Al-An'am · 107/165
Vertaling Transliteratie — Soera Al-An'am
وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكُوا ۗ وَمَا جَعَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا ۖ وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِوَكِيلٍ ۝١٠٧
Wa law shaaa`al laahu maaa ashrakoo; wa maa ja`alnaaka `alaihim hafeezanw wa maaa anta `alaihim biwakeel
📖 In het Nederlands
En indien Allah gewild had, hadden zij (Allah) geen deelgenoten toegekend, en Wij hebben jou (O Moehammad) niet als bewaker over hen aangesteld en jij bent geen voogd over hen.

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woorden die uitleg nodig hebben:

  • حَفِيظًا: iemand die over hen waakt en hun daden optekent.
  • وَكِيلٍ: iemand die gemachtigd is om over hun zaken te beslissen of hen te dwingen.

Tafsir (uitleg) van de vers:

Als Allah het had gewild dat zij geen deelgenoten aan Hem zouden toekennen, dan zouden zij dat zeker niet hebben gedaan. Maar Allah weet wat zij zullen kiezen uit hun eigen vrije wil, en Hij laat hen in hun dwaling voortgaan als gevolg van hun eigen slechte keuzes en het volgen van hun verdorven verlangens. Dit is een bewijs dat Allah niet wil dat de ongelovige op een gedwongen manier gelooft; als Hij het gewild had, zou Hij hen geleid hebben, maar Zijn wijsheid vereist dat de mens zelf kiest.

En Wij hebben jou, O Boodschapper, niet als een bewaker over hen aangesteld die al hun daden optekent en hen rekenschap geeft. Jij bent ook geen voogd over hen die gemachtigd is om hen te dwingen tot het geloof of om hun zaken te regelen. Jouw taak is slechts het verkondigen van de boodschap, en de leiding en de afrekening zijn aan Allah alleen.

Een uitnodiging tot nadenken:

Deze vers troost de gelovigen en leert hen een belangrijke les: de Profeet (vrede zij met hem) was slechts een verkondiger, geen dwinger. Dit toont de schoonheid van de Islam, waarin geloof voortkomt uit overtuiging en vrije keuze, niet uit dwang. Allah wil dat wij mensen uitnodigen naar het goede met wijsheid en goed advies, en de resultaten overlaten aan Hem. Dit geeft rust aan het hart van de gelovige: wij doen onze plicht, en Allah leidt wie Hij wil. Laten wij daarom onze energie richten op het verspreiden van de boodschap op een mooie manier, met geduld en vertrouwen op Allah, want Hij is de Alwetende en de Alwijze.



📜 Vers 105-109 — Soera Al-An'am

105وَكَذَٰلِكَ نُصَرِّفُ الْآيَاتِ وَلِيَقُولُوا دَرَسْتَ وَلِنُبَيِّنَهُ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ
En zo leggen Wij de Tekenen uit opdat zij zeggen: "Jij hebt (dit van iemand) geleerd." En opdat Wij liet verduidelijken aan een volk dat weet.
106اتَّبِعْ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ ۖ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۖ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ
Volg (O Moehammad) hetgeen jou van jouw Heer geopenbaard wordt er is geen god dan Hij. En wend je af van de veelgodenaanbidders.
107وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ مَا أَشْرَكُوا ۗ وَمَا جَعَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا ۖ وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِوَكِيلٍ
En indien Allah gewild had, hadden zij (Allah) geen deelgenoten toegekend, en Wij hebben jou (O Moehammad) niet als bewaker over hen aangesteld en jij bent geen voogd over hen.
108وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ ۗ كَذَٰلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
En bespot niet degenen die naast Allah (goden) aanroepen zodat zij niet Allah vijandig zonder kennis bespotten. Op deze wijze hebben Wij aan iedere gemeenschap hun werk mooi doen toeschijnen. Hierna is hun terugkeer tot hun Heer en Hij zal hen vertellen wat zij plachten le doen.
109وَأَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَيْمَانِهِمْ لَئِن جَاءَتْهُمْ آيَةٌ لَّيُؤْمِنُنَّ بِهَا ۚ قُلْ إِنَّمَا الْآيَاتُ عِندَ اللَّهِ ۖ وَمَا يُشْعِرُكُمْ أَنَّهَا إِذَا جَاءَتْ لَا يُؤْمِنُونَ
En zij hebben bij Allah dure eden gezworen dat indien er een Teken tot hen zou komen, zij er zeker door zouden geloven. Zeg: "Voorzeker, alle Tekenen zijn bij Allah. En wat zal jullie doen weten, dat als er eenmaal (een Teken tot hen) kwam, zij niet zouden geloven."
Al-An'amKoran Register
165Vers
MekkaansRevelation
107Vers

Vertaling — Al-An'am 107

Soera Al-An'am Vers 107 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : En indien Allah gewild had, hadden zij (Allah) geen deelgenoten…

Soera Vers 107/165 — Soera Al-An'am الأنعام (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-An'am Luisteren, Soera Al-An'am Vertaling, Soera Al-An'am mp3, Soera Al-An'am pdf. Vers 105–109. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers