Al-Imran · 70/200
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Imran
يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لِمَ تَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأَنتُمْ تَشْهَدُونَ ۝٧٠
Yaaa Ahlal Kitaabi lima takfuroona bi Aayaatil laahi wan antum tashadoon
📖 På Norsk
Dere som har fått skriften, hvorfor fornekter dere Guds ord som dere selv bevitner?

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av enkeltord:

  • Åyāt Allah (آيَاتِ اللَّهِ): Guds tegn og bevis, som inkluderer de hellige skriftene, miraklene til profetene, og særlig de klare bevisene i Toraen og Evangeliet som peker på profeten Muhammeds (fred være med ham) profetskap.
  • Tashhadūn (تَشْهَدُونَ): Dere vitner og bekrefter – det vil si at dere selv vet og erkjenner sannheten i deres egne skrifter.

Tolkning av verset:

Dette verset henvender seg direkte til folkene i boken (jøder og kristne) med en kritisk og spørrende tone: Hvorfor fornekter dere Guds tegn og bevis, når dere selv har kunnskap og vitner om sannheten? Guds tegn inkluderer de klare beskrivelsene av profeten Muhammed (fred være med ham) som finnes i Toraen og Evangeliet – beskrivelser som deres egne lærde kjente til og bekreftet. Dere vet at han er den lovede profeten, og at det han kom med er sannheten fra Gud. Likevel vender dere dere bort fra denne sannheten og benekter den, enten av stolthet, frykt for å miste makt og posisjon, eller av blind etterfølgelse av forfedrene. Dette er en bebreidelse som avslører selvmotsigelsen i deres holdning: dere vitner om sannheten med deres egne tunger og bøker, men handler i strid med deres egen viten.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. Kunnskap forplikter – den som vet sannheten, men fornekter den, bærer et større ansvar enn den som er uvitende. Derfor er det viktig å handle i samsvar med det man vet.
  2. Sannheten er ikke skjult – Gud har gjort sine tegn klare og tydelige for alle som søker med et oppriktig hjerte. Ingen unnskyldning gjelder for den som har fått kunnskap, men likevel avviser sannheten.
  3. Oppriktighet og ydmykhet er nøkkelen til å følge sannheten – når man innser at noe er rett, må man ikke la stolthet eller personlige interesser hindre en fra å følge det. Dette verset lærer oss å være ærlige med oss selv og ikke motsi vår egen overbevisning.
  4. Islam anerkjenner de tidligere skriftene og profetene – og ser på seg selv som bekreftelsen og fullførelsen av dem. Dette viser islams respekt for tidligere åpenbaringer og inviterer til dialog og refleksjon, ikke konflikt.
  5. Verset oppfordrer oss til å reflektere over vår egen tro og praksis – er vi blant dem som handler i tråd med det vi vet, eller er vi blant dem som motsier vår egen viten? Dette er en evig påminnelse om å søke sannheten med et rent hjerte og følge den når den blir tydelig.


📜 Vers 68-72 — Sure Al-Imran

68إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْرَاهِيمَ لَلَّذِينَ اتَّبَعُوهُ وَهَٰذَا النَّبِيُّ وَالَّذِينَ آمَنُوا ۗ وَاللَّهُ وَلِيُّ الْمُؤْمِنِينَ
De som står Abraham nærmest, er de som følger ham, og denne profet og de troende. Gud er de troendes beskytter og leder.
69وَدَّت طَّائِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ لَوْ يُضِلُّونَكُمْ وَمَا يُضِلُّونَ إِلَّا أَنفُسَهُمْ وَمَا يَشْعُرُونَ
En gruppe av skriftens folk ønsker å føre dere vill, men de fører ingen vill unntatt seg selv, og det uten at de vet det.
70يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لِمَ تَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأَنتُمْ تَشْهَدُونَ
Dere som har fått skriften, hvorfor fornekter dere Guds ord som dere selv bevitner?
71يَا أَهْلَ الْكِتَابِ لِمَ تَلْبِسُونَ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُونَ الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ
Dere som har fått skriften, hvorfor pakker dere sannheten i løgn, og skjuler sannheten, når dere vet bedre?
72وَقَالَت طَّائِفَةٌ مِّنْ أَهْلِ الْكِتَابِ آمِنُوا بِالَّذِي أُنزِلَ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَجْهَ النَّهَارِ وَاكْفُرُوا آخِرَهُ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ
En gruppe av skriftens folk sier: «Tro på det som er åpenbart for de troende om formiddagen og fornekt det om ettermiddagen, så kanskje de faller tilbake.
Al-ImranKoranregister
200Vers
MedinensiskRevelation
70Vers

Oversettelse — Al-Imran 70

Sure Al-Imran Vers 70 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Dere som har fått skriften, hvorfor fornekter dere Guds ord…

Sure Vers 70/200 — Sure Al-Imran آل عمران (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Imran Lytt, Sure Al-Imran Oversettelse, Sure Al-Imran mp3, Sure Al-Imran pdf. Vers 68–72. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers