkerligen: "Det är Gud." Hur förvirrade är inte deras begrepp!
62اللَّهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَن يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Gud ger den Han vill av Sina tjänare riklig och den [Han vill] knappare utkomst. Gud har full kunskap om allt.
63وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّن نَّزَّلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ مِن بَعْدِ مَوْتِهَا لَيَقُولُنَّ اللَّهُ ۚ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ
Och om du frågar: "Vem låter regn strömma från skyn och ger med detta nytt liv åt den jord som varit död?" svarar de säkerligen: "Gud." Säg: "Gud ske lov och pris!" Men de flesta [människor] använder inte sitt förstånd.
Al-'AnkabutKoranregister
69Vers
MekkanskRevelation
61Vers

Översättning — Al-'Ankabut 61

Sura Al-'Ankabut Vers 61 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och om du frågar [människorna]: "Vem är det som har…

Sura Vers 61/69 — Sura Al-'Ankabut العنكبوت (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-'Ankabut Lyssna, Sura Al-'Ankabut Översättning, Sura Al-'Ankabut mp3, Sura Al-'Ankabut pdf. Vers 59–63. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers