Yunus · 91/109
Oversættelse Translitteration — Sura Yunus
آلْآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ ۝٩١
Aaal`aana wa qad `asaita qablu wa kunta minal mufsideen
📖 På Dansk
Too sene! Du rebelled allerede udvalgte være overtræder

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • آلْآنَ: Nu, på dette tidspunkt – altså på dette sene tidspunkt, hvor døden og straffen er uundgåelig.
  • عَصَيْتَ: Du var ulydig og trodsede Allahs befalinger.
  • قَبْلُ: Tidligere, før dette øjeblik.
  • الْمُفْسِدِينَ: Dem, der skaber korruption og uorden på jorden, og som vildleder andre fra Allahs vej.

Tolkning af verset:

Dette vers er en del af beretningen om Farao, da han blev ramt af drukningens straf i havet. Da døden og straffen blev en realitet for ham, og han så virkeligheden med egne øjne, sagde han: "Jeg tror, at der ikke er nogen gud undtagen den, som Israels børn tror på, og jeg er blandt de underkastede (muslimer)." Men Allah afviste hans tro og sagde til ham: "Nu? Nu tror du? Nu, hvor døden har indhentet dig, og hvor der ikke er nogen udvej? Du har jo været ulydig mod Allah før dette øjeblik, og du var blandt dem, der spredte korruption på jorden – du var selv vildfaren og vildledte andre."

Allah accepterer ikke troen på dette tidspunkt, fordi Faraos tro ikke var oprigtig – den kom kun af frygt for døden og straffen, ikke af overbevisning og kærlighed til sandheden. Det var en tro, der blev tvunget frem af desperation, og derfor blev den afvist. Dette er en advarsel til alle mennesker om, at troen skal komme i tide, mens man har muligheden for at handle på den, og ikke først når døden nærmer sig.


Visdom og lærdomme fra verset:

  1. Troen skal komme i tide: Allah accepterer ikke tro, der først kommer, når døden er uundgåelig, fordi det ikke er en oprigtig tro, men en tro af desperation og frygt. Derfor skal mennesket skynde sig at tro og handle godt, mens der stadig er tid.
  2. Korruptionens konsekvenser: Verset viser, at dem, der spreder korruption på jorden og vildleder andre, vil fortryde deres handlinger, når straffen kommer – men fortrydelsen vil ikke gavne dem.
  3. Allahs barmhjertighed og retfærdighed: Selvom Allah er barmhjertig og tilgiver dem, der vender tilbage til Ham oprigtigt, er Han også retfærdig og straffer dem, der fortsætter i ulydighed og korruption, indtil døden indhenter dem.
  4. Vigtigheden af at lytte til advarsler: Historien om Farao er en stærk påmindelse om, at ingen er hævet over Allahs straf, uanset hvor meget magt eller rigdom man besidder. Derfor bør mennesket ydmyge sig over for Allah, før det er for sent.
  5. Oprigtighed i troen: Troen skal være oprigtig og komme fra hjertet – ikke kun i svære stunder, men hele tiden. Dette opfordrer muslimer til at styrke deres forhold til Allah i medgang såvel som i modgang.


📜 Vers 89-93 — Sura Yunus

89قَالَ قَدْ أُجِيبَت دَّعْوَتُكُمَا فَاسْتَقِيمَا وَلَا تَتَّبِعَانِّ سَبِيلَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ
(Han sagde Deres bøn svares O Moses Aaron) er steadfast ikke følge vejene af de ikke kender
90۞ وَجَاوَزْنَا بِبَنِي إِسْرَائِيلَ الْبَحْرَ فَأَتْبَعَهُمْ فِرْعَوْنُ وَجُنُودُهُ بَغْيًا وَعَدْوًا ۖ حَتَّىٰ إِذَا أَدْرَكَهُ الْغَرَقُ قَالَ آمَنتُ أَنَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا الَّذِي آمَنَتْ بِهِ بَنُو إِسْرَائِيلَ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ
Vi afsagde Børnene Israel havet. Pharaoh hans trop forfølge dem aggressively sinfully. Hvornår drukne blev virkelighed ham han sagde jeg tror xxxx ikke er gud undta En Børnene Israel tror; jeg er submitter
91آلْآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ
Too sene! Du rebelled allerede udvalgte være overtræder
92فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ لِتَكُونَ لِمَنْ خَلْفَكَ آيَةً ۚ وَإِنَّ كَثِيرًا مِّنَ النَّاسِ عَنْ آيَاتِنَا لَغَافِلُونَ
Today vi bevare Deres krop sætte I idet lektion fremtidige generationer. Desværre mange folk er totalt oblivious til vore tegn
93وَلَقَدْ بَوَّأْنَا بَنِي إِسْرَائِيلَ مُبَوَّأَ صِدْقٍ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ فَمَا اخْتَلَفُوا حَتَّىٰ جَاءَهُمُ الْعِلْمُ ۚ إِنَّ رَبَّكَ يَقْضِي بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ
Vi forlener Børnene af Israel stilling af hædre velsignede dem gode forråd men de disputed hvornår den viden kom dem. Deres Lord bedømme dem Dagen Opstandelse alt de disputed
YunusKoranregister
109Vers
MekkanskRevelation
91Vers

Oversættelse — Yunus 91

Sura Yunus Vers 91 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Too sene! Du rebelled allerede udvalgte være overtræder

Sura Vers 91/109 — Sura Yunus يونس (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Yunus Lyt, Sura Yunus Oversættelse, Sura Yunus mp3, Sura Yunus pdf. Vers 89–93. På Dansk: Norsk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers