An-Naml · 4/93
Oversættelse Translitteration — Sura An-Naml
إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ زَيَّنَّا لَهُمْ أَعْمَالَهُمْ فَهُمْ يَعْمَهُونَ ۝٤
Innal lazeena laa yu`mimoona bil Aakhirati zaiyannaa lahum a`maalahum fahum ya`mahoon
📖 På Dansk
De ikke tro ind Herefter vi pryder deres arbejder deres øjne. Dermed de fortsætter bommert

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • "Zayyannā lahum aʿmālahum": Vi har gjort deres handlinger tiltalende og smukke for dem.
  • "Yaʿmahūn": De vandrer forvirrede og fortabte uden mål og retning.

Tolkning af verset:

Sandelig, de mennesker, som ikke tror på det hinsides liv – med dets belønning og straf – og som ikke handler i overensstemmelse med dets krav, har Vi gjort deres dårlige handlinger tiltalende for dem. Vi har skabt et stærkt begær i dem, så de anser deres onde gerninger for gode og smukke. Derfor fortsætter de med at begå dem uden at indse deres fejltagelse, og de vandrer forvirrede og rådvilde i deres vantro, ude af stand til at finde vej til sandheden og retledningen. For dem er der en frygtelig straf i denne verden – gennem nederlag, fangenskab og ydmygelse – og i det hinsides vil de være de største tabere.

Lærdomme og visdom fra verset:

  • Verset lærer os, at vantro og afvisning af det hinsides liv fører til åndelig forvirring og moralsk forfald, hvor det onde bliver opfattet som godt.
  • Det advarer os mod at lade vores ønsker og begær forblænde os, så vi mister evnen til at skelne mellem ret og vrang.
  • Det viser os Guds retfærdighed, idet Han lader dem, der bevidst vender sig bort fra sandheden, forblive i deres vildfarelse som en konsekvens af deres eget valg.
  • Verset opfordrer os til at søge troen på det hinsides liv, for den giver os klarhed, formål og moralsk retning i livet.
  • Det trøster de troende ved at forsikre dem om, at de, der modarbejder sandheden, vil møde deres skæbne både her og i det hinsides, og at retfærdigheden altid vil sejre.


📜 Vers 2-6 — Sura An-Naml

2هُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِينَ
Sømærke gode nyhed troendene
3الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُم بِالْآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ
Som observe Kontakten Bønner (Salat) giver obligatoriske velgørenheden (Zakat) de være betragte Herefter absolut vise
4إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ زَيَّنَّا لَهُمْ أَعْمَالَهُمْ فَهُمْ يَعْمَهُونَ
De ikke tro ind Herefter vi pryder deres arbejder deres øjne. Dermed de fortsætter bommert
5أُولَٰئِكَ الَّذِينَ لَهُمْ سُوءُ الْعَذَابِ وَهُمْ فِي الْآخِرَةِ هُمُ الْأَخْسَرُونَ
Er de incur værst gengældelsen Herefter, de være værst taberne
6وَإِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ عَلِيمٍ
Sikkert du modtar Quran fra Klogest Alvidende
An-NamlKoranregister
93Vers
MekkanskRevelation
4Vers

Oversættelse — An-Naml 4

Sura An-Naml Vers 4 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : De ikke tro ind Herefter vi pryder deres arbejder deres…

Sura Vers 4/93 — Sura An-Naml النمل (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura An-Naml Lyt, Sura An-Naml Oversættelse, Sura An-Naml mp3, Sura An-Naml pdf. Vers 2–6. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers