Al-A'raf · 28/206
Översättning Translitteration — Sura Al-A'raf
وَإِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً قَالُوا وَجَدْنَا عَلَيْهَا آبَاءَنَا وَاللَّهُ أَمَرَنَا بِهَا ۗ قُلْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ ۖ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ ۝٢٨
Wa izaa fa`aloo faahishatan qaaloo wajadnaa `alaihaaa aabaaa`ana wallaahu amaranaa bihaa; qul innal laaha laa yaamuru bilfahshaaa`i a-taqooloona `alal laahi mmaa laa ta`lamoon
📖 På Svenska
och när de begår skamlösa handlingar, säger de: "Så gjorde våra fäder och Gud har [själv] påbjudit det." Säg: "Nej, Gud påbjuder inte skamlösa handlingar. Påstår ni om Gud sådant som ni inte kan veta?"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • Fāḥishah (فاحشة): En handling som är ytterst avskyvärd och syndig, såsom avgudadyrkan, att vandra runt Kaba utan kläder, och andra grova synder.
  • Wajadnā (وجدنا): Vi fann/fick ärva från våra fäder.
  • Lā ya'mur (لا يأمر): Befaller inte, utan förbjuder.

Tolkning av versen:

När de som inte tror begår en avskyvärd och syndig handling – som att dyrka avgudar, blotta sig under cirkumambulationen (tawaf) runt Kaba, eller andra grova synder – försöker de rättfärdiga sitt beteende genom att säga: "Vi fann våra fäder göra detta, och Allah har befallt oss att göra det." De använder alltså både blinda traditioner från sina förfäder och en lögnaktig påstådd gudomlig befallning som ursäkt.

Profeten Muhammed (frid vare med honom) får order att svara dem och tillrättavisa deras falska påstående: "Sannerligen, Allah befaller inte det som är avskyvärt och syndigt." Detta är en omöjlighet, ty Allah är fullkomlig i sin visdom och rättvisa, och Hans vägledning är alltid till det som är gott och rätt. Han befaller endast det som är moraliskt högtstående och förbjuder allt som är ont.

Därefter kommer frågan som är en förebråelse och ett fördömande av deras beteende: "Säger ni om Allah det som ni inte vet?" Detta är en skarp tillrättavisning av deras förtal och lögn mot Allah. De påstår saker om Allah utan kunskap eller bevis, vilket är en av de största synderna. Allah är upphöjd över allt sådant, och ingen har rätt att tillskriva Honom något som Han inte har befallt eller uppenbarat.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Förbudet mot att tillskriva Allah lögner: Versen lär oss att det är en allvarlig synd att påstå att något är tillåtet eller befallt av Allah utan kunskap och bevis. Vi måste alltid grunda vår tro och våra handlingar på den autentiska uppenbarelsen, inte på traditioner eller egna påhitt.
  2. Kritik mot blint följande av förfäder: Att följa sina föräldrars och förfäders sedvänjor är inte i sig fel, men det får aldrig ske på bekostnad av sanningen. Om traditionerna strider mot Allahs budskap, måste vi överge dem och följa det som är rätt.
  3. Allahs fullkomlighet: Allah befaller endast det som är gott, rättfärdigt och till människans bästa. Hans lagar är alltid i överensstämmelse med en sund natur och ett rent förnuft. Detta inger trygghet och tillit hos den troende.
  4. Vikten av kunskap: Islam uppmanar oss att söka kunskap och att inte tala om Allahs religion utan grundlig förståelse. Att säga något om Allah utan kunskap är en av de största synderna, och detta visar islams omsorg om sanning och integritet.
  5. Frihet från falska traditioner: Denna vers befriar människan från slaveriet under förlegade och felaktiga traditioner. Den uppmanar oss att tänka själva och att följa sanningen, oavsett vad omgivningen säger eller gör. Detta är en ädel princip som höjer människans värdighet och förnuft.


📜 Vers 26-30 — Sura Al-A'raf

26يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا ۖ وَلِبَاسُ التَّقْوَىٰ ذَٰلِكَ خَيْرٌ ۚ ذَٰلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ
SÖNER av Adam! Vi har gett er ting som ni kan skyla er nakenhet [och pryda er] med liksom [fågeln pryder sig med sina] fjädrar; men den bästa dräkten är en dräkt av gudsfruktan. Detta är ett budskap från Gud - kanske stämmer det dem till eftertanke.
27يَا بَنِي آدَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ يَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِيُرِيَهُمَا سَوْآتِهِمَا ۗ إِنَّهُ يَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِيلُهُ مِنْ حَيْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ ۗ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ لِلَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ
Söner av Adam! Låt inte Djävulen fresta er så som han [frestade] er stamfader och er stammoder och blev orsak till deras förvisning ur paradiset, när han berövade dem deras dräkt [av oskuld] och gjorde dem medvetna om sin nakenhet. Han och hans anhang lurar [nu] på er där ni inte kan se dem. Vi har gett dem som inte är troende onda krafter som beskyddare;
28وَإِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً قَالُوا وَجَدْنَا عَلَيْهَا آبَاءَنَا وَاللَّهُ أَمَرَنَا بِهَا ۗ قُلْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ ۖ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ
och när de begår skamlösa handlingar, säger de: "Så gjorde våra fäder och Gud har [själv] påbjudit det." Säg: "Nej, Gud påbjuder inte skamlösa handlingar. Påstår ni om Gud sådant som ni inte kan veta?"
29قُلْ أَمَرَ رَبِّي بِالْقِسْطِ ۖ وَأَقِيمُوا وُجُوهَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ ۚ كَمَا بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ
Säg: "Min Herre har [enbart] påbjudit det som är rätt och rimligt. Och [Han vill] att ni lägger in hela er själ i all andakt och anropar Honom med uppriktig tro. Liksom ni har utgått från Honom är det [till Honom] ni skall återvända.
30فَرِيقًا هَدَىٰ وَفَرِيقًا حَقَّ عَلَيْهِمُ الضَّلَالَةُ ۗ إِنَّهُمُ اتَّخَذُوا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ مِن دُونِ اللَّهِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ
Några [av er] har Han väglett och några har dömt sig själva att gå vilse, eftersom de har valt att låta sig styras av [sina] onda impulser hellre än av Gud - och ändå tror de att de är på rätt väg."
Al-A'rafKoranregister
206Vers
MekkanskRevelation
28Vers

Översättning — Al-A'raf 28

Sura Al-A'raf Vers 28 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : och när de begår skamlösa handlingar, säger de: "Så gjorde…

Sura Vers 28/206 — Sura Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-A'raf Lyssna, Sura Al-A'raf Översättning, Sura Al-A'raf mp3, Sura Al-A'raf pdf. Vers 26–30. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers