Al-Furqan · 21/77
Översättning Translitteration — Sura Al-Furqan
۞ وَقَالَ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَيْنَا الْمَلَائِكَةُ أَوْ نَرَىٰ رَبَّنَا ۗ لَقَدِ اسْتَكْبَرُوا فِي أَنفُسِهِمْ وَعَتَوْا عُتُوًّا كَبِيرًا ۝٢١
Wa qaalal lazeena laa yarjoona liqaaa`anaa law laaa unzila `alainal malaaa`ikatu awnaraa Rabbanaa; laqadistakbaroo feee anfusihim wa `ataw `utuwwan kabeeraa
📖 På Svenska
Och de som inte hoppas att de skall få möta Oss säger: "Om ändå änglar hade sänts till oss!" eller: "Om vi ändå hade fått se vår Herre!" Vilken hög uppfattning har de inte om sig själva! Vilken oförskämd uppstudsighet!"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser i versen:

  • لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا – De som inte hoppas på (eller tror på) mötet med Oss, det vill säga de som förnekar uppståndelsen och inte fruktar Vårt straff.
  • لَوْلَا – Varför inte? / Hade det inte varit bättre om…
  • أُنزِلَ عَلَيْنَا الْمَلَائِكَةُ – Att änglarna sänds ner till oss.
  • أَوْ نَرَى رَبَّنَا – Eller att vi får se vår Herre med egna ögon.
  • اسْتَكْبَرُوا – De blev högmodiga och uppblåsta av arrogans.
  • عَتَوْا عُتُوًّا كَبِيرًا – De överträdde alla gränser i tyranni och otro, med ett enormt och oerhört övermod.

Tolkning av versen:

De otrogna som förnekar mötet med sin Herre efter döden och inte fruktar Hans straff, sade i sin envishet och arrogans: "Varför sänds inte änglarna ner till oss för att vittna om att Muhammed är sannfärdig, eller varför får vi inte se vår Herre med egna ögon så att Han själv bekräftar hans budskap?" Dessa ord visar på deras djupa högmod och självbedrägeri, där de krävde övernaturliga bevis trots att de redan hade fått tydliga tecken och mirakel. Genom detta uttalande avslöjade de sin inre arrogans som hindrade dem från att tro, och de överskred alla gränser i otro och tyranni – ett överträdande som nådde dess yttersta grad, eftersom de krävde att se Gud Själv för att tro, vilket är en omöjlig begäran i denna värld och ett tecken på deras totala förnekelse och envishet.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Vikten av ödmjukhet inför Gud: Versen varnar för högmod, som är en av de största synderna och en egenskap som hindrar människan från att ta emot sanningen. Den som är stolt över sig själv stänger dörrarna till vägledning.
  2. Guds tecken är tillräckliga: Människan behöver inte kräva mirakel utöver det som redan har sänts. Profeten Muhammed (frid vare med honom) kom med tydliga bevis och mirakel, och det som krävs är uppriktig reflektion och ödmjukhet inför sanningen.
  3. Att frukta mötet med Gud: De som tror på mötet med sin Herre och fruktar Hans räkenskap lever ett liv fyllt av medvetenhet och rättfärdighet, medan de som förnekar detta möte hamnar i arrogans och synd.
  4. Guds barmhärtighet och rättvisa: Genom att varna för dessa egenskaper visar Gud oss vägen till frälsning. Han vill inte att vi ska hamna i sådant högmod som förstör själen, utan uppmanar oss till ödmjukhet och tro, vilket leder till frid i denna värld och framgång i det eviga livet.
  5. Sanningens kärna är hjärtats renhet: Att se Gud i denna värld är inte möjligt, men att tro på Honom med ett uppriktigt hjärta och följa Hans budskap är den väg som leder till Hans nåd och eviga lycka.


📜 Vers 19-23 — Sura Al-Furqan

19فَقَدْ كَذَّبُوكُم بِمَا تَقُولُونَ فَمَا تَسْتَطِيعُونَ صَرْفًا وَلَا نَصْرًا ۚ وَمَن يَظْلِم مِّنكُمْ نُذِقْهُ عَذَابًا كَبِيرًا
[Och Gud skall säga:] "Nu har de [som ni tillbad] visat att det ni sade [om deras gudomlighet] var lögn och ni kan inte avvärja [straffet] och inte få hjälp. Den bland er som begått [denna] synd skall Vi låta utstå ett strängt straff!"
20وَمَا أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ إِلَّا إِنَّهُمْ لَيَأْكُلُونَ الطَّعَامَ وَيَمْشُونَ فِي الْأَسْوَاقِ ۗ وَجَعَلْنَا بَعْضَكُمْ لِبَعْضٍ فِتْنَةً أَتَصْبِرُونَ ۗ وَكَانَ رَبُّكَ بَصِيرًا
VI HAR inte före dig sänt andra budbärare än sådana som åt [vanlig] föda och besökte marknaderna [som andra människor]. Med några av er [som redskap] har Vi utsatt andra för prövningar. Kommer ni att visa tålamod [i motgången]? Din Herre ser allt!
21۞ وَقَالَ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا لَوْلَا أُنزِلَ عَلَيْنَا الْمَلَائِكَةُ أَوْ نَرَىٰ رَبَّنَا ۗ لَقَدِ اسْتَكْبَرُوا فِي أَنفُسِهِمْ وَعَتَوْا عُتُوًّا كَبِيرًا
Och de som inte hoppas att de skall få möta Oss säger: "Om ändå änglar hade sänts till oss!" eller: "Om vi ändå hade fått se vår Herre!" Vilken hög uppfattning har de inte om sig själva! Vilken oförskämd uppstudsighet!"
22يَوْمَ يَرَوْنَ الْمَلَائِكَةَ لَا بُشْرَىٰ يَوْمَئِذٍ لِّلْمُجْرِمِينَ وَيَقُولُونَ حِجْرًا مَّحْجُورًا
Den Dag då de får se änglarna, finns det inte längre något hoppfullt budskap för de trotsiga syndarna och de hörs [klaga]: "Ett [oöverstigligt] hinder [utestänger oss från Guds nåd]!"
23وَقَدِمْنَا إِلَىٰ مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَّنثُورًا
Och Vi skall se på det som de [tror sig] ha åstadkommit och Vi skall förvandla det till stoft som skingras för alla vindar.
Al-FurqanKoranregister
77Vers
MekkanskRevelation
21Vers

Översättning — Al-Furqan 21

Sura Al-Furqan Vers 21 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och de som inte hoppas att de skall få möta…

Sura Vers 21/77 — Sura Al-Furqan الفرقان (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Furqan Lyssna, Sura Al-Furqan Översättning, Sura Al-Furqan mp3, Sura Al-Furqan pdf. Vers 19–23. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers