Al-Anbiya · 46/112
Översättning Translitteration — Sura Al-Anbiya
وَلَئِن مَّسَّتْهُمْ نَفْحَةٌ مِّنْ عَذَابِ رَبِّكَ لَيَقُولُنَّ يَا وَيْلَنَا إِنَّا كُنَّا ظَالِمِينَ ۝٤٦
Wa la`im massat hum nafhatum min `azaabi Rabbika la yaqoolunna yaawailanaaa innnaa kunnaa zaalimeen
📖 På Svenska
Och så snart de får känning av en vindstöt av din Herres straff, jämrar de sig: "Vi har dragit olycka över oss med all den orätt som vi begick!"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck i versen:

  • "Nafḥah" (نَفْحَةٌ): En liten, lätt och begränsad mängd – en aning eller ett litet stråk – av något. Här syftar det på en liten del av Guds straff.
  • "Yā waylanā" (يَا وَيْلَنَا): Ett uttryck för förtvivlan och klagan, som att säga: "Ve oss!" eller "Olyckan är vår!" – en bön om fördärv över sig själva.
  • "Ẓālimīn" (ظَالِمِينَ): De som begår orätt – här i betydelsen de som har varit orättvisa mot sig själva genom otro och synd.

Tolkning av versen:

Om dessa förnekare – som i sin otro och arrogans skyndsamt kräver att straffet ska komma – skulle drabbas av ens den minsta del av det straff som din Herre, Muhammad, har varnat dem för i det yttersta livet, då skulle de genast inse allvaret i sin situation. I det ögonblicket skulle de ropa i förtvivlan och ånger: "Ve oss! Vilken olycka har drabbat oss! Vi har verkligen varit orättvisa mot oss själva genom vår avgudadyrkan och genom att förneka det som din sändebud har kommit med."

De skulle alltså erkänna sitt eget fel och bekänna sin synd, men detta erkännande skulle inte hjälpa dem – det är ett erkännande som kommer för sent, när straffet redan har börjat falla. De skulle inte kunna göra något annat än att klaga över sitt öde och erkänna att de själva bär skulden för det som drabbat dem.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Människans naturliga reaktion inför prövningar: När människan drabbas av svårigheter – även de minsta – vaknar hennes samvete, och hon påminns om sin svaghet och sitt behov av sin Herre. Detta är en nåd från Gud, som genom prövningar väcker hjärtan ur deras likgiltighet.
  2. Sanningen om självförsvar och erkännande: Den som lever i synd och otro kommer förr eller senare att inse sanningen, men den insikten är värdefull endast om den kommer innan straffet. Därför uppmanar versen oss att skynda till ånger och omvändelse innan det är för sent.
  3. Guds rättvisa och barmhärtighet: Versen visar att Gud inte straffar människor förrän de har fått varningar och möjlighet att rätta sig. Att straffet nämns som en "liten del" visar på Guds mildhet – Han låter människor känna på en aning av konsekvenserna för att väcka dem, inte för att förgöra dem.
  4. Vikten av att inte begära straffet: Versen lär oss att inte utmana Guds straff eller önska det, utan att istället be om Hans nåd och förlåtelse. Den som begär straffet utan att inse dess verklighet kommer att ångra sig när det väl kommer.
  5. Islam uppmanar till självrannsakan: Versen ingjuter i den troende en känsla av ansvar – att alltid granska sig själv, erkänna sina brister och sträva efter att förbättra sig, så att man inte hamnar i den situation som dessa förnekare hamnade i.


📜 Vers 44-48 — Sura Al-Anbiya

44بَلْ مَتَّعْنَا هَٰؤُلَاءِ وَآبَاءَهُمْ حَتَّىٰ طَالَ عَلَيْهِمُ الْعُمُرُ ۗ أَفَلَا يَرَوْنَ أَنَّا نَأْتِي الْأَرْضَ نَنقُصُهَا مِنْ أَطْرَافِهَا ۚ أَفَهُمُ الْغَالِبُونَ
Nej, Vi lät dem - liksom deras fäder - njuta av livets goda så länge att de fann tiden lång. Ser de då inte hur Vi går till väga mot [ett] land och berövar det dess bästa resurser [och låter dess tidigare storhet och makt följas av nedgång och fall]? Tror de ändå att de [till sist] skall hemföra segern
45قُلْ إِنَّمَا أُنذِرُكُم بِالْوَحْيِ ۚ وَلَا يَسْمَعُ الصُّمُّ الدُّعَاءَ إِذَا مَا يُنذَرُونَ
SÄG [Muhammad]: "Jag varnar er inte med andra ord än de som uppenbaras [för mig]!" Men de som [låtsas] döva kan inte uppfatta varningen.
46وَلَئِن مَّسَّتْهُمْ نَفْحَةٌ مِّنْ عَذَابِ رَبِّكَ لَيَقُولُنَّ يَا وَيْلَنَا إِنَّا كُنَّا ظَالِمِينَ
Och så snart de får känning av en vindstöt av din Herres straff, jämrar de sig: "Vi har dragit olycka över oss med all den orätt som vi begick!"
47وَنَضَعُ الْمَوَازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيَامَةِ فَلَا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئًا ۖ وَإِن كَانَ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنَا بِهَا ۗ وَكَفَىٰ بِنَا حَاسِبِينَ
På Uppståndelsens dag skall Vi ställa fram rättvisande vågar och ingen skall då lida den minsta orätt. [Allt,] till och med det som väger så litet som ett senapskorn, skall Vi dra fram i ljuset. Det är Vi som bäst håller räkning på allt.
48وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَىٰ وَهَارُونَ الْفُرْقَانَ وَضِيَاءً وَذِكْرًا لِّلْمُتَّقِينَ
VI GAV Moses och Aron den måttstock med vilken rätt kan mätas och skiljas från orätt, ett ljus [för att lysa upp människornas väg] och en påminnelse för dem som fruktar Gud,
Al-AnbiyaKoranregister
112Vers
MekkanskRevelation
46Vers

Översättning — Al-Anbiya 46

Sura Al-Anbiya Vers 46 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och så snart de får känning av en vindstöt av…

Sura Vers 46/112 — Sura Al-Anbiya الأنبياء (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Anbiya Lyssna, Sura Al-Anbiya Översättning, Sura Al-Anbiya mp3, Sura Al-Anbiya pdf. Vers 44–48. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers