Al-Ahzab · 7/73
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Ahzab
وَإِذْ أَخَذْنَا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثَاقَهُمْ وَمِنكَ وَمِن نُّوحٍ وَإِبْرَاهِيمَ وَمُوسَىٰ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ۖ وَأَخَذْنَا مِنْهُم مِّيثَاقًا غَلِيظًا ۝٧
Wa iz akhaznaa minan Nabiyyeena meesaaqahum wa minka wa min Noohinw wa Ibraaheema wa Moosaa wa Eesab-ni-Maryama wa akhaznaa minhum meesaaqan ghaleezaa
📖 På Norsk
En gang sluttet Vi en avtale med profetene, og med deg, Noa og Abraham, Moses og Jesus, Marias sønn. Vi sluttet en høytidelig pakt med dem,

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • Mīthāq: En sterk og bindende pakt eller avtale.
  • Ghalīẓan: Svært sterk, alvorlig og omfattende.

Tolkning av verset:

Allah minner oss om den store hendelsen da Han tok en høytidelig pakt fra alle profetene. Denne pakten innebar at de skulle overbringe Guds budskap til menneskene, være trofaste mot sannheten og bekrefte hverandre. Spesielt nevner Allah fem av de fremste profetene – Muhammed, Noah, Abraham, Moses og Jesus, sønn av Maria – som alle er kjent som de besluttsomme sendebudene med de største lovverkene. Pakten som ble tatt fra dem var svært alvorlig og forpliktende, og den understreket at de måtte stå fast i sin oppgave med å formidle Guds veiledning til sine folk, uten frykt eller nøling. Dette viser at profetenes oppdrag var en stor og hellig forpliktelse, og at de alle var en del av den samme guddommelige kjeden av sannhet og veiledning.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Profetenes oppdrag var ikke tilfeldig, men en del av en guddommelig plan der alle sendebudene var knyttet sammen gjennom samme budskap: å kalle menneskene til å dyrke Allah alene.
  • Allahs pakt med profetene viser hvor viktig det er å være trofast mot sine løfter og forpliktelser, noe som er en sentral verdi i islam.
  • Verset styrker muslimenes tro på alle profetene og sender budskapet om at de er likeverdige i sin status som Guds utvalgte sendebud.
  • Det minner oss om at sannheten er én og uforanderlig, og at alle profetene kom med den samme kjernen av tro og moral, noe som skaper enhet og harmoni blant de troende.
  • For muslimer er dette en påminnelse om å ta sitt eget ansvar på alvor – å følge profetenes eksempel i ærlighet, tålmodighet og hengivenhet til Allah.


📜 Vers 5-9 — Sure Al-Ahzab

5ادْعُوهُمْ لِآبَائِهِمْ هُوَ أَقْسَطُ عِندَ اللَّهِ ۚ فَإِن لَّمْ تَعْلَمُوا آبَاءَهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ وَمَوَالِيكُمْ ۚ وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُم بِهِ وَلَٰكِن مَّا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ ۚ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا
Oppkall adoptivsønner etter deres fedre. Dette er rettest overfor Gud. Hvis dere ikke kjenner deres fedre, så brødre i religionen, eller klienter. Dere rammes ikke av skyld om dere feiler. Men det er spørsmål om hva dere tilsikter i deres hjerter. Gud er tilgivende, nåderik.
6النَّبِيُّ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ ۖ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ ۗ وَأُولُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَىٰ بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَن تَفْعَلُوا إِلَىٰ أَوْلِيَائِكُم مَّعْرُوفًا ۚ كَانَ ذَٰلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا
Profeten står de troende nærmere enn de selv innbyrdes, og hans hustruer er deres mødre. Slektninger står hverandre nærmere ifølge Guds bok enn de øvrige troende og de utvandrede fra Mekka, men dere skal gjøre som skikk og bruk tilsier overfor deres venner. Dette er nedtegnet i skriften.
7وَإِذْ أَخَذْنَا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثَاقَهُمْ وَمِنكَ وَمِن نُّوحٍ وَإِبْرَاهِيمَ وَمُوسَىٰ وَعِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ ۖ وَأَخَذْنَا مِنْهُم مِّيثَاقًا غَلِيظًا
En gang sluttet Vi en avtale med profetene, og med deg, Noa og Abraham, Moses og Jesus, Marias sønn. Vi sluttet en høytidelig pakt med dem,
8لِّيَسْأَلَ الصَّادِقِينَ عَن صِدْقِهِمْ ۚ وَأَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا أَلِيمًا
slik at Han kan forhøre de sannferdige om deres vederheftighet. Og Han har gjort i stand en smertelig straff for de vantro.
9يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ جَاءَتْكُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَيْهِمْ رِيحًا وَجُنُودًا لَّمْ تَرَوْهَا ۚ وَكَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرًا
Dere som tror, kom i hu Guds godhet mot dere da hærer rykket frem mot dere, og Vi sendte mot dem en vind, og hærskarer dere ikke så,
Al-AhzabKoranregister
73Vers
MedinensiskRevelation
7Vers

Oversettelse — Al-Ahzab 7

Sure Al-Ahzab Vers 7 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : En gang sluttet Vi en avtale med profetene, og med…

Sure Vers 7/73 — Sure Al-Ahzab الأحزاب (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Ahzab Lytt, Sure Al-Ahzab Oversettelse, Sure Al-Ahzab mp3, Sure Al-Ahzab pdf. Vers 5–9. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers