Al-Baqara · 33/286
Översättning Translitteration — Sura Al-Baqara
قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَائِهِمْ ۖ فَلَمَّا أَنبَأَهُم بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ ۝٣٣
Qaala yaaa Aadamu ambi` hum biasmaaa`ihimfalammaaa amba ahum bi asmaaa`ihim qaala alam aqul lakum inneee a`lamu ghaibas samaawaati wal ardi wa a`lamu maa tubdoona wa maa kuntum taktumoon
📖 På Svenska
[Då] sade Han: "Adam! Nämn deras namn för dem." Och när [Adam] hade nämnt namnen för dem, sade [Gud]: "Jag sade er ju att Jag känner allt som är dolt i himlarna och på jorden och att Jag vet vad ni kan säga öppet och vad ni håller hemligt."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • أَنبِئْهُم: Berätta för dem, informera dem.
  • بِأَسْمَائِهِمْ: Med deras namn, det vill säga namnen på de ting som änglarna inte kände till.
  • غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ: Det fördolda i himlarna och på jorden, det som ingen kan känna till utom Allah.
  • مَا تُبْدُونَ: Det som ni visar öppet, det vill säga era handlingar och ord som ni yttrar.
  • مَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ: Det som ni dolde i era hjärtan och höll hemligt.

Tolkning av versen:

Efter att änglarna erkänt sin oförmåga att känna till namnen på tingen, sade Allah till Adam: "O Adam, berätta för dem namnen på dessa ting." Adam började då, genom den kunskap som Allah hade lärt honom, att nämna namnen på alla ting som visats för änglarna – ett efter ett. När Adam hade informerat dem om namnen, vände sig Allah till änglarna och sade: "Sade jag inte till er att Jag känner till det fördolda i himlarna och på jorden? Jag vet vad ni visar öppet – såsom ert uttalande: 'Vill Du sätta någon där som orsakar fördärv och utgjuter blod?' – och Jag vet också vad ni döljer i era hjärtan och vad ni håller hemligt, såsom er rädsla för att denna varelse skulle vara mer ärad hos Allah än ni, eller att ni inte skulle kunna mäta er med honom i kunskap och lydnad." Detta var en tydlig demonstration av Allahs allomfattande kunskap och Adams värdighet, och ett bevis på att Allah ensam känner till det fördolda, medan ingen annan har kunskap om det som Han inte har lärt ut.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Allahs kunskap är fullkomlig och omfattar allt – det synliga och det dolda, det förflutna och det framtida. Ingen handling, inget ord och ingen tanke undgår Honom.
  • Kunskap är en ära och en välsignelse från Allah. Adam fick en särskild ställning genom den kunskap som Allah lärde honom, vilket visar att kunskap är en väg till upphöjelse och närhet till Allah.
  • Ödmjukhet inför Allah och erkännandet av vår egen begränsning är en dygd. Änglarna erkände sin brist på kunskap, och detta var inte en brist i deras lydnad, utan en bekräftelse på Allahs fullkomlighet.
  • Allah uppfostrar sina tjänare genom att visa dem sin visdom och kunskap, vilket stärker deras tro och tillit till Honom. Denna vers uppmanar oss att söka kunskap, reflektera över skapelsen och vara tacksamma för den vägledning som Allah har gett oss genom sin uppenbarelse.
  • Människan har en ädel ställning i skapelsen, men denna ställning förpliktigar henne att lyda Allah och använda sin kunskap på det sätt som behagar Honom – genom rättfärdighet, godhet och att undvika fördärv på jorden.


📜 Vers 31-35 — Sura Al-Baqara

31وَعَلَّمَ آدَمَ الْأَسْمَاءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاءِ هَٰؤُلَاءِ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ
Och Han gav Adam kunskap om alla tings namn; sedan visade Han dem för änglarna och sade: "Nämn deras namn för Mig, om det är så som ni har sagt."
32قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا ۖ إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ
De svarade: "Stor är Du i Din härlighet! Vi äger ingen annan kunskap än den som Du har gett oss; Du är den Allvetande, den Allvise."
33قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَائِهِمْ ۖ فَلَمَّا أَنبَأَهُم بِأَسْمَائِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ
[Då] sade Han: "Adam! Nämn deras namn för dem." Och när [Adam] hade nämnt namnen för dem, sade [Gud]: "Jag sade er ju att Jag känner allt som är dolt i himlarna och på jorden och att Jag vet vad ni kan säga öppet och vad ni håller hemligt."
34وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ
Och när Vi befallde änglarna att falla ned på sina ansikten inför Adam föll de ned utom Iblees som vägrade, full av högmod, och blev en av dem som förnekar sanningen.
35وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلَا مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلَا تَقْرَبَا هَٰذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ
Och Vi sade: "Adam! Tag, du och din hustru, er boning i denna lustgård och ät som ni har lust till av dess [frukter]; men närma er inte detta träd; då kan ni hemfalla åt synd!"
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
33Vers

Översättning — Al-Baqara 33

Sura Al-Baqara Vers 33 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Då] sade Han: "Adam! Nämn deras namn för dem." Och…

Sura Vers 33/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 31–35. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers