Al-Baqara · 8/286
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Baqara
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ ۝٨
Wa minan naasi mai yaqoolu aamannaa billaahi wa bil yawmil aakhiri wa maa hum bimu`mineen
📖 På Dansk
Derefter xxxx er de sir Vi tro ind GUD Sidste Dagen mens de ikke er troende

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ord- og udtryksforklaring:

  • "آمَنَّا": Vi tror, vi har troet.
  • "بِالْيَوْمِ الْآخِرِ": På den sidste dag, dvs. dommedagen og alt, hvad der hører til den af opstandelse, regnskab og straf/belønning.
  • "وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ": De er slet ikke troende i virkeligheden.

Tolkning af verset:

Blandt menneskene er der en gruppe, som med deres tunger siger: "Vi tror på Allah og på dommedagen," men de er i virkeligheden ikke troende. Disse er hyklerne (munafiqun), som udadtil viser tro for at beskytte deres liv og ejendom, men i deres hjerter skjuler de vantro. Deres ord er i modstrid med deres inderste overbevisning, og deres påstand om tro er kun en løgn, for troen er ikke blot et udsagn med tungen, men en oprigtig overbevisning i hjertet, som bekræftes af handlingerne. Allah afslører deres sande tilstand og gør det klart, at de ikke hører til de troende, selvom de hævder det.

Lærdomme og budskaber fra verset:

  • Troen er ikke blot ord, men en oprigtig overbevisning i hjertet, som kommer til udtryk i handling. Den, der kun siger med tungen uden hjertets overbevisning, er ikke en troende.
  • Islams lære lægger vægt på oprigtighed (ikhlas) og sandfærdighed, og Allah kender det skjulte såvel som det åbenlyse. Derfor bør muslimen altid være ærlig over for Allah og mennesker.
  • Verset advarer mod hykleri og viser, at intet kan skjules for Allah, hvilket opfordrer til at rense hjertet og styrke troen med oprigtige handlinger.
  • Gennem denne tydeliggørelse beskytter Islam det muslimske samfund mod dem, der vil underminere det indefra, og lærer os at vurdere mennesker ud fra deres handlinger og oprigtighed, ikke blot deres påstande.


📜 Vers 6-10 — Sura Al-Baqara

6إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا سَوَاءٌ عَلَيْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ
Angående de disbelieve være de samme dem; hvorvidt du advarer dem ikke advare dem de ikke tro
7خَتَمَ اللَّهُ عَلَىٰ قُلُوبِهِمْ وَعَلَىٰ سَمْعِهِمْ ۖ وَعَلَىٰ أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ
GUD FORSEGLER DERES FORSTANDE DERES forhør DERES ØJNE veiled De incurred severe gengældelse
8وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ
Derefter xxxx er de sir Vi tro ind GUD Sidste Dagen mens de ikke er troende
9يُخَادِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا يَخْدَعُونَ إِلَّا أَنفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَ
Ind forsøge deceive GUD de tro de kun deceive uden perceiving
10فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللَّهُ مَرَضًا ۖ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ
Ind deres forstande xxxx er disease Følgelig GUD augments deres disease De incurred smertelige gengældelse i deres liggende
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
8Vers

Oversættelse — Al-Baqara 8

Sura Al-Baqara Vers 8 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Derefter xxxx er de sir Vi tro ind GUD Sidste…

Sura Vers 8/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Baqara Lyt, Sura Al-Baqara Oversættelse, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 6–10. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers