Oversettelse — Tafsir
Ord- og uttrykksforklaringer:
- الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ: Det bestemte tidspunktet som kun Allah kjenner, og som Han har fastsatt for alt som skal skje.
Tolkning av verset:
Allah sier til Iblis (Satan) at han er blant dem som er gitt utsettelse til den kjente tiden – det vil si til dagen da alle skapninger dør ved det første støtet i basunen (Sur). Dette er ikke oppstandelsens dag, men tidspunktet for alles død før oppstandelsen. Utsettelsen ble gitt som en prøvelse og en fristelse for menneskene og djinnene, og som en utsettelse for Iblis – ikke fordi Allah ønsker å ære ham, men for å la ham og hans følgere bli prøvd i denne verdenen, slik at de som følger ham, og de som følger Allahs veiledning, skal bli tydelige.
Lærdommer og visdommer fra verset:
- Allahs makt og kontroll er fullkommen – ingen kan utsette eller framskynde noe uten Hans vilje, og alt skjer etter Hans bestemte plan.
- Utsettelse og tålmodighet fra Allahs side er ikke et tegn på svakhet, men en del av Hans visdom og rettferdighet – Han gir alle mulighet til å velge rett vei.
- Døden er en realitet som alle må møte, og ingen kan unnslippe den – dette minner oss om å forberede oss til møtet med Allah.
- Satan er en tydelig fiende som er gitt tid, men hans makt er begrenset – den troende bør søke beskyttelse hos Allah og følge Hans veiledning.
- Denne verdenen er en prøvelsesarena, og den som holder fast på troen og gjør gode gjerninger, vil vinne Allahs tilfredshet og evig lykke i det hinsidige.
📜 Vers 36-40 — Sure Al-Hijr
Oversettelse — Al-Hijr 38
Sure Al-Hijr Vers 38 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : til en viss tids dag.»Sure Vers 38/99 — Sure Al-Hijr الحجر (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Hijr Lytt, Sure Al-Hijr Oversettelse, Sure Al-Hijr mp3, Sure Al-Hijr pdf. Vers 36–40. På Norsk: Svenska.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








