Al-Qamar · 10/55
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Qamar
فَدَعَا رَبَّهُ أَنِّي مَغْلُوبٌ فَانتَصِرْ ۝١٠
Fada`aa Rabbahooo annee maghloobun fantasir
📖 På Dansk
Han implored hans Lord jeg oppressed bevilge mig sejr

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Betydning af ord:

  • مَغْلُوبٌ: Besejret, overvundet, ude af stand til at modstå.
  • فَانتَصِر: Så hjælp mig, giv mig sejr over dem.

Tolkning af verset:

Profeten Noa (fred være med ham) vendte sig til sin Herre efter lang tålmodighed og utallige formaninger til sit folk, som fortsatte i deres hårdnakkede vantro og afvisning. Han udbrød i ydmyg bøn: "Min Herre, jeg er blevet overvundet af mit folks modstand og deres afvisning af at tro. De har ikke lyttet til mig, og jeg har ikke længere magt til at modstå dem. Så hjælp mig, og giv mig sejr over dem ved at sende en straf, der rammer dem for deres vedholdenhed i vantro og deres fornægtelse af Dit budskab."

Dette var en oprigtig bøn fra en profet, der havde udført sin mission i århundreder, men som nu så, at hans folk ikke ville lade sig vejlede. Han bad ikke om hævn for sig selv, men om Guds retfærdighed mod et folk, der havde forkastet sandheden og undertrykt de troende.

Lærdomme og budskaber fra verset:

  • Bøn er et stærkt våben for den troende i vanskelige tider. Noa (fred være ham) vendte sig til Gud, da menneskelige midler ikke længere kunne ændre situationen.
  • At indrømme sin svaghed over for Gud er ikke et tegn på nederlag, men på oprigtig tro og tillid til, at Gud er den eneste, der kan ændre tingene.
  • Profeterne var mennesker, der oplevede modgang, men deres styrke lå i deres forbindelse til Gud gennem bøn og overgivelse.
  • Denne historie viser, at Guds hjælp kommer, når den troende har gjort alt, hvad der står i deres magt, og derefter overlader resultatet til Gud med fuld tillid.
  • Verset opmuntrer den troende til at søge Guds hjælp i alle forhold, store som små, og til at huske, at intet er umuligt for Gud, når man vender sig til Ham i oprigtighed.


📜 Vers 8-12 — Sura Al-Qamar

8مُّهْطِعِينَ إِلَى الدَّاعِ ۖ يَقُولُ الْكَافِرُونَ هَٰذَا يَوْمٌ عَسِرٌ
Ligesom de svarer besøgenden tvivlerne sie Den er vanskelige dag
9۞ كَذَّبَتْ قَبْلَهُمْ قَوْمُ نُوحٍ فَكَذَّبُوا عَبْدَنَا وَقَالُوا مَجْنُونٌ وَازْدُجِرَ
Folkene Noah disbelieved dem. De disbelieved vore servant sagde Crazy Han persecuted
10فَدَعَا رَبَّهُ أَنِّي مَغْلُوبٌ فَانتَصِرْ
Han implored hans Lord jeg oppressed bevilge mig sejr
11فَفَتَحْنَا أَبْوَابَ السَّمَاءِ بِمَاءٍ مُّنْهَمِرٍ
Vi derefter åbnede lågerne himlen hælde vand
12وَفَجَّرْنَا الْأَرْضَ عُيُونًا فَالْتَقَى الْمَاءُ عَلَىٰ أَمْرٍ قَدْ قُدِرَ
Vi voldte springe gush jorden! Vandene traffes effektuere forudbestemte bestemmelse
Al-QamarKoranregister
55Vers
MekkanskRevelation
10Vers

Oversættelse — Al-Qamar 10

Sura Al-Qamar Vers 10 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Han implored hans Lord jeg oppressed bevilge mig sejr

Sura Vers 10/55 — Sura Al-Qamar القمر (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Qamar Lyt, Sura Al-Qamar Oversættelse, Sura Al-Qamar mp3, Sura Al-Qamar pdf. Vers 8–12. På Dansk: Norsk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers