Fussilat · 4/54
Oversættelse Translitteration — Sura Fussilat
بَشِيرًا وَنَذِيرًا فَأَعْرَضَ أَكْثَرُهُمْ فَهُمْ لَا يَسْمَعُونَ ۝٤
Basheeranw wa nazeeran fa-a`rada aksaruhum fahum laa yasma`oon
📖 På Dansk
Bærer gode nyhed også idet warner. Fleste af dem sving de ikke hører

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • "Bashiran" (بَشِيرًا): En, der bringer glædelige nyheder – nemlig om belønning og paradis for dem, der tror og handler retskaffent.
  • "Nadiran" (نَذِيرًا): En, der advarer og gør opmærksom på en truende fare – nemlig Guds straf for dem, der afviser sandheden.
  • "Fa-a'rada" (فَأَعْرَضَ): Vendte sig bort – dvs. afviste med vilje og uden at tage imod.
  • "La yasma'un" (لَا يَسْمَعُونَ): De hører ikke – dvs. de lytter ikke med accept og forståelse, selvom de fysisk kan høre ordene.

Tolkning af verset:

Koranen er beskrevet som en bog, der både bringer glædelige nyheder og advarsler. Den glædelige nyhed er for dem, der tror på den og handler i overensstemmelse med dens budskab – de vil modtage en rigelig belønning både i denne verden og i det hinsides. Advarslen er for dem, der afviser den og fortsætter i deres ulydighed – de vil møde en smertelig straf. På trods af denne klare og oprigtige invitation vendte størstedelen af folk sig bort fra Koranen. De lyttede ikke til den med et hjerte, der var åbent for at modtage vejledningen – deres hørelse var uden nytte, fordi de ikke søgte at forstå eller acceptere sandheden. Deres afvisning var ikke et resultat af manglende information, men af stædighed og arrogance.

Lærdomme og visdom fra verset:

  • Koranen er en nåde fra Gud til menneskeheden, der kombinerer håb og frygt – håb om Guds barmhjertighed og frygt for Hans straf – så mennesket lever i balance mellem optimisme og ansvarlighed.
  • At vende sig bort fra Guds åbenbaring er en alvorlig fejl, der fører til åndelig døvhed, hvor hjertet ikke længere kan modtage vejledning.
  • Sand hørelse er ikke kun med ørerne, men med hjertet – en lyttende sjæl, der søger sandheden og er villig til at ændre sig.
  • Budskabet er universelt og klart; ansvaret ligger hos modtageren – om han vil tage imod det med taknemmelighed eller afvise det med hovmod.
  • Islams skønhed ligger i, at det aldrig tvinger nogen – det inviterer, advarer og giver glædelige nyheder, men overlader valget til mennesket med fuld frihed og ansvar.


📜 Vers 2-6 — Sura Fussilat

2تَنزِيلٌ مِّنَ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ
Åbenbaring fra mest Gracious Barmhjertigest
3كِتَابٌ فُصِّلَتْ آيَاتُهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لِّقَوْمٍ يَعْلَمُونَ
scripture vers forsyner komplet detaljerer Arabic Quran folk kender
4بَشِيرًا وَنَذِيرًا فَأَعْرَضَ أَكْثَرُهُمْ فَهُمْ لَا يَسْمَعُونَ
Bærer gode nyhed også idet warner. Fleste af dem sving de ikke hører
5وَقَالُوا قُلُوبُنَا فِي أَكِنَّةٍ مِّمَّا تَدْعُونَا إِلَيْهِ وَفِي آذَانِنَا وَقْرٌ وَمِن بَيْنِنَا وَبَيْنِكَ حِجَابٌ فَاعْمَلْ إِنَّنَا عَامِلُونَ
De sagde Vore forstande er stille oppe, vore ører er døve til Deres meddelelse barriere skilles os fra jer! gøre hvad du vil og så ville vi
6قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ يُوحَىٰ إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَٰهُكُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ فَاسْتَقِيمُوا إِلَيْهِ وَاسْتَغْفِرُوهُ ۗ وَوَيْلٌ لِّلْمُشْرِكِينَ
sie jeg være nej mer end menneskelig være jer inspireres som Deres gud er ene gud. Du være hellige til Ham spørge Hans tilgivelse! Ve til idolet tilbedere
FussilatKoranregister
54Vers
MekkanskRevelation
4Vers

Oversættelse — Fussilat 4

Sura Fussilat Vers 4 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Bærer gode nyhed også idet warner. Fleste af dem sving…

Sura Vers 4/54 — Sura Fussilat فصلت (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Fussilat Lyt, Sura Fussilat Oversættelse, Sura Fussilat mp3, Sura Fussilat pdf. Vers 2–6. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers