Oversættelse — Tafsir
Ordforklaringer:
- يُخَادِعُونَ (yukhādi‘ūn): De forsøger at bedrage og narre.
- الَّذِينَ آمَنُوا (alladhīna āmanū): De troende (de, der har troet på Allah og Hans Sendebud).
- وَمَا يَشْعُرُونَ (wa mā yash‘urūn): Og de mærker det ikke / de fornemmer det ikke.
Tolkning af verset:
De hyklere, der skjuler deres vantro og viser tro udadtil, tror i deres uvidenhed, at de kan bedrage Allah og de troende. Men sandheden er, at de ikke bedrager nogen andre end sig selv. Deres bedrag vender nemlig tilbage mod dem selv, fordi de ved at vise hykleri og skjule sandheden kun skader deres egne sjæle og øger deres straf. De mærker det dog ikke på grund af deres fordærvede hjerter og manglende indsigt. Allah kender alt, hvad der er skjult, og Han har gjort de troende opmærksomme på hyklernes sande tilstand og karaktertræk. Derfor er deres bedrag nytteløst og skadeligt for dem selv, selvom de ikke forstår det.
Lærdomme og visdom fra verset:
- Ingen kan bedrage Allah, for Han kender alt, både det skjulte og det åbenlyse. Derfor er det tåbeligt at forsøge at narre Ham.
- Hykleri og løgn skader kun den, der praktiserer dem, og ikke de uskyldige troende.
- Troen renser hjertet og giver mennesket indsigt, mens hykleri fordærver hjertet og gør mennesket blindt for sandheden.
- Verset opfordrer os til at være oprigtige i vores tro og handlinger, for oprigtighed er vejen til frelse og Guds tilfredshed.
- Det viser os, at Allah beskytter de troende og afslører hyklerne, hvilket styrker de troendes tillid til deres Herre og deres tryghed i Hans omsorg.
📜 Vers 7-11 — Sura Al-Baqara
Oversættelse — Al-Baqara 9
Sura Al-Baqara Vers 9 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Ind forsøge deceive GUD de tro de kun deceive uden…Sura Vers 9/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Baqara Lyt, Sura Al-Baqara Oversættelse, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 7–11. På Dansk: Norsk.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








