Ash-Shura · 18/53
Oversettelse Translitterasjon — Sure Ash-Shura
يَسْتَعْجِلُ بِهَا الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِهَا ۖ وَالَّذِينَ آمَنُوا مُشْفِقُونَ مِنْهَا وَيَعْلَمُونَ أَنَّهَا الْحَقُّ ۗ أَلَا إِنَّ الَّذِينَ يُمَارُونَ فِي السَّاعَةِ لَفِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ ۝١٨
Yasta`jilu bihal lazeena laa yu`minoona bihaa wallazeena aamanoo mushfiqoona minhaa wa ya`lamoona annahal haqq; alaaa innal lazeena yumaaroona fis Saa`ati lafee dalaalim ba`eed
📖 På Norsk
De som ikke tror på den, ber om å få den påskyndet, men de som tror på den, engster seg for den og vet at den er sannhet. Sannelig, de som tviler på timen, er kommet langt på avveie.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av viktige ord i verset:

  • Yasta'jilu bihā: De haster med å få den til å komme, i spott og hån.
  • Mushfiqūn: De som er redde og engstelige.
  • Yumārūna: De som krangler og argumenterer med urettferdighet og stahet.

Tolkning av verset:

De som ikke tror på Dommedag, haster med å få den til å komme, men deres hastverk er ikke basert på tro eller ønske om sannheten – det er hån og latterliggjøring. De tror ikke på noen oppgjør, belønning eller straff, så de utfordrer med ordene sine. Når det gjelder de troende, er de redde for Dommedag og alt det alvorlige som følger med den, og de vet med full visshet at den er sannheten som ingen tvil kan ramme. De forbereder seg til den med gode gjerninger og anger. Deretter advarer Allah og sier: De som krangler om Dommedag og tviler på at den vil komme, med stahet og urettferdighet, de er i en dyp villfarelse langt borte fra sannheten og rettledningen.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Troen på Dommedag gir den troende en følelse av frykt og ansvar, noe som driver ham til gode gjerninger og bort fra synd.
  • Å haste med Dommedag i spott er et tegn på vantro og mangel på forståelse av sannheten.
  • Å krangle om troens grunnpilarer uten kunnskap fører til dyp villfarelse, og den troende bør holde seg unna slike diskusjoner som ikke bygger på kunnskap.
  • Verset trøster de troende ved å bekrefte at deres frykt og kunnskap er på rett vei, og at motstanderne er i tap og villfarelse.


📜 Vers 16-20 — Sure Ash-Shura

16وَالَّذِينَ يُحَاجُّونَ فِي اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا اسْتُجِيبَ لَهُ حُجَّتُهُمْ دَاحِضَةٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ
De som diskuterer om Gud etter at det er sagt «ja» til Ham, deres argumenter er uten verdi hos Herren. Vrede skal være over dem, og de har en streng straff i vente.
17اللَّهُ الَّذِي أَنزَلَ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ وَالْمِيزَانَ ۗ وَمَا يُدْرِيكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ قَرِيبٌ
Det er Gud som har åpenbart skriften med sannheten, og rettesnoren. Hvem vet, kanskje er timen nær?
18يَسْتَعْجِلُ بِهَا الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِهَا ۖ وَالَّذِينَ آمَنُوا مُشْفِقُونَ مِنْهَا وَيَعْلَمُونَ أَنَّهَا الْحَقُّ ۗ أَلَا إِنَّ الَّذِينَ يُمَارُونَ فِي السَّاعَةِ لَفِي ضَلَالٍ بَعِيدٍ
De som ikke tror på den, ber om å få den påskyndet, men de som tror på den, engster seg for den og vet at den er sannhet. Sannelig, de som tviler på timen, er kommet langt på avveie.
19اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَن يَشَاءُ ۖ وَهُوَ الْقَوِيُّ الْعَزِيزُ
Gud er god mot Sine tjenere. Han gir livsens underhold til den Han vil. Han er den Sterke, den Mektige.
20مَن كَانَ يُرِيدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ ۖ وَمَن كَانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيَا نُؤْتِهِ مِنْهَا وَمَا لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِن نَّصِيبٍ
Den som ønsker å dyrke det hinsidige livs marker, for ham øker Vi avkastningen. Den som ønsker å dyrke jordelivets marker, ham gir Vi derav. Men han har ingen andel i det hinsidige.
Ash-ShuraKoranregister
53Vers
MekkanskRevelation
18Vers

Oversettelse — Ash-Shura 18

Sure Ash-Shura Vers 18 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De som ikke tror på den, ber om å få…

Sure Vers 18/53 — Sure Ash-Shura الشورى (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ash-Shura Lytt, Sure Ash-Shura Oversettelse, Sure Ash-Shura mp3, Sure Ash-Shura pdf. Vers 16–20. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers