Al-Qasas · 10/88
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Qasas
وَأَصْبَحَ فُؤَادُ أُمِّ مُوسَىٰ فَارِغًا ۖ إِن كَادَتْ لَتُبْدِي بِهِ لَوْلَا أَن رَّبَطْنَا عَلَىٰ قَلْبِهَا لِتَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ ۝١٠
Wa asbaha fu`aadu ummi Moosaa faarighan in kaadat latubdee bihee law laaa arrabatnaa `alaa qalbihaa litakoona minal mu`mineen
📖 På Norsk
Men Mose mors hjerte ble tomt, og hun var på nippet til å røpe ham, om Vi ikke hadde styrket hennes hjerte, så hun kunne bli en troende.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk som trenger forklaring:

  • فُؤَاد: hjertet, eller det innerste av hjertet.
  • فَارِغًا: tomt, altså tomt for alt annet enn bekymringen for Musa.
  • لَتُبْدِي بِهِ: hun var nær ved å avsløre det (at han var hennes sønn).
  • رَبَطْنَا عَلَى قَلْبِهَا: Vi styrket hennes hjerte med tålmodighet og fasthet.

Tolkning av verset:

Om morgenen etter at hun hadde lagt Musa i kisten og sendt ham ut på elven, ble morens hjerte tomt for alle verdens anliggender – det var ikke rom for noe annet enn tanken på Musa og bekymringen for ham. Hun ble så overveldet av sorg og engstelse at hun var nær ved å avsløre at han var hennes sønn, og dermed rope ut sin hemmelighet. Men Allah styrket hennes hjerte med tålmodighet og fasthet, slik at hun kunne beherske seg og ikke avsløre noe. Dette skjedde for at hun skulle forbli blant de troende som stoler på Allahs løfte og er overbevist om at Han vil beskytte hennes sønn og føre ham tilbake til henne.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Verset viser Allahs omsorg for sine troende tjenere; Han styrker dem med tålmodighet i de vanskeligste stunder når de stoler på Ham.
  • Det lærer oss at en mors kjærlighet til sitt barn er en naturlig og sterk følelse, men at troen på Allah og Hans løfter gir mennesket en indre styrke som overgår selv de sterkeste følelser.
  • Verset oppmuntrer oss til å søke Allahs hjelp og støtte i prøvelser, og til å huske at Allah aldri svikter sine troende tjeneres tillit.
  • Det viser at når Allah gir et løfte, så er Han tro mot det, selv om omstendighetene synes umulige – moren fikk til slutt sin sønn tilbake, slik Allah hadde lovet henne.


📜 Vers 8-12 — Sure Al-Qasas

8فَالْتَقَطَهُ آلُ فِرْعَوْنَ لِيَكُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًا ۗ إِنَّ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ
Faraos husstand plukket ham opp, så han kunne bli en fiende og en bekymring for dem. Farao og Haman og deres hærskarer var i sannhet syndere.
9وَقَالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ لِّي وَلَكَ ۖ لَا تَقْتُلُوهُ عَسَىٰ أَن يَنفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ
Faraos hustru sa: «Han vil bli en fryd for øyet både for meg og deg. Drep ham ikke! Kanskje han kan bli oss til nytte, eller vi kan adoptere ham som sønn,» – men de ante ingenting.
10وَأَصْبَحَ فُؤَادُ أُمِّ مُوسَىٰ فَارِغًا ۖ إِن كَادَتْ لَتُبْدِي بِهِ لَوْلَا أَن رَّبَطْنَا عَلَىٰ قَلْبِهَا لِتَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ
Men Mose mors hjerte ble tomt, og hun var på nippet til å røpe ham, om Vi ikke hadde styrket hennes hjerte, så hun kunne bli en troende.
11وَقَالَتْ لِأُخْتِهِ قُصِّيهِ ۖ فَبَصُرَتْ بِهِ عَن جُنُبٍ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ
Og hun sa til hans søster: «Følg etter ham,» og hun holdt øye med ham fra avstand, uten at de ante noe.
12۞ وَحَرَّمْنَا عَلَيْهِ الْمَرَاضِعَ مِن قَبْلُ فَقَالَتْ هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَىٰ أَهْلِ بَيْتٍ يَكْفُلُونَهُ لَكُمْ وَهُمْ لَهُ نَاصِحُونَ
Vi hadde forbudt ammer for ham tidligere, så hun sa: «Skal jeg vise dere til en husstand som kan ta seg av ham for dere, og stelle pent med ham?»
Al-QasasKoranregister
88Vers
MekkanskRevelation
10Vers

Oversettelse — Al-Qasas 10

Sure Al-Qasas Vers 10 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Men Mose mors hjerte ble tomt, og hun var på…

Sure Vers 10/88 — Sure Al-Qasas القصص (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Qasas Lytt, Sure Al-Qasas Oversettelse, Sure Al-Qasas mp3, Sure Al-Qasas pdf. Vers 8–12. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers