Al-Baqara · 267/286
Översättning Translitteration — Sura Al-Baqara
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَنفِقُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّا أَخْرَجْنَا لَكُم مِّنَ الْأَرْضِ ۖ وَلَا تَيَمَّمُوا الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلَّا أَن تُغْمِضُوا فِيهِ ۚ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ ۝٢٦٧
Yaaa `ayyuhal lazeena aamanooo anfiqoo min taiyibaati maa kasabtum wa mimmaaa akhrajuaa lakum minal ardi wa laa tayammamul khabeesa minhu tunfiqoona wa lastum bi aakhizeehi illaaa an tughmidoo feeh; wa`lamooo annal laaha Ghaniyyun Hameed
📖 På Svenska
Troende! Ge av de goda ting som ni förvärvar och av det som Vi låter jorden frambringa åt er, och leta inte fram - för att ge bort det - det sämsta som ni själva inte skulle ta emot annat än med förbundna ögon. Ni bör veta att Gud är Sig själv nog och att allt lov och pris tillkommer Honom.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • طَيِّبَاتِ (tayyibāt): det rena, goda och tillåtna (halal).
  • الْخَبِيثَ (al-khabīth): det dåliga, orena och otillåtna (haram) eller undermåliga.
  • تَيَمَّمُوا (tayammamū): att avsiktligt välja eller sikta in sig på något.
  • تُغْمِضُوا (tughmiḍū): att blunda för något, att överse med en brist eller acceptera något motvilligt.

Tolkning av versen:

O ni som tror på Allah och följer Hans sändebud! Ge av det goda och tillåtna som ni har förtjänat genom ert arbete, handel eller hantverk, och av det som Vi har frambringat åt er från jorden, såsom grödor, frukter och andra välsignelser. Rikta er inte mot det dåliga och undermåliga för att ge det som gåva, för ni själva skulle inte ta emot sådant annat än om ni tvingades blunda för dess dålighet och brister. Hur kan ni då vara nöjda med att ge Allah det som ni själva inte skulle acceptera? Vet att Allah är rik och oberoende av era gåvor, och Han är alltid värd allt lov, i alla situationer.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Uppmaningen att ge av det bästa man har lär oss att generositet ska komma från hjärtat och att vi ska ge av det vi själva värdesätter, inte av det vi föraktar.
  • Versen lär oss att vår relation till Allah bygger på uppriktighet och respekt; vi ska inte ge Honom det vi själva inte skulle vilja ha.
  • Den påminner oss om att Allah är rik och inte behöver våra gåvor, men Han belönar dem som ger med gott hjärta och ren avsikt.
  • Versen uppmuntrar oss att arbeta och förtjäna vårt uppehälle på ett tillåtet sätt, och att vi ska vara tacksamma för de välsignelser som Allah har gett oss från jorden.
  • Den lär oss att islam värdesätter kvalitet och ärlighet i alla handlingar, inklusive välgörenhet, och att vi ska sträva efter det som är rent och gott i allt vi gör.


📜 Vers 265-269 — Sura Al-Baqara

265وَمَثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَتَثْبِيتًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ كَمَثَلِ جَنَّةٍ بِرَبْوَةٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُكُلَهَا ضِعْفَيْنِ فَإِن لَّمْ يُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ ۗ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ
Men de som ger av vad de äger för att vinna Guds välbehag och för att stärka sin själ kan liknas vid en trädgård, anlagd på en kulle, som om ett slagregn drabbar den ger dubbel skörd och om den undgår slagregn [får glädjas åt] milt duggregn. Gud ser vad ni gör.
266أَيَوَدُّ أَحَدُكُمْ أَن تَكُونَ لَهُ جَنَّةٌ مِّن نَّخِيلٍ وَأَعْنَابٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ لَهُ فِيهَا مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ وَأَصَابَهُ الْكِبَرُ وَلَهُ ذُرِّيَّةٌ ضُعَفَاءُ فَأَصَابَهَا إِعْصَارٌ فِيهِ نَارٌ فَاحْتَرَقَتْ ۗ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ
Skulle någon av er önska att han hade en trädgård med dadelpalmer och vinstockar, vattnad av bäckar, [en trädgård] som ger honom alla slag av frukter, och att han, redan böjd av ålder och omgiven av minderåriga barn, [måste uppleva att] den drabbades av en glödhet virvelstorm och helt förbrändes? Så förtydligar Gud för er [Sina] budskap för att stämma er till eftertanke.
267يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَنفِقُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا كَسَبْتُمْ وَمِمَّا أَخْرَجْنَا لَكُم مِّنَ الْأَرْضِ ۖ وَلَا تَيَمَّمُوا الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلَّا أَن تُغْمِضُوا فِيهِ ۚ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ حَمِيدٌ
Troende! Ge av de goda ting som ni förvärvar och av det som Vi låter jorden frambringa åt er, och leta inte fram - för att ge bort det - det sämsta som ni själva inte skulle ta emot annat än med förbundna ögon. Ni bör veta att Gud är Sig själv nog och att allt lov och pris tillkommer Honom.
268الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاءِ ۖ وَاللَّهُ يَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَفَضْلًا ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Djävulen hotar er med fattigdom och uppmanar er att begå skamlösa handlingar, men Gud lovar er Sin förlåtelse och Sin nåd. Gud når överallt och Han vet allt.
269يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ
Han skänker visdom åt den Han vill, och den som har fått visdom har fått den dyrbaraste gåva. Men ingen ägnar detta eftertanke utom de som har förstånd.
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
267Vers

Översättning — Al-Baqara 267

Sura Al-Baqara Vers 267 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Troende! Ge av de goda ting som ni förvärvar och…

Sura Vers 267/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 265–269. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers