قَالَ رَبِّ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيرًا لِّلْمُجْرِمِينَ ١٧
🔤 Transliteration
Qaala Rabbi bimaaa an`amta `alaiya falan akoona zaheeral lilmujrimeen
📖 Vertaling (In het Nederlands)
📖 In het Nederlands
Hij (Môesa) zei: "Mijn Heer, door de gunst die U mij geschonken heeft, zal ik nooit meer een helper zijn voor de misdadigers.
🌐 Additional reference in Deutsch
Woordverklaringen:
- ظَهِيرًا: betekent "helper", "steun" of "bondgenoot" — iemand die een ander bijstaat in zijn zaak.
- لِلْمُجْرِمِينَ: de misdadigers, degenen die zich schuldig maken aan zonden en onrecht, hier specifiek de ongelovigen en onderdrukkers.
Tafsir (Uitleg):
Toen Moesa (vrede zij met hem) zijn kracht en woede had gebruikt tegen de man die hem had aangevallen — en daarbij per ongeluk een leven nam — besefte hij de ernst van de situatie. Hij keerde zich in oprechte berouw tot zijn Heer. Allah vergaf hem en schonk hem kracht, wijsheid en kennis.
Daarop deed Moesa een plechtige belofte aan Allah: "Mijn Heer, vanwege de gunsten die U mij hebt geschonken — Uw vergeving, Uw kracht, Uw wijsheid en Uw leiding — zweer ik dat ik nooit meer een helper zal zijn voor de misdadigers. Ik zal hen niet bijstaan in hun zonden, hun onrecht of hun ongeloof."
Deze uitspraak toont de diepe dankbaarheid en het bewustzijn van Moesa. Hij begreep dat ware dankbaarheid voor Allahs gunsten niet alleen met woorden is, maar met daden. Hij besloot zijn kracht en positie uitsluitend te gebruiken voor het goede, en zich volledig af te keren van het ondersteunen van onrecht. Dit is een les voor elke gelovige: wie Allahs gunsten ontvangt, moet die gunsten gebruiken op de weg van het goede en zich verre houden van het helpen van degenen die zondigen en onrecht plegen.
📜 Vers 15-19 — Soera Al-Qasas
15وَدَخَلَ الْمَدِينَةَ عَلَىٰ حِينِ غَفْلَةٍ مِّنْ أَهْلِهَا فَوَجَدَ فِيهَا رَجُلَيْنِ يَقْتَتِلَانِ هَٰذَا مِن شِيعَتِهِ وَهَٰذَا مِنْ عَدُوِّهِ ۖ فَاسْتَغَاثَهُ الَّذِي مِن شِيعَتِهِ عَلَى الَّذِي مِنْ عَدُوِّهِ فَوَكَزَهُ مُوسَىٰ فَقَضَىٰ عَلَيْهِ ۖ قَالَ هَٰذَا مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ ۖ إِنَّهُ عَدُوٌّ مُّضِلٌّ مُّبِينٌ
En hij kwam de stad binnen op een tijd dat haar mensen onachtzaam waren, en hij vond daar twee mannen die vochten: de één van zijn groep (de Kinderen van Israël) en de ander van zijn vijanden (de mensen van Fir'aun). Daarop vroeg degene van zijn groep hem om hulp tegen degene van zijn vijand. Toen sloeg Môesa hem met zijn vuist en doodde hem (per ongeluk). Hij zei: "Dit behoort tot het werk van de Satan: voorwaar, hij is een vijand die duidelijk doet dwalen."
16قَالَ رَبِّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي فَاغْفِرْ لِي فَغَفَرَ لَهُ ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
Hij zei: "Mijn Heer, voorwaar, ik heb mijzelf onrecht aangedaan, dus vergeef mij." Daarop vergaf Hij hem. Voorwaar, Hij is de Vergevensgezinde, de Meest Barmhartige.
17قَالَ رَبِّ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَيَّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيرًا لِّلْمُجْرِمِينَ
Hij (Môesa) zei: "Mijn Heer, door de gunst die U mij geschonken heeft, zal ik nooit meer een helper zijn voor de misdadigers.
18فَأَصْبَحَ فِي الْمَدِينَةِ خَائِفًا يَتَرَقَّبُ فَإِذَا الَّذِي اسْتَنصَرَهُ بِالْأَمْسِ يَسْتَصْرِخُهُ ۚ قَالَ لَهُ مُوسَىٰ إِنَّكَ لَغَوِيٌّ مُّبِينٌ
Toen werd hij bang in de stad en was op zijn hoede, toen daar degene was die de vorige dag om zijn hulp gevraagd had. Hij vroeg hem (opnieuw) om hulp. Môesa zei tot hem: "Voorwaar, jij bent zeker een duidelijk dwalende."
19فَلَمَّا أَنْ أَرَادَ أَن يَبْطِشَ بِالَّذِي هُوَ عَدُوٌّ لَّهُمَا قَالَ يَا مُوسَىٰ أَتُرِيدُ أَن تَقْتُلَنِي كَمَا قَتَلْتَ نَفْسًا بِالْأَمْسِ ۖ إِن تُرِيدُ إِلَّا أَن تَكُونَ جَبَّارًا فِي الْأَرْضِ وَمَا تُرِيدُ أَن تَكُونَ مِنَ الْمُصْلِحِينَ
Maar toen hij (Môesa) degene wilde grijpen, die een vijand van hen beiden was, zei deze: "O Môesa, wil jij mij vermoorden, zoals jij gisteren een ziel gedood hebt? Jij wenst slechts een tiran te worden op de aarde en jij wenst niet tot de verzoeners te behoren."
Vertaling — Al-Qasas 17
Soera Al-Qasas Vers 17 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : Hij (Môesa) zei: "Mijn Heer, door de gunst die U…
Soera Vers 17/88 — Soera Al-Qasas القصص (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-Qasas Luisteren, Soera Al-Qasas Vertaling, Soera Al-Qasas mp3, Soera Al-Qasas pdf. Vers 15–19. In het Nederlands: Deutsch.