Hud · 15/123
Översättning Translitteration — Sura Hud
مَن كَانَ يُرِيدُ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِيهَا وَهُمْ فِيهَا لَا يُبْخَسُونَ ۝١٥
Man kaana yureedul hayaatad dunyaa zeenatahaa nuwaffi ilaihim a`maa lahum feehaa wa hum feehaa laa yubkhasoon
📖 På Svenska
DE VILKAS hela håg står till det jordiska livet och dess fröjder, dem skall Vi i detta [liv] ge hela lönen för deras handlingar, och ingenting skall här dras ifrån;

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • "الْحَيَاةَ الدُّنْيَا": Det jordiska livet med dess njutningar och lockelser.
  • "وَزِينَتَهَا": Dess utsmyckning och lockelser, såsom rikedom, barn och andra världsliga ting.
  • "نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَالَهُمْ": Vi ger dem fullt ut belöningen för deras handlingar.
  • "لَا يُبْخَسُونَ": De ska inte få något avdraget eller minskat.

Tolkning av versen:

Den som utför goda handlingar – såsom att ge allmosor, upprätthålla släktband och visa vänlighet mot människor – men enbart strävar efter det jordiska livets njutningar och dess lockelser, utan att ha någon avsikt för det eviga livet, kommer Allah att ge dem full belöning för sina handlingar redan i detta liv. Han ger dem hälsa, trygghet, riklig försörjning och ett gott liv, utan att minska något av det som de förtjänar. Men när de når det eviga livet, har de ingenting kvar hos Allah, eftersom de inte avsåg Hans ansikte med sina handlingar. Deras belöning har redan getts dem i sin helhet i denna världen, och de har ingen del i det eviga livets välsignelser.

Lärdomar från versen:

  1. Allah är rättvis och ger varje människa full belöning för sina handlingar, vare sig de är goda eller onda, utan att minska något.
  2. Ren avsikt är grunden för att handlingar ska accepteras och belönas i det eviga livet. Den som söker endast denna världen, får sin belöning här, men förlorar det eviga livets välsignelser.
  3. Versen uppmuntrar den troende att rena sin avsikt och sträva efter Allahs belåtenhet i alla handlingar, så att han får både det goda i denna världen och det eviga livets framgång.
  4. Den varnar för att låta världsliga lockelser ta över ens mål, så att man förlorar det som är större och mer bestående – paradiset och Allahs närhet.


📜 Vers 13-17 — Sura Hud

13أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُ ۖ قُلْ فَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِّثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُم مِّن دُونِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
Och de säger: "[Muhammad] har författat [Koranen]!" Svara då: "Visa fram tio [av er] författade, likvärdiga suror och kalla dem ni kan [till er hjälp] - utom Gud - om det ni säger är sant.
14فَإِلَّمْ يَسْتَجِيبُوا لَكُمْ فَاعْلَمُوا أَنَّمَا أُنزِلَ بِعِلْمِ اللَّهِ وَأَن لَّا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ فَهَلْ أَنتُم مُّسْلِمُونَ
Och om de som ni kallar på inte svarar er, då har ni förstått att uppenbarelsen av [Koranen] uteslutande är ett verk av Guds ingivelse och att det inte finns någon annan gud än Han. Är ni beredda att underkasta er Hans vilja?"
15مَن كَانَ يُرِيدُ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا وَزِينَتَهَا نُوَفِّ إِلَيْهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِيهَا وَهُمْ فِيهَا لَا يُبْخَسُونَ
DE VILKAS hela håg står till det jordiska livet och dess fröjder, dem skall Vi i detta [liv] ge hela lönen för deras handlingar, och ingenting skall här dras ifrån;
16أُولَٰئِكَ الَّذِينَ لَيْسَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ إِلَّا النَّارُ ۖ وَحَبِطَ مَا صَنَعُوا فِيهَا وَبَاطِلٌ مَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ
men de har ingenting annat att vänta i det kommande livet än Elden. Vad de åstadkom i denna [värld] har gått förlorat, och alla deras strävanden var förgäves.
17أَفَمَن كَانَ عَلَىٰ بَيِّنَةٍ مِّن رَّبِّهِ وَيَتْلُوهُ شَاهِدٌ مِّنْهُ وَمِن قَبْلِهِ كِتَابُ مُوسَىٰ إِمَامًا وَرَحْمَةً ۚ أُولَٰئِكَ يُؤْمِنُونَ بِهِ ۚ وَمَن يَكْفُرْ بِهِ مِنَ الْأَحْزَابِ فَالنَّارُ مَوْعِدُهُ ۚ فَلَا تَكُ فِي مِرْيَةٍ مِّنْهُ ۚ إِنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّكَ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يُؤْمِنُونَ
Kan [dessa människor jämföras med] dem som stöder sig på ett klart vittnesbörd från sin Herre, som ett av Hans vittnen läser upp, liksom tidigare den Skrift som gavs Moses, en vägvisare och en [källa till] nåd? Sådana [som denne] har en sann tro på detta [vittnesbörd]; men den som tillhör [andra] samfund och som bestrider dess sanning är kallad till ett möte där den eviga Elden [brinner]. Hys alltså inte minsta tvivel om denna [uppenbarelse]! Det är sanningen från din Herre - men de flesta människor vill inte tro!
HudKoranregister
123Vers
MekkanskRevelation
15Vers

Översättning — Hud 15

Sura Hud Vers 15 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : DE VILKAS hela håg står till det jordiska livet och…

Sura Vers 15/123 — Sura Hud هود (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Hud Lyssna, Sura Hud Översättning, Sura Hud mp3, Sura Hud pdf. Vers 13–17. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers