Översättning — Tafsir
Förklaring av ord och uttryck:
- "A-tumiddūnani": Försöker ni att muta mig eller vinna min gunst genom att ge mig rikedomar?
- "Famā ātāniya Allāh": Det som Allah har skänkt mig av profetskap, kungadöme och välsignelser.
- "Tafraḥūn": Ni gläds och är stolta över era gåvor och världsliga ting.
Tolkning av versen:
När drottningens sändebud anlände till profeten Sulaymān (Salomo) med gåvan, avvisade Sulaymān den med förundran och förvåning. Han sade: "Vill ni berika mig med världsliga ting för att vinna min välvilja och avleda mig från mitt uppdrag? Det som Allah har gett mig av profetskap, kungadöme och enorma välsignelser är långt bättre och mer ärofyllt än det som Han har gett er av jordiska ägodelar. Jag har ingen som helst brist på det ni erbjuder. Det är ni som gläds åt gåvor och världsliga ting, eftersom ni är fästa vid denna världens fåfängligheter och tävlar om dess rikedomar. För mig är det viktigaste att ert folk överger avgudadyrkan och omfamnar tron på Allah."
Sulaymān visade därmed att hans mål inte var materiell vinning, utan att leda människor till sanningen och rätt väg. Han förklarade att Allahs gåva till honom var långt större än allt det som drottningen och hennes folk kunde erbjuda, och att hans hjärta var uppfyllt av tacksamhet över Allahs nåd, inte av begär efter jordiska ting.
Lärdomar och budskap från versen:
- Andlig rikedom över materiell rikedom: Profeten Sulaymān lär oss att det som Allah ger av kunskap, tro och vägledning är långt mer värdefullt än alla världens skatter. En sann troende värderar det eviga framför det flyktiga.
- Oberoende från människors gunst: Den som är nöjd med Allahs gåvor behöver inte jaga efter människors välvilja eller mutor. Sann styrka ligger i att vara oberoende av världsliga ting.
- Uppriktighet i missionen: Sulaymāns reaktion visar att en profets och en troendes främsta mål är att vägleda människor till sanningen, inte att samla rikedomar eller vinna materiella fördelar.
- Varning för världslig fåfänga: Versen varnar oss för att bli alltför fästa vid denna världens ting och glädjas över materiella gåvor på ett sätt som får oss att glömma det eviga livet.
- Tacksamhet över Allahs gåvor: Sulaymān erkände öppet Allahs välsignelser över honom, vilket påminner oss om att alltid vara tacksamma för det Allah har gett oss, oavsett hur stora eller små dessa gåvor är.
📜 Vers 34-38 — Sura An-Naml
Översättning — An-Naml 36
Sura An-Naml Vers 36 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och när [sändebudet] kom till Salomo, sade denne: "Vill ni…Sura Vers 36/93 — Sura An-Naml النمل (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura An-Naml Lyssna, Sura An-Naml Översättning, Sura An-Naml mp3, Sura An-Naml pdf. Vers 34–38. På Svenska: Dansk.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








