Al-Ahqaf · 35/35
Översättning Translitteration — Sura Al-Ahqaf
فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِل لَّهُمْ ۚ كَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَ مَا يُوعَدُونَ لَمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّن نَّهَارٍ ۚ بَلَاغٌ ۚ فَهَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الْفَاسِقُونَ ۝٣٥
Fasbir kamaa sabara ulul `azmi minar Rusuli wa laa tasta`jil lahum; ka annahum Yawma yarawna maa yoo`adoona lam yalbasooo illaa saa`atam min nahaar; balaagh; fahal yuhlaku illal qawmul faasiqoon
📖 På Svenska
BÄR [Muhammad, motgång och oförrätt] med tålamod, liksom sändebuden [före dig] - män, fasta i sina föresatser - bar [allt] med tålamod; och begär inte att förnekarna genast skall [straffas]! Den Dag då de med egna ögon får se det som lovats dem, [kommer det att förefalla dem] som om de inte hade tillbringat mer än en timme av en dag på jorden. [Detta är] budskapet. Kommer då någon att förgöras utom de som förhärdade sig i synd och trots [mot Gud]?

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ord- och uttrycksförklaringar:

  • Ūlū al-ʿazm (أولو العزم): De beslutsamma och ståndaktiga sändebuden, vilka är Noa, Abraham, Mose och Jesus – frid vare med dem – och profeten Muhammed, frid och välsignelser vare med honom, är en av dem.
  • Lā tastaʿjil lahum (ولا تستعجل لهم): Skynda inte på straffet för dem, ty det kommer oundvikligen att nå dem.
  • Balāgh (بلاغ): Detta är en framförande av budskapet och en tillkännagivande från Gud till människorna.

Tolkning av versen:

Profeten Muhammed, frid och välsignelser vare med honom, befaller Gud att vara tålmodig inför sitt folks förnekelse och skada, precis som de beslutsamma sändebuden före honom var tålmodiga – Noa, Abraham, Mose och Jesus – frid vare med dem. De uthärdade sina folks motstånd utan att ge upp eller skynda på straffet.

Gud säger till honom: Skynda inte på straffet för ditt folk, ty när det väl kommer och de får se det som utlovats dem av evigt straff i livet efter detta, kommer de att känna att deras vistelse i denna värld varade endast en timme av en dag – på grund av det fasansfulla de bevittnar och den långa plågan som väntar dem. Det som har passerat, hur långt det än var, blir som om det aldrig hade varit.

Denna Koran som uppenbarats för profeten, frid och välsignelser vare med honom, är ett fullständigt budskap och en tillräcklig vägledning för människor och jinn. Ingen kommer att förgöras med Guds straff utom de som avviker från Hans befallning och överträder Hans bud genom otro och synd.


Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Tålamod är en profetisk egenskap: Versen lär oss att tålamod är en av de viktigaste egenskaperna hos Guds sändebud, och att den troende bör efterlikna dem i detta – särskilt när man möter motstånd och svårigheter i att sprida sanningen.
  2. Jämförelse med de stora profeterna ger styrka: Att påminna sig om de beslutsamma sändebudens uthållighet ingjuter hopp och styrka hos den troende, och visar att vägen till framgång kräver tålamod och uthållighet.
  3. Straffet kommer oundvikligen: Versen lär oss att Guds straff är säkert för dem som förtjänar det, och att det inte finns någon anledning att skynda på det – det kommer i rätt tid enligt Guds visdom.
  4. Denna världen är kort och förgänglig: När människor står inför det eviga straffet kommer de att inse hur kort deras jordiska liv var. Detta uppmanar oss att inte fästa oss alltför mycket vid denna världen och att prioritera det eviga livet.
  5. Koranen är ett fullständigt budskap: Versen bekräftar att Koranen är ett tillräckligt och fullständigt budskap från Gud till alla människor – den som följer den kommer att lyckas, och den som vänder sig bort från den bär ansvaret för sina handlingar.
  6. Förgörelse är endast för de syndiga: Versen ger hopp – Guds straff drabbar endast dem som avviker från Hans väg och envisas i otro och synd, medan de troende och lydiga är skyddade genom Guds nåd.


📜 Vers 33-35 — Sura Al-Ahqaf

33أَوَلَمْ يَرَوْا أَنَّ اللَّهَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَمْ يَعْيَ بِخَلْقِهِنَّ بِقَادِرٍ عَلَىٰ أَن يُحْيِيَ الْمَوْتَىٰ ۚ بَلَىٰ إِنَّهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
FÖRSTÅR de inte att Gud, som har skapat himlarna och jorden utan att skapelsen av dem tröttade Honom, har makt att återuppväcka de döda? Ja, Han har allt i Sin makt!
34وَيَوْمَ يُعْرَضُ الَّذِينَ كَفَرُوا عَلَى النَّارِ أَلَيْسَ هَٰذَا بِالْحَقِّ ۖ قَالُوا بَلَىٰ وَرَبِّنَا ۚ قَالَ فَذُوقُوا الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْفُرُونَ
Och den Dag då förnekarna av sanningen skall föras fram inför Elden, [skall de tillfrågas:] "Är detta inte verklighet?" [Och] de skall svara: "Vid vår Herre! Helt visst är det [verklighet]!" [Och Gud] skall säga: "Smaka då straffet för er förnekelse av sanningen!"
35فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِل لَّهُمْ ۚ كَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَ مَا يُوعَدُونَ لَمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّن نَّهَارٍ ۚ بَلَاغٌ ۚ فَهَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الْفَاسِقُونَ
BÄR [Muhammad, motgång och oförrätt] med tålamod, liksom sändebuden [före dig] - män, fasta i sina föresatser - bar [allt] med tålamod; och begär inte att förnekarna genast skall [straffas]! Den Dag då de med egna ögon får se det som lovats dem, [kommer det att förefalla dem] som om de inte hade tillbringat mer än en timme av en dag på jorden. [Detta är] budskapet. Kommer då någon att förgöras utom de som förhärdade sig i synd och trots [mot Gud]?
Al-AhqafKoranregister
35Vers
MekkanskRevelation
35Vers

Översättning — Al-Ahqaf 35

Sura Al-Ahqaf Vers 35 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : BÄR [Muhammad, motgång och oförrätt] med tålamod, liksom sändebuden [före…

Sura Vers 35/35 — Sura Al-Ahqaf الأحقاف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Ahqaf Lyssna, Sura Al-Ahqaf Översättning, Sura Al-Ahqaf mp3, Sura Al-Ahqaf pdf. Vers 33–35. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers