Muhammad · 27/38
Översättning Translitteration — Sura Muhammad
فَكَيْفَ إِذَا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلَائِكَةُ يَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَأَدْبَارَهُمْ ۝٢٧
Fakaifa izaa tawaffat humul malaaa`ikatu yadriboona wujoohahum wa adbaa rahum
📖 På Svenska
Hur [skall de förhålla sig] när dödsänglarna hämtar deras själar medan de slår dem i ansiktet och i ryggen?

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • تَوَفَّتْهُمُ: Tar deras själar, det vill säga låter dem dö.
  • يَضْرِبُونَ: Slår dem hårt.
  • أَدْبَارَهُمْ: Deras ryggar (baksidan av kroppen).

Tolkning av versen:

Denna vers vänder sig till dem som vänder ryggen åt sanningen och motarbetar Guds budbärare, och den ställer en skrämmande fråga: Hur blir deras tillstånd när änglarna tar deras själar? Dessa änglar, som är utsedda att ta emot de otrognas själar, slår dem på deras ansikten och ryggar med järnklubbor. Detta sker i ett fruktansvärt ögonblick då de lämnar denna värld, och de drabbas av både själens plåga och kroppens smärta. Frågan "hur blir det?" syftar till att väcka eftertanke hos lyssnaren om hur förfärlig denna stund är, särskilt för dem som levde i trots och förnekelse. De som i livet vände sig bort från Guds väg kommer att möta detta grymma slut, där änglarna utför Guds befallning med stränghet och utan barmhärtighet.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Denna vers påminner oss om att döden är oundviklig och att varje människa kommer att möta den, men slutet skiljer sig åt beroende på ens handlingar i livet.
  • Den visar på Guds rättvisa, där de som förnekade och motsatte sig sanningen inte kommer att undkomma konsekvenserna, varken i detta liv eller i det kommande.
  • Den uppmanar oss att reflektera över vår relation till Gud innan döden överraskar oss, och att söka Hans nåd genom uppriktig tro och goda handlingar.
  • Den inger hopp hos de troende att de som följer Guds väg kommer att få en fridfull övergång, medan de som vänder sig bort får ett plågsamt slut – vilket stärker tron på vikten av att leva i lydnad och hängivenhet.


📜 Vers 25-29 — Sura Muhammad

25إِنَّ الَّذِينَ ارْتَدُّوا عَلَىٰ أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُمُ الْهُدَى ۙ الشَّيْطَانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَأَمْلَىٰ لَهُمْ
DE SOM vände om efter att ha [antagit tron och] fått den raka vägen klart utpekad för sig, förleddes till detta av Djävulen som ingav dem bedrägliga förhoppningar;
26ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُوا لِلَّذِينَ كَرِهُوا مَا نَزَّلَ اللَّهُ سَنُطِيعُكُمْ فِي بَعْضِ الْأَمْرِ ۖ وَاللَّهُ يَعْلَمُ إِسْرَارَهُمْ
och detta [till följd av] att de har sagt till dem som såg med avsky på vad Gud uppenbarade [för Muhammad]: "Vi skall följa er i en del av detta." Men Gud känner deras hemligheter.
27فَكَيْفَ إِذَا تَوَفَّتْهُمُ الْمَلَائِكَةُ يَضْرِبُونَ وُجُوهَهُمْ وَأَدْبَارَهُمْ
Hur [skall de förhålla sig] när dödsänglarna hämtar deras själar medan de slår dem i ansiktet och i ryggen?
28ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمُ اتَّبَعُوا مَا أَسْخَطَ اللَّهَ وَكَرِهُوا رِضْوَانَهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ
Detta [måste de utstå] därför att allt det som de strävar efter är sådant som väcker Guds vrede, och därför att de avskyr allt det som Gud ser med välbehag; och så [låter Han] alla deras företag gå överstyr.
29أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ أَن لَّن يُخْرِجَ اللَّهُ أَضْغَانَهُمْ
Eller tror de vars hjärtan är angripna av tvivlets sjuka att Gud inte skall låta deras avund och illvilja [mot de troende] dras fram i ljuset?
MuhammadKoranregister
38Vers
MedinensiskRevelation
27Vers

Översättning — Muhammad 27

Sura Muhammad Vers 27 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Hur [skall de förhålla sig] när dödsänglarna hämtar deras själar…

Sura Vers 27/38 — Sura Muhammad محمد (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Muhammad Lyssna, Sura Muhammad Översättning, Sura Muhammad mp3, Sura Muhammad pdf. Vers 25–29. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers