Al-Qalam · 45/52
Översättning Translitteration — Sura Al-Qalam
وَأُمْلِي لَهُمْ ۚ إِنَّ كَيْدِي مَتِينٌ ۝٤٥
Wa umlee lahum; inna kaidee mateen
📖 På Svenska
Jag ger dem ett uppskov, men Min plan ligger fast.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • وَأُمْلِي لَهُمْ: Jag ger dem anstånd och fördröjer deras straff.
  • إِنَّ كَيْدِي مَتِينٌ: Min plan och mitt straff är starkt och ogenomträngligt.

Tolkning av versen:

Efter att ha nämnt de som förnekar sanningen och ägnar sig åt förtal och lögn, säger Allah till sin Profet (frid vare med honom): Lämna dem åt Mig, ty Jag ska ta hand om dem. Jag ger dem anstånd och förlänger deras liv och rikedom, inte av kärlek till dem, utan som en gradvis nedbrytning. De tror att de har undkommit, men i själva verket drar Jag dem närmare fördärvet genom de välsignelser Jag ger dem, så att de sjunker djupare i synd och otro. När straffet sedan kommer, blir det förödande och oundvikligt. Min plan mot dem som förnekar sanningen är stark och mäktig – ingen kan fly från den, och ingen kan stå emot den.

Lärdomar från versen:

  1. Allahs tålamod med syndare är inte en svaghet, utan en del av Hans visa plan. Han ger dem tid, men Hans straff är säkert när det väl kommer.
  2. Denna vers inger hopp hos de troende – rättvisan kommer alltid att skipas, även om den dröjer. Allah försvarar sina tjänare och tar hand om dem som förtrycker dem.
  3. Den påminner oss om att inte bli bedragna av materiella framgångar hos dem som förnekar sanningen, ty dessa framgångar kan vara en dold fälla.
  4. Den lär oss att lita på Allah i alla situationer och att överlämna våra angelägenheter till Honom, särskilt när vi möter orättvisa eller förtal.


📜 Vers 43-47 — Sura Al-Qalam

43خَاشِعَةً أَبْصَارُهُمْ تَرْهَقُهُمْ ذِلَّةٌ ۖ وَقَدْ كَانُوا يُدْعَوْنَ إِلَى السُّجُودِ وَهُمْ سَالِمُونَ
[De skall stå] med sänkta huvuden, överväldigade av skam, eftersom de redan [i livet], friska [till kropp och själ], uppmanades att falla ned [inför Honom men vägrade].
44فَذَرْنِي وَمَن يُكَذِّبُ بِهَٰذَا الْحَدِيثِ ۖ سَنَسْتَدْرِجُهُم مِّنْ حَيْثُ لَا يَعْلَمُونَ
Lämna nu åt Mig [att ta itu med] dem som förnekar sanningen i detta budskap; Vi skall föra dem mot undergången steg för steg, utan att de inser vad [som sker];
45وَأُمْلِي لَهُمْ ۚ إِنَّ كَيْدِي مَتِينٌ
Jag ger dem ett uppskov, men Min plan ligger fast.
46أَمْ تَسْأَلُهُمْ أَجْرًا فَهُم مِّن مَّغْرَمٍ مُّثْقَلُونَ
Eller begär du en avgift av dem [för att framföra ditt budskap], så att de nu tyngs av skuldbördor
47أَمْ عِندَهُمُ الْغَيْبُ فَهُمْ يَكْتُبُونَ
Eller har de [sådan kunskap om] den verklighet som är dold för människor att de [kan] skriva ned [vad de vet]?
Al-QalamKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
45Vers

Översättning — Al-Qalam 45

Sura Al-Qalam Vers 45 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Jag ger dem ett uppskov, men Min plan ligger fast.

Sura Vers 45/52 — Sura Al-Qalam القلم (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Qalam Lyssna, Sura Al-Qalam Översättning, Sura Al-Qalam mp3, Sura Al-Qalam pdf. Vers 43–47. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers